Domowe centrum rozrywki

Jeśli chcesz zacząć przygodę z cyfrowymi multimediami, a nie stać Cię na kupno kilku wyspecjalizowanych urządzeń, możesz wypróbować komputery klasy Media PC. Zarządzanie takim sprzętem powierz zaś systemowi Windows Media Center 2005

Zazwyczaj na dysku twardym domowego komputera instalujemy kilka wyspecjalizowanych programów, które służą do odtwarzania muzyki i filmów. Dodatkowo mamy aplikacje pozwalające na pobieranie multimediów z Sieci i katalogowanie ich. Musimy też pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednie kodeki czy narzędzia umożliwiające komunikację peceta z urządzeniami zewnętrznymi, na których przenosimy dane (pendrive’y, przenośne dyski twarde, notebooki, palmtopy i smartfony). A gdyby wszystko to działało z poziomu jednej aplikacji? To pytanie zadali sobie pracownicy firmy Microsoft, a odpowiedź stanowi Windows XP Media Center Edition 2005 – system operacyjny, którego głównym zadaniem jest obsługiwanie multimediów. Już w październiku tego roku ujrzy światło dzienne polska wersja tego produktu.

Od podszewki

Windows Media Center bazuje na Windows XP w wersji Home. Został jednak zaopatrzony w rozbudowaną (zintegrowaną z Oknami) aplikację, odpowiedzialną tylko za multimedia. System ten jest dystrybuowany wyłącznie na komputery klasy Media PC. Wyglądem przypominają one sprzęt hi-fi, ale w środku mają komponenty, które są dopasowane do wymagań Windows Media Center: średniej lub wysokiej klasy procesory, dużą ilość pamięci RAM, pojemne dyski twarde, akceleratory graficzne i szybkie interfejsy sieciowe. Dodatkowo Media PC może być wyposażony w port podczerwieni, tuner TV oraz pilota, dzięki któremu zarządzanie całym systemem jest bardzo wygodne.

WMC pozwala na przechowywanie i dzielenie się z innymi użytkownikami zdjęciami, muzyką, filmami wideo oraz nagraniami telewizyjnymi. Możemy też słuchać radia internetowego czy skorzystać z wirtualnej wypożyczalni filmów. Dostęp do wszystkich funkcji mamy z poziomu jednej, przejrzystej w zarządzaniu aplikacji. Dzięki niej również przenoszenie i katalogowanie danych staje się dziecinne proste.

Komponenty

W menu interfejsu WMC 2005 znajdziemy kilka podstawowych kategorii:

Muzyka

– zostały tu zgromadzone wszystkie opcje związane z odtwarzaniem muzyki przechowywanej lokalnie lub pobieranej online. Z poziomu tego podmenu kopiujemy poszczególne utwory do bibliotek, tworzymy i zachowujemy playlisty czy edytujemy szczegóły opisu i właściwości albumów. Wszystkie zgromadzone zasoby mogą być przeglądane ze względu na tytuł, artystę, utwór czy rodzaj muzyki. Znajdziemy tu również opcję umożliwiającą wypalanie płyt CD-Audio z naszymi ulubionymi utworami.

Obrazy

– ta zakładka pozwala na zgrywanie zdjęć z m.in. urządzeń przenośnych i kart typu flash oraz ich sortowanie i katalogowanie. Przeglądanie obrazów wzbogacono opcjami tworzenia pokazów slajdów, dodawana podkładu muzycznego i efektów graficznych (zoom, obrót, kadrowanie). Zdjęcia możemy drukować bezpośrednio z WMC lub też udostępniać je online.

Telewizja

– zebrane w tym podmenu opcje pozwalają na oglądanie telewizji oraz nagrywanie emitowanych programów czy filmów. Funkcjonalność systemu jest w tym wypadku oczywiście uzależniona od tego, z jakiej usługi telewizyjnej korzystamy (Video-on-Demand, telewizja satelitarna, cyfrowa naziemna czy kablowa). Współpracuje on także z telewizją HDTV i pozwala na nagrywanie transmisji z kilku kanałów jednocześnie.

Wideo

– umożliwia zarządzanie i odtwarzanie plików wideo w popularnych formatach (np. AVI, MPG czy WMV).

Radio

– pozwala na skonfigurowanie i użytkowanie stacji radiowych (zarówno internetowych, jak i FM). Dzięki opcji Buforowanie będziemy mogli zatrzymać i przewinąć wstecz aż do 30 min nadawanej audycji.

Inne programy

Wśród dodatkowych aplikacji, w które został wyposażony Windows Media Center, warto zwrócić uwagę na program W centrum uwagi. Jest to online’owy przewodnik, dzięki któremu mamy dostęp do źródeł multimediów zgromadzonych w usługach i sklepach. Ważnym komponentem jest także Synchronizuj z urządzeniem – aplikacja ułatwiająca wymianę zbiorów między różnymi urządzeniami peryferyjnymi (m.in. przenośnymi odtwarzaczami plików MP3). System zaopatrzono w program do nagrywania płyt CD i DVD, a także komunikator internetowy. Użytkownicy Xboksów będą również usatysfakcjonowani – microsoftowe konsole współpracują z Widows Media Center. Dzięki temu będziemy informowani o każdej rozpoczynającej się właśnie „batalii w Sieci”.

Dobry początek

Windows Media Center będzie dystrybuowany tylko w wersji OEM wraz z komputerami typu Media PC. Wstępnie Microsoft zapowiada, że za system zapłacimy więcej niż za standardową wersję Home o około 120 zł. Wydaje się, że cena mieszcząca się w granicach 500 zł nie jest zbyt wygórowana, tym bardziej że w zamian otrzymamy kompletne centrum domowej rozrywki. Potencjalnymi odbiorcami będą z pewnością osoby, które nie zgromadziły jeszcze poszczególnych komponentów odtwarzania multimediów w domu i chcą dodatkowo otrzymać narzędzie ułatwiające zarządzanie nimi.

10 zalet Windows Media Center 2005
  • kompletny system zarządzania i korzystania z multimediów w domu,
  • możliwość utworzenia pokoju rozrywki (muzyka, telewizja, kino domowe),
  • wszystko w jednym miejscu i w jednym urządzeniu,
  • możliwość oglądania fotografii jako pokazu slajdów z podkładem muzycznym,
  • nagrywanie muzyki i filmów na płyty CD i DVD,
  • telewizja na żywo (nagrywanie, przewijanie wstecz, pauza),
  • system obsługujący telewizję HDTV,
  • możliwość zarządzania urządzeniami w innych pokojach,
  • obsługa przenośnych centrów rozrywki i odtwarzaczy,
  • korzystanie z usług online.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.