Bezgłośny gigant

Test pasywnie chłodzonego zasilacza o mocy 550 W

Yesico to firma znana z produkcji komponentów przeznaczonych do budowy cichego peceta. Jeden z jej zasilaczy – Fanless 0dB 550 W TMSII – to model działający niemal bezgłośnie, ponieważ nie zainstalowano w nim ani jednego wentylatora. Aż trudno uwierzyć, że 550-watowy zasilacz ma tylko chłodzenie pasywne. Jak widać, chłodzenie zasilacza o mocy 550 W jedynie niewymuszonym obiegiem powietrza jest możliwe. Pomagają w tym liczne otwory nawiercone w aluminiowej obudowie. Inną, przydatną funkcją zasilacza Yesico jest system TMSII, automatycznie regulujący prędkość obrotową wentylatora zamontowanego w obudowie komputera. Zasilacz dba w ten sposób o odpowiednią cyrkulację powietrza w pececie na wypadek długotrwałego maksymalnego obciążenia, mogącego spowodować znaczny wzrost temperatury samego zasilacza, jak i innych komponentów komputera. Użytkownik za pomocą potencjometru, znajdującego się na tylnej ściance, może ustawić temperaturę progową, po przekroczeniu której TMSII się włączy. Dwie diody dodatkowo informują o ewentualnym przegrzewaniu się zasilacza. Podczas pracy przy pełnym obciążeniu temperatura urządzenia dochodzi do 70 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że przy braku wymuszonego obiegu powietrza nie jest ona wysoka. Hałas, jaki generował zasilacz, nie przekraczał poziomu głośności komory bezechowej, czyli 19 dB(A).

Yesico Fanless 0dB 550 W TMSII
Ocena ogólna (POWER): 85
Opłacalność (ECONO): 15
Moc znamionowa: 550 W
Sprawność: 82%
Chłodzenie: pasywne
Układ PFC: pasywny
Maks. natężenie prądu na liniach +12 V1/+12 V2/+3,3 V/+5 V: 18 A/16 A/25 A/28 A
Liczba złączy HDD/FDD/SATA/PCI-E/VGA/FAN: 6/2/2/1/0/1
Masa: 3,14 kg
Gwarancja: 36 miesięcy
duża moc, bezgłośna praca, solidne wykonanie i wykończenie
bardzo wysoka cena
Cena: 1055 zł
www.shift.sklep.pl

Przewody i złącza zasilacza są dostatecznie długie. Dzięki złączom zasilającym PCI Express i ATX z 24 pinami zasilacz może być użyty do budowy peceta wyposażonego w nowoczesną płytę główną.

Testy przeprowadzone w redakcyjnym laboratorium pokazały, że osiągnięcie znamionowej mocy 550 W to dla Yesico żaden problem. Nieco gorzej jest ze stabilnością napięć. Przy maksymalnym obciążeniu zasilacz ma tendencję do obniżania napięcia na linii +12 V. Podobne zjawisko można zaobserwować wtedy, gdy jedną linię obciążymy mocniej, a drugą słabiej. W efekcie nierównomiernie obciążony zasilacz może zachowywać się gorzej przy poborze mocy 350 W niż przy równomiernie pobieranych 500 W. W pierwszym z wymienionych wypadków dochodzi do przekroczenia dopuszczalnej pięcioprocentowej tolerancji wahań wartości napięcia na wyjściu linii.

Najmocniejszy 550-watowy zasilacz Yesico to konstrukcja bardzo dobra i bezpieczna, dysponująca ogromną mocą i dostateczną, choć nieidealną stabilnością napięć. Jest to bardzo drogie urządzenie, więc zainteresują się nim zapewne użytkownicy nieliczący się z kosztami i stawiający przede wszystkim na bezgłośną pracę zasilacza i jego dużą moc. Z tego względu produkt Yesico znajdzie zastosowanie przede wszystkim w high-endowych pecetach.