Skaner to nie wszystko

Test skanera płaskiego formatu A4

Skanowanie materiałów odbiciowych i przezroczystych oraz tekstu do postaci cyfrowej (OCR) to najważniejsze funkcje skanera. Z tymi zadaniami radzi sobie lepiej lub gorzej większość dostępnych obecnie w sprzedaży urządzeń. Warto więc zwrócić uwagę na „dodatki”, takie jak dołączone oprogramowanie czy różnego rodzaju przystawki. Pod tym względem liderem okazuje się Plustek OpticPro ST64.

Z punktu widzenia stylistyki i wykonania Plustek OpticPro ST64 również prezentuje się wzorowo. Zaletą urządzenia jest funkcjonalny panel przedni, na którym umieszczono pięć przycisków pozwalających na szybki i łatwy dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji skanera. Warto również zwrócić uwagę na znacznych gabarytów pole oświetlające, umieszczone w klapie. Pozwala ono na skanowanie błon filmowych w średnim formacie, nawet o wymiarach 5×7 cali!

Plustek OpticPro ST64
Ocena ogólna (POWER): 87
Opłacalność (ECONO): 36
Rozdzielczość optyczna: 3200×6400 dpi
Dokładność kodowania kolorów we./wy.: 48/48 bitów
Kodowanie odcieni szarości we./wy.: 16/16 bitów
Interfejs: USB 2.0 High Speed
Gwarancja: 24 miesiące
+ bogate wyposażenie, dołączone oprogramowanie
– wysoka cena
Cena: 660 zł
www.mmv.pl

Wraz ze skanerem otrzymujemy trzy ramki, które znacznie ułatwiają pracę z materiałami przezroczystymi. Niewielkie zastrzeżenia można mieć do TWAIN-a, który nie jest zbytnio rozbudowany jak na model tej klasy, a został opracowany raczej z myślą o użytkownikach mniej doświadczonych.

Cenny dodatek do urządzenia stanowi bogaty zestaw oprogramowania – pełne wersje programów FineReader Sprint 6.0 (OCR), CorelDraw Essentials 2 (do edycji grafiki) czy też Corel PhotoAlbum (tworzenie fotoalbumów). Wystarczy prosty rachunek, aby przekonać się, że wartość oprogramowania dostarczanego z urządzeniem jest przynajmniej równa cenie, jaką zapłacimy za sam skaner.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News