Do zadań specjalnych

W naszym rankingu dysków twardych pojawiły się dwa nowe, ciekawe urządzenia – 160-gigabajtowy dysk Western Digital WD1600JB i “megatwardziel” Seagate Barracuda z serii 7200.8 o pojemności 400 GB. Pierwszy z wymienionych dysków wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem możliwości do ceny, a drugi najwyższą wydajnością i możliwościami.WD1600JB to przedstawiciel nowej rodziny dysków firmy Western Digital, oznaczonej jako Caviar SE (Special Edition). Uwagę zwraca jego czarna, matowa obudowa. Nas jednak najbardziej interesuje wydajność i możliwości napędu.

WD1600JB w trakcie pracy zachowuje się bardzo cicho. Nie nagrzewa się również do wysokich temperatur, nawet podczas intensywnego kopiowania danych. Pod względem wydajności dysk prezentuje się przyzwoicie. Nie jest co prawda demonem prędkości, ale osiągnięte wyniki plasują go w pierwszej dziesiątce urządzeń, które do tej pory przetestowaliśmy. Średnio uzyskuje prędkości przekraczające 50 megabajtów na sekundę zarówno podczas odczytu, jak i zapisu danych.

WD Caviar SE WD1600JB 160 GB
Ocena ogólna (POWER): 75
Opłacalność (ECONO): 94
Typ złącza: EIDE
Interfejs: Ultra ATA/100
Pojemność podana/zmierzona: 160/149 GB
Prędkość obrotowa talerzy: 7200 obr./min
Bufor: 8 MB
Gwarancja: 36 miesięcy
niska cena, cicha praca, dobra wydajność
niewielka pojemność
Cena: 340 zł
www.wdc.com
Seagate Barracuda 7200.8 ST3400832A 400 GB
Ocena ogólna (POWER): 100
Opłacalność (ECONO): 48
Typ złącza: EIDE
Interfejs: Ultra ATA/100
Pojemność podana/zmierzona: 400/372 GB
Prędkość obrotowa talerzy: 7200 obr./min
Bufor: 8 MB
Gwarancja: 60 miesięcy
duża wydajność, cicha praca, 60 miesięcy gwarancji, duża pojemność
wysoka cena
Cena: 1180 zł
www.seagate.com

Drugi z opisywanych modeli to ST3400832A – 400-gigabajtowy dysk firmy Seagate, najbardziej pojemny przedstawiciel serii Barracuda 7200.8. Duża gęstość zapisu talerzy mieszczących po 133 GB danych pozwoliła na ograniczenie ich liczby do trzech sztuk. Napęd charakteryzuje się także dość krótkimi, jak na dyski EIDE, czasami dostępu (przy odczycie danych – 8 ms, przy zapisie – 9 ms). Wpłynęło to w znaczący sposób na poprawę wydajnościowych parametrów napędu, który w klasie dysków EIDE jak na razie nie ma sobie równych.

Testy programem HD Tach 3.0 wykazały, że prędkości odczytu i zapisu w nowej Barracudzie wahają się od 70 MB/s na początku dysku do około 35 MB/s na jego końcu. Próby przeprowadzone innymi programami także potwierdziły wysoką klasę badanego modelu. Jego kolejną zaletą jest niski poziom emitowanego w czasie pracy hałasu. Dysk sprawował się niezwykle cicho, trzeba było niemal przyłożyć ucho do obudowy, aby upewnić się, czy talerze naprawdę się kręcą. Miłą niespodzianką jest również długi, pięcioletni okres gwarancji, ale niestety oferowany tylko przez nielicznych dystrybutorów. Większość sklepów sprzedaje ten dysk wyłącznie z trzyletnią gwarancją.

Wymienione wyżej cechy sprawiają, że prezentowany dysk Seagate’a zainteresuje wymagających użytkowników. Duża pojemność i znakomita wydajność Barracudy przydadzą się osobom zajmującym się obróbką filmów lub przetwarzaniem grafiki. Za dobre parametry Seagate’a ST3400832A trzeba jednak słono zapłacić, bo prawie 1200 zł.

Z kolei WD1600JB jest ciekawą propozycją dla osób potrzebujących cichego, w miarę wydajnego, a co najważniejsze taniego dysku twardego. Jedynie jego pojemność – 160 gigabajtów – w czasach, kiedy dyski zapełniają się w zastraszającym tempie, może okazać się dla niektórych użytkowników niewystarczająca.

Więcej:bezcatnews