Darmowe megaherce

Czy mobilny procesor może działać w komputerze stacjonarnym? Okazuje się, że tak, a przy tym staje się tytanem wydajności

Pomysł instalowania notebookowych procesorów w stacjonarnych pecetach nie jest nowy. Jeszcze do niedawna wielką popularnością wśród overclockerów cieszył się AMD Athlon XP M, czyli mobilna wersja układu Athlon XP, charakteryzująca się obniżonym napięciem zasilania i odblokowanym mnożnikiem. Na płytach głównych Socket A wprawnym użytkownikom bez problemu udawało się podkręcić ten procesor do częstotliwości, która zapewniała bardzo dobrą wydajność, taką samą, a nawet przewyższającą najszybsze wtedy stacjonarne jednostki Athlon XP z rdzeniem Barton. Zegar FSB Athlona XP M bez większego problemu podkręcał się ze standardowych 133 do 200 MHz. Inną zaletą tego układu była stosunkowo niewielka emisja ciepła. Dobre warunki do overclockingu zapewniał już zwykły układ chłodzący dodawany do procesora w wersji box. Historia lubi się powtarzać – obecnie sprzedawane procesory mobilne Intela stwarzają nam podobne warunki do budowy wydajnego komputera, którego CPU nie musi być chłodzony superwydajnym i głośnym coolerem.

Rzut oka na Pentium M

Zobaczmy najpierw, jakie zalety mają mobilne procesory Celeron M i Pentium M. Obecnie dostępne są dwa modele Pentium M: Banias (wykonany w technologii 130 nm z 1 MB pamięci cache L2) i Dothan (90 nm, 2 MB cache’u L2). Architektura tych układów wywodzi się z budowy Pentium III (z rdzeniem Tualatin). W mobilnych Pentium M powiększono pamięć cache L2 i usprawniono przepływ informacji w potokach wykonawczych, stosując pomysły zaczerpnięte tym razem z Pentium 4. To zaowocowało osiągnięciem przez Pentium M bardzo dobrej wydajności mimo dużo niższego taktowania niż w stacjonarnych modelach Pentium 4.

Osiągi Pentium M można poprawić, ponieważ bardzo łatwo daje się go podkręcić, a wtedy możliwościami dorównuje on najdroższym i najszybszym CPU. Pentium M ma niską częstotliwość szyny FSB, więc zadanie jest ułatwione. Również system chłodzący nie musi być wyszukany, ponieważ ten CPU zasilany jest niewielkim napięciem i zbytnio się nie grzeje. Dodam tylko, że Pentium M pobiera maksymalnie 27 W, Pentium 4 natomiast aż 115 W. Po porównaniu tych liczb staje się jasne, że komputer z mobilnym procesorem nie będzie potrzebował zasilacza ATX o dużej mocy i radiatora z heat pipe’ami.

Asus CT-479
Złącze: Socket 478/Socket 479
Obsługa procesorów: Pentium M (Dothan: 1,5-2,26 GHz, Banias: 1,3-1,7 GHz), Celeron M (1,2-1,7 GHz)
Kompatybilność z płytami głównymi: Asus P4P800 SE (BIOS v. 1008), P4P800-VM (BIOS v. 1016), P4C800-E Deluxe (BIOS v. 1021), P4P800-E Deluxe (BIOS v. 1007),P4GD1 (BIOS v. 1005), P4GPL-X (BIOS v. 0205)
Częstotliwość: FSB: 400 i 533 MHz
Wymiary wentylatora: 70x70x15 mm
Prędkość obrotowa: 3000 obr./min
Hałas coolera:około 30 dB
Maks. przepływność wiatraka: 32,5 cfm
Gwarancja: 24 miesiące
zapewnia możliwość instalacji mobilnych procesorów Intela w komputerach stacjonarnych
niekompatybilna ze standardowymi wentylatorami przeznaczonymi do procesorów Socket 478, nie obsługuje procesorów mobilnych o obniżonym napięciu zasilania Low Voltage i Ultra Low Voltage
Cena: 180 zł
pl.asus.com

Z poradnika majsterkowicza

Zanim jednak zdecydujemy się na budowę stacjonarnego komputera z mobilnym procesorem, musimy wszystkich ostrzec, że zdobycie potrzebnych do jego budowy podzespołów nie będzie łatwe. Procesory Pentium M i Celeron M dostępne są zaledwie w kilku rodzimych sklepach internetowych, ale można też szukać ich na aukcjach internetowych lub pytać w serwisach zajmujących się naprawą lub rozbudową notebooków. Duże trudności będziemy również mieli ze zdobyciem płyty głównej ze złączem Socket 479, przeznaczonej do montażu w obudowie ATX. Zamiast nich postanowiliśmy użyć zwykłej płyty głównej Socket 478 (Asus P4C800-E Deluxe) i specjalnej przejściówki z Socket 478 na Socket 479 (Asus CT-479).

Przejściówka działa tylko z kilkoma płytami głównymi Asusa (patrz: ramka z danymi technicznymi CT-479), które mają już odpowiednio zmodyfikowany BIOS obsługujący CT-479 i mobilne CPU Intela. Przejściówka sprzedawana jest ze specjalnym wentylatorem pasującym do mocowania znajdującego się na płytach Socket 478. Niestety, tradycyjnego coolera nie da się zamontować na zestawie składającym się z przejściówki CT-479 i CPU bez dodatkowych modyfikacji. Jeśli dla kogoś dołączony do CT-479 wiatrak będzie zbyt głośny, można go wymienić na dowolny model o rozmiarach 70×70 mm, generujący mniejszy hałas (np. Papst 712 F/2L – 25 dB(A)).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.