Na ratunek danym

Często zdarza Ci się skasować ważne dane? Jeśli tak, powinieneś się zaopatrzyć w program do ich odzyskiwania. Jednym z takich narzędzi jest O&O UnErase. Wersja 2.0 zawiera wiele ciekawych funkcji, które warto wypróbować

No tak, znów po urządkowaniu dysku twardego okazało się, że żonie zniknęła praca dyplomowa, nad którą spędziła ostatnie pół roku, a zdjęcia z wakacji wyparowały. Zaglądamy do systemowego Kosza – niestety, nic tam nie ma. Nie wpadajmy jednak w panikę – użyjmy O&O UnErase.

Aplikacja odzyskuje dane ze wszystkich systemów plików, które mogą być używane przez Okna, czyli FAT, FAT 32, NTFS i NTFS5. Z równą łatwością odtworzy większość zbiorów z dysku twardego, dyskietki, pendrive’a czy karty CF naszego aparatu fotograficznego. Nie są to tylko przechwałki producenta! Udało mi się przywrócić skasowane pliki i foldery ze wszystkich tych urządzeń, choć kartę CF program wykrył dopiero, kiedy została umieszczona w czytniku.

O&O UnErase 2.0
Wymagania: Windows NT/2000/XP/2003, ok. 2,5 MB na dysku
skuteczność, łatwość obsługi, współpraca z pamięciami USB i kartami CF
przywracanie danych tylko do czasu ponownego zapisu na nośnik
Cena: ok. 180 zł
www.oo-software.com

Wśród odnalezionych zbiorów UnErase wskazuje te, które już zostały nadpisane i nie da się ich odtworzyć, oraz katalogi zawierające pliki nadające się do odzyskania. Przywracanie danych jest bardzo łatwe: wystarczy kliknąć zbiór prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję Restore i podać lokalizację, do której chcemy wybrany plik czy katalog odtworzyć. Narzędzie pozwala także na zaawansowane wyszukiwanie skasowanych plików, np. ze względu na nazwę, wielkość, datę utworzenia czy atrybuty systemowe. Przywrócone zbiory i katalogi zachowują swoje oryginalne nazwy.

Oczywiście program nie odtwarza danych, jeśli po ich usunięciu nadpiszemy miejsca, w których pliki były przechowywane. Jako dodatek otrzymujemy więc aplikację O&O InstantUn-Erase, która umożliwia natychmiastowe odtworzenie danych, w sytuacji kiedy nie mamy zainstalowanego głównego programu. W ostatecznym rozrachunku O&O UnErase jest więc świetnym narzędziem do zastosowań domowych i biurowych, dzięki któremu roztargnieni użytkownicy pecetów mają szansę odzyskać utracone dane.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.