Rozproszone bity

Korzystanie z P2P to obecnie jedna z najczęściej stosowanych i dość szybkich metod pobierania popularnych plików. Świadczyć o tym mogą statystyki, które mówią, że użytkownicy tych sieci generują 50-75% ruchu w Internecie. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że często dochodzi wówczas do naruszania praw autorskich twórców oprogramowania, filmów, muzyki itp. Z drugiej jednak strony coraz więcej dystrybucji Linuksa czy też innych programów jest rozprowadzanych z zastosowaniem tej technologii. Szczególnie popularnym protokołem, wykorzystywanym zarówno przez piratów, jak i przez dystrybutorów oprogramowania, jest BitTorrent.

Nie będziemy się tutaj zagłębiali w prawne aspekty używania tej technologii. Zajmiemy się natomiast najnowszą wersją klienta sieci P2P – popularnym Azureusem.

Na wielu platformach

Aplikacja jest doskonale znana wśród miłośników sieci P2P. Azureus został napisany w Javie, dzięki czemu z założenia jest programem wieloplatformowym. Gotowe do użycia pliki binarne dla Windows, Linuksa czy też Mac OS-u X pobierzemy bezpośrednio ze strony domowej projektu – azureus.sourceforge.net. Do działania programu niezbędne jest zainstalowanie w systemie środowiska uruchomieniowego Javy – najlepiej pochodzącej od Suna maszyny wirtualnej J2RE (Java 5.0).

Azureus 2.3.0.4
Wymagania: Windows 9x/Me/2000/XP, Mac OS X, Linux, Java J2RE, ok. 10 MB na dysku
pobieranie danych bez połączenia z trackerem, rozproszona, zdecentralizowana baza danych, system wtyczek
wymaga Javy
Licencja: GPL
azureus.sourceforge.net

Opisywany klient BitTorrenta wyróżnia się spośród wielu innych bogatą funkcjonalnością. Wspomnijmy o wbudowanym trackerze, dzięki któremu możemy nie tylko pobierać dane z sieci P2P, ale również udostępnić innym własne zbiory. Pamiętajmy także o możliwości korzystania z wtyczek – na przykład stosując RSS Feed Scanner szybko i łatwo pobierzemy nowo opublikowane pliki torrent wprost z ulubionego trackera. Wtyczka ta do poprawnego działania wymaga zdefiniowania ścieżki do kanału RSS, w którym pojawiają się informacje o najnowszych torrentach. Zaawansowane opcje tego plug-inu pozwalają filtrować wyświetlane zasoby.

Torrent bez trackera?

W najnowszym wydaniu Azureusa znajdziemy też inne ciekawe funkcje. Od wersji 2.3.0.0 programu mamy do dyspozycji zdecentralizowaną, rozproszoną bazę danych, zawierającą informacje na temat torrentów. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z beztrackerowych torrentów. W praktyce jednak największą zaletą tego mechanizmu okazuje się możliwość samoczynnego utrzymania struktury sieci BitTorrent. Jeśli na podstawie pliku torrent rozpoczniemy pobieranie danych ze zwykłego trackera, to nasz klient będzie mógł przesyłać informacje nawet w sytuacji, gdy zostanie odłączony od scentralizowanego serwera. Jego rolę przejmą inne klienty Azureusa z włączoną rozproszoną bazą danych (Distributed DB). Podobnie transfer między użytkownikami będzie się odbywał nawet po usunięciu torrenta z trackera. Korzystanie z tego mechanizmu wymaga jedynie uaktywnienia odpowiedniej opcji w oknie konfiguracyjnym programu oraz zapewnienia komunikacji z użyciem protokołu UDP (musimy odblokować odpowiedni port na firewallu). Włączenie mechanizmu beztrackerowego śledzenia torrentów pozwala także na wynajdywanie dodatkowych źródeł w sieci BitTorrent, a co za tym idzie, umożliwia zwiększenie prędkości pobierania danych.

Nie tylko pogaduszki

Azureus w najnowszej wersji 2.3.0.4 zawiera oprócz różnych poprawek związanych z bezpieczeństwem nowe, interesujące funkcje. Programiści pracujący nad projektem rozszerzyli specyfikację BitTorrenta i wprowadzili dodatkowy protokół wymiany danych między klientami sieci P2P. Na jego bazie możliwe było opracowanie kolejnych wtyczek, takich jak choćby Chat oraz JPC. Na razie kwestią otwartą pozostaje, czy inne klienty BitTorrenta zaakceptują te modyfikacje. Niezależnie od tego użytkownicy Azureusa już teraz mogą dyskutować w tzw. pokoju, przypisanym do danego pliku torrent. Rozmowy takie wymagają jednak, aby osoby pobierające torrenta były połączone z rozproszoną bazą danych.

Kolejną wtyczką jest wbudowany system oceny i komentowania danych rozprowadzanych przez torrenta. Zdecydowanie najciekawszym plug-inem jest jednak JPC (Joltid Peer Cache). Pozwala on dostawcom usług internetowych (ISP) stworzyć rodzaj serwera proxy przyspieszającego pobieranie danych z sieci BitTorrent. Efektywne i wydajne przesyłanie plików w połączeniu ze wszystkimi opisanymi funkcjami sprawiają, że Azureus to obecnie najlepszy program do pobierania danych z popularnych torrentów.