Śluby, wesela, urodziny kręcę…

Mimo że do żniw jeszcze daleko, na rynku pojawił się kolejny “kombajn”. Tak można nazwać aplikację do nieliniowego montażu filmów i authoringu – MAGIX Movie edit pro 10. Program oferuje wszystko, czego może zapragnąć amator cyfrowej kinematografii.

Trzeba zaznaczyć, że Movie edit pro 10 nie aspiruje do konkurowania z produktami klasy Adobe Premiere Pro. Należy go raczej ustawić w rzędzie wraz z amatorskimi narzędziami takich producentów, jak Ulead czy Pinnacle. Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy – Video Editor – służy do nieliniowej edycji filmu, drugi natomiast – CD/DVD Editor – pomoże stworzyć płytę VCD/SVCD czy DVD.

MAGIX Movie edit pro 10
Wymagania: PC 450 MHz, Windows 98/Me/2000/XP, ok. 1,2 GB na dysku
+ bardzo korzystna cena, automatyzacja montażu, obsługa formatów 4:3, 16:9, HDTV, 16 ścieżek przeznaczonych do montażu
– pojawienie się zbyt dużej liczby kolorowych obiektów na ekranie zmniejsza czytelność interfejsu
Cena: 159 zł
www.promise.pl

Podczas zgrywania obrazu z kamery cyfrowej program może automatycznie podzielić materiał na sceny. Movie edit pro 10 pozwala także na pobranie materiału z kamery analogowej (współpracującej z odpowiednią kartą rozszerzeń) lub bezpośrednio z karty tunera telewizyjnego. Montaż filmu odbywa się dwojako: albo poprzez układanie fragmentów filmu w serię ujęć (tryb Story-board) albo umieszczanie ich na osi czasu (Timeline). Program oferuje jednocześnie 16 ścieżek montażowych, co niewątpliwie jest jego zaletą. Można umieszczać na nich klipy wideo, audio, efekty, ramki, wizualizacje czy plansze z napisami.

Każdy z klipów (zarówno wideo, jak i audio) z łatwością poddamy działaniu efektów – Movie edit pro oferuje ich dość pokaźną bibliotekę. Zbyt duże nagromadzenie różnego rodzaju efektów i obiektów, które w opisywanej aplikacji reprezentowane są za pomocą różnych kolorów, zmniejsza jednak czytelność interfejsu.

Bardziej leniwi mogą skorzystać z Movie Show Makera, który automatycznie zmontuje zgrany materiał według wcześniej zdefiniowanego przez użytkownika stylu. Możliwe jest również dodanie ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez komputer i dopasowanie jej do czasu trwania nagrania. Film można poddać również “renowacji”, używając narzędzia Video cleaninig, a także skorzystać ze stabilizacji obrazu. Niestety, w odróżnieniu od konkurencyjnych aplikacji Movie edit pro 10 nie oferuje tak bogatego wyboru stylów muzycznych jak np. SmartSound w Pinnacle Studio 9.

Efekty pracy można np. eksportować z powrotem do kamery DV, zapisać m.in. jako plik MPEG-1/2/4, QuickTime, Windows Media, Real Media oraz, korzystając z modułu CD/DVD Editor, stworzyć płytę VCD lub krążki SCVD i DVD zawierające animowane menu.

Więcej:bezcatnews