Podwójny zaprzęg

Czy przesiadając się na LGA775, trzeba koniecznie wymienić kartę graficzną? Okazuje się, że nie. Sprawdź, co można wycisnąć z płyty głównej z nowym chipsetem firmy VIA

Pojawianie się nowych pecetowych technologii zawsze rodzi jakieś problemy. Dotyczą one niemożności użycia najnowszych komponentów w istniejącym komputerze albo niedopasowania starszych podzespołów do nowych konstrukcji. Obecnie sytuacja ta dotyczy użytkowników pecetów z procesorami Intela. Dotychczas używana platforma Socket 478 powoli odchodzi do historii, a jej miejsce zajmują CPU i płyty główne ze złączem LGA775. I nie ma w tym nic zaskakującego – wszak to nie pierwsza zmiana typu podstawki.

Z Intelem za pan brat

Rozbudowa komputera z logo „Intel inside” wymaga zmiany nie tylko procesora i płyty, ale często także kości pamięci na DDR2 oraz karty graficznej, złącze AGP zostało bowiem zastąpione przez PCI Express. Owszem, można kupić konstrukcje tylko z AGP lub z podwójnym interfejsem, czyli obsługujące zarówno akceleratory z AGP, jak i PCI Express, ale dotychczas okupione to było wyraźnie mniejszą wydajnością jednego z tych podsystemów. Sytuacja uległa jednak zmianie w momencie pojawienia się chipsetu VIA PT880 Pro.

VIA VT8369B2
Gniazdo: LGA775
Magistrala FSB: maks. 800 MHz
Chipset/liczba gniazd pamięci DDR: VIA PT880 Pro/4
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/ PCI-E x1: 4/1/1/0
Liczba złączy ATA/Serial ATA/RAID: 2/2/tak
Liczba złączy USB/FireWire: 4/0
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Typ kart sieciowych: 10/100 Mb/s, Gigabit Ethernet
Gwarancja: nie dotyczy
dwa złącza dla kart graficznych – AGP i PCI Express, dobra wydajność, cztery złącza PCI
brak obsługi FSB 1066 MHz
Cena: nieustalona
www.via.com.tw

Najciekawszą cechą tego układu sterującego jest technologia VIA Universal Graphics Interface, zapewniająca taką samą wydajność przetwarzania grafiki niezależnie od rodzaju zainstalowanej karty graficznej – AGP lub PCI Express (mogą one pracować razem, jednocześnie zapewniając obsługę do czterech monitorów).

Miałem ostatnio okazję sprawdzić prawdziwość deklaracji tajwańskich inżynierów. Dotarła do nas bowiem próbka inżynierska płyty głównej VIA VT8369B2, która co prawda w sklepach nigdy nie zagości, ale będzie stanowiła wzorzec referencyjny dla innych producentów płyt, chcących użyć nowego chipsetu PT880 Pro. Wyposażenie tego modelu jest ubogie. Nie ma on żadnych dodatkowych elementów, nie licząc karty dźwiękowej i dwóch sieciowych. Do naszej dyspozycji są gniazda AGP, PCI Express x16 i cztery PCI. Producentom konkretnych modeli pozostawiono wybór, czy użyć pamięci DDR2 (maksymalna częstotliwość pracy 533 MHz) czy pozostać przy DDR (400 MHz). Zakres obsługiwanych częstotliwości FSB nie obejmuje też najszybszej obecnie wersji magistrali, czyli 1066, a jedynie 533 i 800 megaherców.

AGP=PCI Express?

Podczas testu skupiłem się na tym, co najistotniejsze, czyli na podsystemie graficznym. Okazało się, że rezultaty osiągnięte w grze Doom 3 nie różnią się od siebie o więcej niż jeden procent! Pozostałe benchmarki potwierdziły taką samą wdajność karty zamontowanej w złączu AGP jak i PCI Express (patrz: ramka poniżej). Niezależnie od złącza karty wyniki są prawie identyczne, choć w zdecydowanej większości wypadków z bardzo minimalną przewagą akceleratora AGP.

Pieniądze w kieszeni

Dzięki płytom głównym bazującym na VIA VT8369B2 będziemy mogli rozbudować komputer i zastąpić starszą wersję procesora Intela na model LGA775, bez konieczności pozbywania się karty graficznej AGP. Po zgromadzeniu funduszy wymienimy akcelerator AGP na model ze złączem PCI Express i zamontujemy go na płycie. Dzięki temu wydatki rozłożą się w czasie i rozbudowa peceta nie odchudzi mocno portfela.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.