nForce4 na pokładzie

Test płyty głównej AMD Socket 754

64-bitowe Athlony zadomowiły się już na dobre na naszym rynku, o czym świadczy bogaty wybór płyt głównych przeznaczonych dla tych procesorów. Do tego i tak już szerokiego asortymentu należy Asus K8N4-E Deluxe. Jest to pierwsza testowana w naszym laboratorium płyta główna Socket 754 z chipsetem nVidii nForce4 (m.in. z obsługą magistrali PCI Express). Model ten to następca Asusa K8N-E Deluxe, do którego zresztą jest bardzo podobny.

Pod względem wydajności nowy produkt Asusa klasyfikuje się na tym samym poziomie co jego poprzednik z nForce’em 3 250 Gb. Największą zaletą K8N4-E Deluxe jest obsługa interfejsu PCI Express. Do niedawna użytkownicy decydujący się na platformę Socket 754 mogli instalować na niej tylko karty graficzne AGP. Dzięki płycie Asusa możemy wreszcie zbudować np. zestaw z akceleratorem PCI Express i tanim Sempronem ze złączem Socket 754.

Asus K8N4-E Deluxe
Ocena ogólna (POWER): 94
Opłacalność (ECONO): 69
Obsługa procesorów: Athlon 64, Sempron (Socket 754)
Chipset: nVidia nForce4
Liczba gniazd pamięci: 3
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/PCI-E x1: 3/0/1/3
Liczba złączy EIDE/SATA: 2/8
Obsługa RAID: 0, 1, 0+1, JBOD
Liczba złączy USB/FireWire: 10/2
Układ dźwiękowy: ośmiokanałowy (7+1)
Karty sieciowe: 1 Gb/s
Gwarancja: 36 miesięcy
+ bogate wyposażenie, wysoka wydajność, obsługa interfejsu PCI Express
– wysoka cena
Cena: 470 zł
www.ab.pl

W pudełku z płytą znajdziemy pakiet WinDVD Suite, w skład którego wchodzą następujące programy: WinDVD 5 Platinum, WinDVD Creator Platinum 2, DVD Copy 2 i Disc Master 2. Ponadto producent dołączył standardowy zestaw oprogramowania do zarządzania i monitorowania płyty głównej z poziomu Windows.

Wadą urządzenia jest wysoka cena, ponieważ Asus K8N4-E Deluxe to najdroższy (470 zł) model płyty Socket 754 w rankingu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News