Notebook z telewizorem

Test notebooka z wbudowanym tunerem TV

Notebooki sprzedają się coraz lepiej, zatem producenci oferują różnorodne konfiguracje, starając się sprostać wymaganiom różnych konsumentów. Kinomanów zainteresuje ChiliGREEN CH M600, który jest zaawansowanym i stosunkowo tanim przenośnym centrum multimedianym z wydajną kartą graficzną i wbudowanym tunerem TV, sterowanym pilotem.

Techniczne parametry tego modelu stanowią najmocniejszy argument przemawiający za jego zakupem. Procesor nie jest najszybszym, jaki można by zainstalować. Taktowany zegarem 1,73 MHz CPU z magistralą 533 MHz oraz dwumegabajtową pamięcią cache L2 oferuje sporą wydajność, gdy jednak ktoś potrzebuje większej mocy obliczeniowej, bez problemu za dodatkową dopłatą zainstaluje najszybszy dostępny układ Pentium M, taktowany zegarem 2,13 GHz.

ChiliGREEN CH M600
Ocena ogólna (POWER): 80
Opłacalność (ECONO): 62
Procesor/cache L2: Pentium M 740 (1,73 GHz, FSB 533 MHz)/2 MB
Pamięć RAM/maks.: 512/2048 MB
Pojemność dysku twardego: 80 GB (zmierzona: 74,6 GB)
Napęd optyczny: DVD±RW (NEC ND-6500A)
Wyświetlacz: 15,4″ (1280×800 pikseli)
Układ graficzny: ATI Mobility Radeon X700
Karty sieciowe: Gigabit Ethernet, Wi-Fi: 802.11g
Wymiary (szer.×dł.×wys.): 363×281×27 mm
Masa notebooka/zasilacza: 3,58 kg/427 g
Czas pracy – maks. wydajność/oszczędzanie: 148/177 min
System operacyjny: Windows XP Home PL
Gwarancja: 24 miesiące
dobra jakość obrazu wyświetlacza LCD, szybki procesor, bardzo wydajny układ graficzny, zintegrowany tuner TV, pilot do zdalnego sterowania
mały klawisz [Enter], klawiatura o dużym skoku, zbyt ciche głośniki, duża masa zasilacza
Cena: 5720 zł
www.gericom.com.pl

512 MB pamięci DDR z pewnością zaspokoi wymagania większości typowych aplikacji. Zainstalowany układ graficzny – ATI Mobility Radeon X700 – z 256 MB własnej pamięci dysponuje dużą mocą obliczeniową. Opisywany wewnętrzny akcelerator bez problemów poradzi sobie z najnowszymi grami. Granie wiąże się z przetwarzaniem ogromnej ilości danych, dlatego też polecam graczom rozbudowę pamięci do 1 GB – wtedy dane nie będą zbyt często doczytywane z dysku twardego.

Rzadziej spotykanym dodatkiem w laptopach jest wewnętrzny tuner TV. Po zainstalowaniu odpowiedzialnej za jego obsługę aplikacji WinDVR i automatycznym przeskanowaniu pasma w poszukiwaniu dostępnych stacji możemy korzystać z funkcji Surfing, dzielącej ekran na 16 pól i odświeżającej co sekundę w każdym oknie znalezione kanały TV. Tuner działa dość wolno podczas zmiany programów. Odświeżanie ich zajmuje nieco czasu i mniej cierpliwi z pewnością nie skorzystają z tego trybu. Ustawione kanały możemy zapisać pod dowolną nazwą i numerem. Każdy z nich jest manualnie dostrajany w celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu. Wśród dostępnych funkcji tunera znajduje się też opcja pozwalająca zapisać audycje telewizyjne na dysku w pliku wideo, również z przesunięciem czasowym, tzw. time shiftingiem.

Zaletą wbudowanego panoramicznego ekranu o przekątnej 15,4 cala jest doskonała jakość obrazu. Dzięki temu obejrzymy ulubione filmy DVD w formacie 16:10. Jedynie zainstalowane głośniki mogłyby mieć nieco większą moc. Niemniej dźwięk, choć czasami nieco za cichy, charakteryzuje się dobrą jakością. CH M600 pracuje na bateriach prawie dwie i pół godziny przy pełnym obciążeniu i niespełna trzy podczas maksymalnego oszczędzania energii.

Na pochwałę zasługuje także dołączone oprogramowanie. Na kilku płytach znajdziemy nie tylko pełny pakiet firmy CyberLink, pozwalający na obróbkę zdjęć, filmów czy nagrań audio, ale także biurową aplikację OpenOffice oraz dziesiątki innych przydatnych narzędzi.

Najmocniejsze strony tego modelu to wydajny procesor, układ graficzny i dobry dysk oraz nagrywarka DVD. Właścicieli aparatów cyfrowych ucieszy zapewne wbudowany do notebooka czytnik kart pamięci flash (SecureDigital, Memory Stick, MS Pro i MultiMediaCard). Użytkownikom zamierzającym korzystać z tunera może przeszkadzać nieco niedopracowany sterownik, warto więc poszukać jego nowszej wersji lub aplikacji zastępczej.