Ekonomiczny sprinter

Jeśli szukasz taniej i wydajnej pamięci USB, trafiłeś bardzo dobrze. Produkty PQI prezentują się pod tym względem celująco. Zobaczmy, jakie mają osiągi i możliwości

Pamięci typu pendrive stają się coraz bardziej popularne. Na ten sukces składają się między innymi ich miniaturyzacja oraz coraz większe prędkości transmisji danych. Funkcjonalność tych niewielkich modułów docenić możemy w momencie, kiedy musimy szybko przenieść dane, które nie mieszczą się na standardowej dyskietce o pojemności 1,44 MB.

PQI Cool Drive Pro 1 GB
Ocena ogólna (POWER): 83
Opłacalność (ECONO): 100
Interfejs: USB 2.0
Pojemność: 1024 MB
Sprzętowe zabezpieczenie przed zapisem: tak
Obsługiwane systemy: Windows 98 SE/Me/2000/XP, Mac OS 9.0, Mac OS X
Gwarancja: 36 miesięcy
+ bardzo wysoka wydajność, obudowa wykonana z aluminium, zabezpieczenie przed zapisem
– stosunkowo długi czas dostępu
Cena: 360 zł
www.fen.pl

Niedawno firma PQI przedstawiła nowe pamięci flash z serii Cool Drive Pro. Wyróżniają się one wzmocnioną aluminiową obudową, możliwością zabezpieczenia przed zapisem i, co najważniejsze, bardzo dobrą wydajnością. Dostępne są na rynku trzy modele modułów PQI o pojemnościach: 512 MB, 1 GB oraz 2 GB. Obiektem naszych testów był pendrive o pojemności 1 GB, na którym wystarczy miejsca zarówno na bardzo rozbudowaną prezentację w PowerPoincie, jak i na pełnometrażowy film zapisany w formacie MPEG-4. Za sprawą wysokiej wydajności modułu przegrywanie, a nawet uruchamianie plików odbywa się bardzo sprawnie i szybko. Średni poziom odczytu mierzony za pomocą programu CHIP DiskBench XP wyniósł 21,9 MB/s, średnia prędkość zapisu to natomiast 16,4 MB/s. Jak na pamięć za 360 zł są to wyniki więcej niż zadowalające.

Niestety, za wysoką wydajność oraz bardzo dobrą jakość wykonania trzeba zapłacić nieco więcej niż w przypadku standardowych, wolniejszych i gorzej zrobionych urządzeń. Z drugiej strony stosunek wydajności do ceny modułu firmy PQI jest bardzo dobry, dzięki czemu pamięć ta uzyskała pierwszą lokatę w rankingu ECONO.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.