MAXymalna cisza

W tym roku na pecetowym rynku nowością są procesory dwurdzeniowe, a zamontować je możemy np. na płycie Abit AW8-MAX z chipsetem i955X, który radzi sobie ze wszystkimi modelami jedno- i dwurdzeniowymi CPU Intela. Słowo MAX w nazwie urządzenia symbolizuje nowy, bardzo wydajny system chłodzenia płyty – Silent OTES. AW8-MAX ma zamontowany na mostku północnym radiator z heat pipe’em, który mieści się w obrysie kości. Drugi koniec pojedynczego ciepłowodu znalazł się w miejscu, gdzie w poprzednich wersjach OTES-a były zamontowane wentylatory. Cieniutkie miedziane żeberka radiatora są chronione od zewnątrz metalową ażurową maskownicą, która nie tylko zabezpiecza je przed mechanicznym uszkodzeniem, ale też chroni przypadkowo przytknięty palec przed poparzeniem.

Abit AW8-MAX
Ocena ogólna (POWER): 84
Opłacalność (ECONO): 36
Obsługa procesorów: wszystkie modele Pentium i Celeron ze złączem LGA775
Chipset/liczba gniazd pamięci DDR2: Intel i955X/4
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/ PCI-E x1: 2/0/1/2
Liczba złączy ATA/Serial ATA/RAID: 1/6/tak
Liczba złączy USB/FireWire: 6/2
Układ dźwiękowy: 4 ośmiokanałowy HD Audio (7.1)
Typ karty sieciowej: 2 x 1000 Mb/s
Gwarancja: 36 miesięcy
osiem gniazd do podłączenia wentylatorów, możliwość precyzyjnego sterowania wszystkimi wentylatorami zarówno w BIOS-ie, jak i w Windows, chipset chłodzony za pomocą heat pipe’a, kontrolery RAID 5 i Matrix RAID
wysoka cena, tylko jedno złącze IDE
Cena: 940 zł
www.abit.com.tw

Abit AW8-MAX to doskonała platforma dla wydajnego, wytwarzającego dużo ciepła komputera. Kontrolę nad obiegiem powietrza w obudowie zapewni osiem wentylatorów, które możemy podpiąć do płyty głównej, bo tyle też ma ona gniazdek. To absolutny rekord wśród płyt głównych. Co więcej, każdym z podłączonych wentylatorów steruje się osobno. Funkcje zarządzające pracą wiatraków znajdziemy w BIOS-ie i w nowej wersji aplikacji ěGuru. Prędkość obrotową “wentyli” można uzależnić od temperatury procesora, chipsetu lub regulatorów napięcia i określić dwa progi przełączania się szybkości obrotowej wentylatorów. System na pewno okaże się bardzo efektywny, jeśli tylko dysponujemy właściwą obudową. Po odpowiednim doborze chłodzenia procesora można na bazie AW8-MAX zbudować szybkiego i bezgłośnego peceta.

Oprócz nietypowego systemu chłodzenia AW8-MAX ma cztery gniazda dla pamięci DDR2, w których obsadzimy aż osiem gigabajtów RAM-u (do obsługi RAM-u o pojemności powyżej 4 GB potrzebny jest 64-bitowy system operacyjny). Kontroler pamięci masowych zaszyty w chipsecie (cztery porty SATA z funkcjami RAID, w tym także Matrix RAID i jedno gniazdo IDE) uzupełnia układ firmy Silicon Image, dzięki któremu zyskujemy kolejne dwa złącza do podłączenia dysków Serial ATA. Trzeba przy tym podkreślić, że wszystkie porty SATA (150 MB/s) mogą pracować w trybie SATA 2 (300 MB/s). Ośmiokanałowa karta dźwiękowa HD Audio jest montowana w specjalnym złączu, które wygląda identycznie jak gniazdo PCI Express x1, ale jest obrócone o 180

°

i przesunięte bliżej krawędzi laminatu. Na “śledziu” karty znajdziemy komplet gniazd analogowych oraz elektryczne i optyczne złącza S/PDIF.       Płyta AW8-MAX nie zdołała pokonać konkurencyjnych modeli pod względem wydajności (różnice w osiągach są niewielkie, rzędu 1-2%), nie można jednak przejść obok tego urządzenia obojętnie. Każdy, kto chce mieć wydajny i cichy komputer, powinien rozważyć zakup AW8-MAX pomimo wysokiej ceny.

Więcej:bezcatnews