Dobry RAM!

Pamięci GoodRAM wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem możliwości do kosztów zakupu. Czy oferują coś więcej prócz atrakcyjnej ceny?

Firma Wilk Elektronik sprzedaje pamięci RAM od 1991 roku, jednak dopiero w 2003 roku rozpoczęła produkcję swoich własnych produktów pod marką GoodRAM. Pamięci te bazują na komponentach dostarczanych przez czołowych producentów światowych, a montowane są w Polsce. Konkurowanie z takimi potentatami rynku, jak Kingston, Corsair czy Infineon z pewnością nie jest łatwe, ale polska firma prezentuje się w tej konfrontacji zupełnie dobrze. Jej produkty są wybierane nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, lecz również wysoką wydajność i jakość wykonania. Z czystym sumieniem możemy w końcu powiedzieć, iż Polacy nie gęsi… i swoje pamięci mają.

Wilk Elektronik w ofercie handlowej ma zarówno pamięci DDR, jak i DDR2. Te drugie, mimo że nie współpracują z procesorami AMD, stają się jednak coraz bardziej popularne. Wysokie koszty zakupu i słabe timingi to już przeszłość. Ceny modułów DDR2 spadają niemal z każdym dniem, a timingi uzyskują coraz lepsze wartości. Wysokie częstotliwości taktowania (na rynku są już dostępne układy PC2-6400 pracujące z częstotliwością 800 MHz) oraz niskie napięcia zasilania, ograniczające pobór mocy i temperaturę, jaką uzyskują w trakcie pracy pamięci, powodują, że spora liczba użytkowników składających nowe komputery wybiera platformę obsługującą DDR2. Mowa oczywiście o osobach decydujących się na procesory Intela, ponieważ firma AMD ciągle nie zdecydowała się na wprowadzenie układów współpracujących z DDR2. Istnieje szansa, że się to zmieni. Jakiś czas temu AMD zaprezentowała podstawkę M2, mającą zastąpić Socket 939 i obsługiwać procesory Athlon 64 z kontrolerem pamięci DDR2. Miejmy nadzieję, że to nastąpi, gdyż ożywiłoby to jeszcze bardziej rynek pamięci DDR2.

GoodRAM DDR 512 MB Kit PC-3200
Ocena ogólna (POWER): 68
Opłacalność (ECONO): 93
Typ pamięci: PC-3200 (DDR 400 MHz)
Pojemność: 2 x 256 MB
Napięcie zasilające: 2,6-2,9 V
Timingi: 3-4-4-8
Gwarancja: wieczysta
atrakcyjna cena, wieczysta gwarancja
przeciętna wydajność
Cena: 180 zł
www.age.pl
GoodRAM DDR2 2 x 256 MB PC-4200
Ocena ogólna (POWER): 79
Opłacalność (ECONO): 97
Typ pamięci: PC-4200 (DDR2 533 MHz)
Pojemność: 2 x 256 MB
Napięcie zasilające: 1,8 V
Timingi: 4-4-4-12
Gwarancja: wieczysta
atrakcyjna cena, wieczysta gwarancja
przeciętna wydajność
Cena: 190 zł
www.age.pl

Pamięci GoodRAM DDR2 2 x 256 MB PC-4200 pracują z częstotliwością 533 MHz i timingami 4-4-4-12. Maksymalna częstotliwość, do jakiej udało się nam je podkręcić, to 690 MHz. Z timingami można było „zjechać” tylko do 4-4-4-10. Niemniej jednak pod względem cenowym GoodRAM DDR2 2 x 256 MB PC-4200 biją konkurencję na głowę. Są one znakomitą alternatywą dla użytkowników nieparających się podkręcaniem swoich maszyn. Zaoszczędzone pieniądze będą mogli oni zainwestować w inne komponenty, co ostatecznie może przynieść lepsze rezultaty niż overclocking słabszego procesora, osadzonego w płycie głównej z dobrymi kośćmi pamięci.

Dla użytkowników platform obsługujących pamięci DDR przeznaczony jest zestaw GoodRAM DDR 512 MB Kit PC-3200, składający się z dwóch modułów po 256 MB. Ich nominalne ustawienia to częstotliwość 400 MHz i timingi 3-4-4-8. Parametry te nie zachwycają i aż proszą się o podkręcenie. Z testowanych egzemplarzy udało nam się wykrzesać 440 MHz przy timingach 3-3-3-6, co dało 14-procentowy wzrost wydajności w stosunku do ustawień domyślnych. Jeżeli chodzi o wydajność, to testowane moduły RAM-u zaprezentowały się przeciętnie, ale gdy weźmiemy pod uwagę ich cenę, to podobnie jak w przypadku opisywanych wyżej modułów DDR2 są one godne polecenia.

Badane pamięci nie oferują rewelacyjnej wydajności, ale na pewno dobrze sprawdzą się w domowych komputerach. Ich dużą zaletą jest wieczysta gwarancja producenta.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.