Specjaliści od szukania

Usługi serwisów wyszukiwawczych

Nawet początkujący internauta wie, że najprostszą metodą znalezienia czegokolwiek w globalnej Pajęczynie jest skorzystanie z wyszukiwarki. Rozwój Sieci doprowadził jednak do sytuacji, w której zwykła wyszukiwarka dostarcza zbyt wielu danych. Powstaje w ten sposób tzw. szum informacyjny. Internauci coraz częściej są zainteresowani bardzo konkretnymi informacjami, których poszukują w odpowiedniej formie, np. książki, wykresu czy zdjęcia. Znalezienie takich materiałów nie jest zbyt trudne, jeśli wykorzystamy specjalne usługi przygotowane przez serwisy wyszukiwawcze.

Internetowe sklepyi aukcje

Jeżeli poszukujemy np. trudnej do zdobycia płyty audio lub jesteśmy zainteresowani kupnem jakiejś książki, powinniśmy skorzystać z usługi Froogle (froogle.google.com). Pozwala ona na przeszukanie zasobów wielu internetowych sklepów i aukcji. Wyniki są wyświetlane w postaci listy rekordów zawierających zdjęcie, podstawowe dane opisujące poszukiwany przedmiot oraz jego cenę. Znajduje się tam również odnośnik, który przeniesie internautę na stronę WWW, gdzie oferowany jest produkt i gdzie można znaleźć pełniejszy opis. Froogle do każdego rekordu dołącza również ocenę danego sklepu, a w niektórych wypadkach nawet recenzję produktu. Dane te są pobierane z witryn serwisów, które profesjonalnie zajmują się klasyfikacją jakości towarów i usług w Internecie.

Dodatkowym atutem Froogle’a jest opcja zapisywania informacji na temat wyszukanych produktów w tzw. Liście zakupów. Taką listę możemy później opublikować w Sieci. Kto wie, czy ktoś z rodziny lub znajomych, przeszukując Internet, nie natrafi na listę naszych marzeń i nie sprawi nam miłej niespodzianki…

Podobną usługę (Shopping) ma w swojej ofercie także serwis Yahoo! (shopping.yahoo.com). Dysponuje ona większością wymienionych wyżej funkcji, potrafi również porównać cenę wybranego produktu w różnych sklepach.

Artykuły i książki

Podczas szukania materiałów, które mogą się przydać przy pisaniu różnego rodzaju prac, dysertacji czy rozprawek, szczególnie przydatną usługą będzie Scholar (scholar.google.com). Jego działanie sprowadza się do odnajdywania w Sieci artykułów oraz całych książek (lub ich streszczeń) poświęconych danej tematyce. Wyszukiwanie rozpoczynamy od podania autora, a później tytułu tekstu, którego szukamy (np. author: malinowski „sexual life of savages”). Wyniki prezentowane są w postaci listy rekordów opisujących daną pozycję. Znajdziemy w nich m.in. odsyłacz do tekstu w postaci innej strony WWW, pliku PDF czy DOC, a także odnośnik do tekstów, w których szukana przez nas pozycja była cytowana. Jeśli mechanizm nie znalazł w Internecie właściwego tekstu lub jego streszczenia, od razu odsyła nas do listy artykułów, które nawiązują do szukanego. W ten sposób bardzo łatwo stworzymy np. bibliografię danego zagadnienia.

Jeżeli zaś w tradycyjnej wyszukiwarce Google wpiszemy frazę typu „books about democracy”, serwis przekieruje nas do innej usługi i otrzymamy listę odnośników do pełnych tekstów e-książek opisujących problemy demokracji. Co więcej, wyszukiwarka oferuje funkcję czytania ich online. Nie potrzeba do tego dodatkowego czytnika ani edytora. Ta usługa nazywa się Print (print.google.com), a serwis Google przygotowuje ją we współpracy z wydawcami i bibliotekami.

Trudne pytania – szybkie odpowiedzi

Kto z nas od czasu do czasu nie traci całego dnia na poszukiwanie jakiejś informacji? Zadajemy setki pytań instytucjom i urzędom, odwiedzamy archiwa, a jednak bardzo często okazuje się, że cały nasz wysiłek poszedł na marne. W takich sytuacjach możemy powierzyć to zadanie 500 specjalistom, którzy pracują dla serwisu Answers (answers.google.com) tylko po to, by zdobywać dla nas wiedzę.

Zaczynamy więc od zadania pytania, a następnie doprecyzowujemy je. W tym celu podajemy jego temat oraz kategorię. Na końcu pozostaje nam tylko określić to, jak ważna jest dla nas wiedza, którą pragniemy zdobyć. Robimy to, podając cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za odpowiedź. Koszty wahają się w granicach od 2 USD do 200 USD i zależą oczywiście od tego, ile czasu i jakich sposobów będzie musiał użyć wyszukujący, by zdobyć informację. Pytania w stylu „Jak mam pozbyć się mrówek ze swojego mieszkania?” nie są zbyt kosztowne – wystarczy, że dysponujemy 5 USD, i otrzymamy receptę na usunięcie niewygodnych gości z naszej kuchni. Niestety, jeśli będziemy chcieli wiedzieć, jaki jest wpływ dzieci z syndromem Downa na otaczających je ludzi, musimy się przygotować na wydatek rzędu 200 USD.

Google Answers gwarantuje, że każdy użytkownik będzie zadowolony ze znalezionych informacji. W przeciwnym wypadku serwis poszukuje odpowiedzi po raz drugi lub zwraca pobrane wcześniej pieniądze.

Questions & Answers – po prostu spytaj

Jeśli chcemy uzyskać odpowiedź na jakieś pytanie, a jednocześnie nie dysponujemy funduszami, skorzystajmy z możliwości zadawania wyszukiwarkom całych, zbudowanych zgodnie z normami składni pytań. Taką opcję oferuje m.in. MSN w wyszukiwarce Encarta (encarta.msn.com). Oczywiście pytania powinny dotyczyć raczej kwestii podstawowych i nietrudnych. Jeśli zadamy proste pytanie, np. „Gdzie leży Paryż?”, uzyskamy szybką i precyzyjną odpowiedź: „W północno-centralnej Francji”. Oczywiście oprócz tego otrzymamy wiele innych danych o stolicy Francji, między innymi dotyczących jej historii.

Encarta korzysta z dostępu do darmowej encyklopedii tworzonej przez MSN. Po znalezieniu odpowiedzi odsyła także do innych haseł, w których znalazła odniesienie do zadanego przez nas pytania.

Wybrane usługi Google’a, Yahoo! i MSN
Google
Images Wyszukiwanie zdjęć www.google.com
News Wyszukiwanie informacji wśród serwisów newsowych news.google.com
Catalogs Wyszukiwanie i przeglądanie katalogów ofert? catalogs.google.com
Directory Wyszukiwanie w katalogach tematycznych www.google.com/dirhp/
Yahoo!
Wallet Zarządzanie informacjami finansowymi wallet.yahoo.com
Tickets Wyszukiwanie i zamawianie biletów tickets.yahoo.com
People search Wyszukiwanie osób people.yahoo.com
Maps & directions Wyszukiwanie map i przewodników maps.yahoo.com
MSN
Englishtown Nauka języków obcych englishtown.msn.com
Alerts Przesyłanie informacji o ważnych wydarzeniach alerts.msn.com
Safety & Security Wyszukiwanie poprawek, aktualizacji etc. security.msn.com
Mobile Wyszukiwarka MSN dla telefonów komórkowych mobile.msn.com