Domowe centrum rozrywki

Zazwyczaj na dysku twardym domowego komputera instalujemy kilka wyspecjalizowanych programów, które służą do odtwarzania muzyki i filmów. Dodatkowo mamy aplikacje pozwalające na pobieranie multimediów z Sieci i katalogowanie ich. Musimy też pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednie kodeki czy narzędzia umożliwiające komunikację peceta z urządzeniami zewnętrznymi, na których przenosimy dane (pendrive’y, przenośne dyski twarde, notebooki, palmtopy i smartfony). A gdyby wszystko to działało z poziomu jednej aplikacji? To pytanie zadali sobie pracownicy firmy Microsoft, a odpowiedź stanowi Windows XP Media Center Edition 2005 – system operacyjny, którego głównym zadaniem jest obsługiwanie multimediów. Już w październiku tego roku ujrzy światło dzienne polska wersja tego produktu.

Od podszewki

Windows Media Center bazuje na Windows XP w wersji Home. Został jednak zaopatrzony w rozbudowaną (zintegrowaną z Oknami) aplikację, odpowiedzialną tylko za multimedia. System ten jest dystrybuowany wyłącznie na komputery klasy Media PC. Wyglądem przypominają one sprzęt hi-fi, ale w środku mają komponenty, które są dopasowane do wymagań Windows Media Center: średniej lub wysokiej klasy procesory, dużą ilość pamięci RAM, pojemne dyski twarde, akceleratory graficzne i szybkie interfejsy sieciowe. Dodatkowo Media PC może być wyposażony w port podczerwieni, tuner TV oraz pilota, dzięki któremu zarządzanie całym systemem jest bardzo wygodne.

WMC pozwala na przechowywanie i dzielenie się z innymi użytkownikami zdjęciami, muzyką, filmami wideo oraz nagraniami telewizyjnymi. Możemy też słuchać radia internetowego czy skorzystać z wirtualnej wypożyczalni filmów. Dostęp do wszystkich funkcji mamy z poziomu jednej, przejrzystej w zarządzaniu aplikacji. Dzięki niej również przenoszenie i katalogowanie danych staje się dziecinne proste.

Komponenty

W menu interfejsu WMC 2005 znajdziemy kilka podstawowych kategorii:

Muzyka

– zostały tu zgromadzone wszystkie opcje związane z odtwarzaniem muzyki przechowywanej lokalnie lub pobieranej online. Z poziomu tego podmenu kopiujemy poszczególne utwory do bibliotek, tworzymy i zachowujemy playlisty czy edytujemy szczegóły opisu i właściwości albumów. Wszystkie zgromadzone zasoby mogą być przeglądane ze względu na tytuł, artystę, utwór czy rodzaj muzyki. Znajdziemy tu również opcję umożliwiającą wypalanie płyt CD-Audio z naszymi ulubionymi utworami.

Obrazy

– ta zakładka pozwala na zgrywanie zdjęć z m.in. urządzeń przenośnych i kart typu flash oraz ich sortowanie i katalogowanie. Przeglądanie obrazów wzbogacono opcjami tworzenia pokazów slajdów, dodawana podkładu muzycznego i efektów graficznych (zoom, obrót, kadrowanie). Zdjęcia możemy drukować bezpośrednio z WMC lub też udostępniać je online.

Telewizja

– zebrane w tym podmenu opcje pozwalają na oglądanie telewizji oraz nagrywanie emitowanych programów czy filmów. Funkcjonalność systemu jest w tym wypadku oczywiście uzależniona od tego, z jakiej usługi telewizyjnej korzystamy (Video-on-Demand, telewizja satelitarna, cyfrowa naziemna czy kablowa). Współpracuje on także z telewizją HDTV i pozwala na nagrywanie transmisji z kilku kanałów jednocześnie.

Wideo

– umożliwia zarządzanie i odtwarzanie plików wideo w popularnych formatach (np. AVI, MPG czy WMV).

Radio

– pozwala na skonfigurowanie i użytkowanie stacji radiowych (zarówno internetowych, jak i FM). Dzięki opcji Buforowanie będziemy mogli zatrzymać i przewinąć wstecz aż do 30 min nadawanej audycji.

Inne programy

Wśród dodatkowych aplikacji, w które został wyposażony Windows Media Center, warto zwrócić uwagę na program W centrum uwagi. Jest to online’owy przewodnik, dzięki któremu mamy dostęp do źródeł multimediów zgromadzonych w usługach i sklepach. Ważnym komponentem jest także Synchronizuj z urządzeniem – aplikacja ułatwiająca wymianę zbiorów między różnymi urządzeniami peryferyjnymi (m.in. przenośnymi odtwarzaczami plików MP3). System zaopatrzono w program do nagrywania płyt CD i DVD, a także komunikator internetowy. Użytkownicy Xboksów będą również usatysfakcjonowani – microsoftowe konsole współpracują z Widows Media Center. Dzięki temu będziemy informowani o każdej rozpoczynającej się właśnie “batalii w Sieci”.

Dobry początek

Windows Media Center będzie dystrybuowany tylko w wersji OEM wraz z komputerami typu Media PC. Wstępnie Microsoft zapowiada, że za system zapłacimy więcej niż za standardową wersję Home o około 120 zł. Wydaje się, że cena mieszcząca się w granicach 500 zł nie jest zbyt wygórowana, tym bardziej że w zamian otrzymamy kompletne centrum domowej rozrywki. Potencjalnymi odbiorcami będą z pewnością osoby, które nie zgromadziły jeszcze poszczególnych komponentów odtwarzania multimediów w domu i chcą dodatkowo otrzymać narzędzie ułatwiające zarządzanie nimi.

10 zalet Windows Media Center 2005
  • kompletny system zarządzania i korzystania z multimediów w domu,
  • możliwość utworzenia pokoju rozrywki (muzyka, telewizja, kino domowe),
  • wszystko w jednym miejscu i w jednym urządzeniu,
  • możliwość oglądania fotografii jako pokazu slajdów z podkładem muzycznym,
  • nagrywanie muzyki i filmów na płyty CD i DVD,
  • telewizja na żywo (nagrywanie, przewijanie wstecz, pauza),
  • system obsługujący telewizję HDTV,
  • możliwość zarządzania urządzeniami w innych pokojach,
  • obsługa przenośnych centrów rozrywki i odtwarzaczy,
  • korzystanie z usług online.

Więcej:bezcatnews