Wirtualny bazar

Na aukcjach internetowych możemy nabyć przedmioty, których od dawna poszukiwaliśmy. Co więcej, ich ceny często są tak niskie, że aż trudno w to uwierzyć... Trzeba więc uważać, by nie paść ofiarą oszustów

Czy można kupować jeszcze taniej niż w sklepie internetowym? Odpowiedź brzmi: tak! Wystarczy tylko odwiedzić którąś z sieciowych aukcji. Znajdziemy tam przedmioty, które są sprzedawane po całkiem okazyjnych cenach, tylko dlatego że np. komuś nie spodobał się świąteczny prezent. Ale to tylko jedna strona medalu; druga wygląda trochę mniej ciekawie. Aukcje to również teren, na którym działają oszuści. Warto więc zapoznać się zarówno z ofertą funkcjonalną każdego serwisu, jak i z opcjami gwarantującymi bezpieczeństwo naszych transakcji.

Kup pan cegłę

Poważnym mankamentem handlu elektronicznego są niedostateczne mechanizmy weryfikacji danych osobowych użytkowników Sieci. Uznawanie wiarygodności danych kontrahenta po sprawdzeniu prawdziwości adresu e-mailowego budzi jedynie uśmiech politowania. Dlatego poważne portale aukcyjne starają się wprowadzić coraz bardziej wyrafinowane sposoby autoryzacji. Jeden z nich polega na wysyłaniu listu poleconego na adres podany przez internautę w trakcie rejestracji. Przesyłka zawiera kod aktywacyjny, dzięki któremu dalsza aktywność użytkownika na aukcji jest w ogóle możliwa. Inne polegają na badaniu spójności podanych danych z numerem PESEL oraz NIP. Ponadtostosuje się różnego rodzaju opłaty wpisowe, dzięki którym dodatkowo weryfikuje się numer konta bankowego.

Aukcje zagraniczne
Jeśli chcemy skorzystać z aukcji zagranicznych, możemy napotkać trudności. Przede wszystkim musimy pokonać barierę językową, choćby podczas zakładania konta. Należy też zawsze bardzo dokładnie przeliczyć koszty transportu, ubezpieczenia oraz sposób przekazania należności.
      Wszystkie potrzebne nam informacje uzyskamy od przedstawicieli międzynarodowych firm kurierskich. Znacznie gorzej sprawa wygląda z płatnościami, które możemy realizować poprzez wyspecjalizowane krajowe serwisy bankowe i zagraniczne (należy pamiętać o dodatkowych kosztach transferów). Za pomocą obecnych na rynku polskim systemów płatności, takich jak PayU czy AllPay, nie dokonamy niestety wpłat zagranicznych. Niedawno pojawił się też w Polsce pozbawiony tego ograniczenia system PayPal.
      Jeżeli licytujemy na terenie Wspólnoty Europejskiej, wszystkie zakupione przez nas towary są wolne od cła. Przesyłki spoza Wspólnoty mogą zostać oclone, gdy ich zadeklarowana wartość przekracza 22 euro.

Większość serwisów aukcyjnych oferuje systemy premiowania użytkowników, warto więc się z nimi dokładnie zapoznać. Doświadczeni użytkownicy aukcji internetowych zwracają baczną uwagę na pozytywne i negatywne opinie o kontrahencie oraz na liczbę przeprowadzonych przez niego transakcji. Wszystkie te informacje znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo, że padniemy ofiarą jakiegoś internetowego złoczyńcy.

Do najczęstszych oszustw należy wystawienie bardzo popularnego przedmiotu w atrakcyjnej cenie przez osoby, które posłużyły się skradzionymi dokumentami w celu zweryfikowania swojej tożsamości. Oszuści mają najczęściej kilka kont i przez kilka dni dokonują między nimi fikcyjnych transakcji, wystawiając sobie również wielce pozytywne komentarze. Kiedy już staną się „zaufanymi” członkami społeczności danego portalu, wystawiają na aukcje bardzo kosztowne przedmioty, których są rzekomymi właścicielami.

Kolejną dość wyrafinowaną formą oszustwa jest phishing. Polega on na zdobyciu adresów e-mailowych użytkowników danego serwisu, a następnie podszyciu się pod administratora portalu aukcyjnego i wysłaniu prośby o uzupełnienie danych. Kolejnym sposobem jest instalowanie m.in. w kafejkach internetowych oprogramowania szpiegującego i odczytywanie za jego pomocą danych osób, które wcześniej skorzystały z danego stanowiska.

Poważnym ograniczeniem przestępstw dokonywanych na aukcjach ma być wprowadzenie jeszcze w tym roku na światowych portalach aukcyjnych mechanizmu podwójnego uwierzytelniania. Będzie się on składał z tradycyjnego logowania oraz weryfikacji sprzętowej (na przykład na podstawie odcisku palca czy tokena).

Bezpieczny zawsze ubezpieczony

Czasem warto zapłacić więcej za przesyłkę za pobraniem, aby później zaoszczędzić na wykonywaniu dodatkowych telefonów i samym zdrowiu psychicznym. Ciekawym pomysłem jest też – wykorzystywany m.in. przez Allegro.pl – system Escrow. Dzięki niemu należność dla sprzedającego wypłacamy dopiero wtedy, gdy potwierdzimy otrzymanie przesyłki. Aby skorzystać z tego mechanizmu, musimy dokonać wpłaty za pomocą systemu PayU. Kosztami transakcji w tym wypadku jest obciążany kupujący. Jeżeli kwota transakcji nie przekracza 2000 zł, prowizja wynosi 30 gr + 2,9% kwoty; gdy jest większa, należy dodatkowo uiścić 1,9% od nadwyżki. Nie są to jedyne koszty ponoszone przez sprzedających na aukcjach. Niektóre serwisy oferują np. status zaufanego użytkownika w zamian za możliwość dokładnej weryfikacji.

Porównanie funkcjonalności i ofert portali aukcyjnych w Polsce
Allegro.plAukcje24.pleBay.plKiermasz.plLegano.plPolano.plŚwistak.plVatera.plXara.pl
http://www.allegro.pl/www.aukcje24.pl/www.ebay.pl/www.kiermasz.pl/www.legano.pl/www.polano.pl/www.swistak.pl/www.vatera.pl/www.xara.pl/
Kontakt z obsługąe-maile-maile-maile-mail, telefone-mail, GG, Tlene-maile-mail, telefone-maile-mail, telefon
PESEL przy rejestracjinnnnnttnn
Fora użytkowników/obsługi portalut/tt/nt/nt/nt/tt/tt/tt/tt/n
Uwiarygadnianie danych użytkownikapoczta, e-mailpoczta, e-mail,
konto bankowe
e-maile-mailpoczta, e-mail,
telefon
poczta, e-mail,
konto bankowe
poczta, e-maile-maile-mail
Import opinii z innych portalintnntntnn
Opłaty podstawoweWystawienie:
do 9 zł – 15 gr;
do 49 zł – 50 gr; do 249 zł – 1 zł; od 250 zł – 2 zł.
Prowizja:
do 50 zł – 4%;
do 1000 zł – 2 zł + 3% kwoty przekraczającej 50 zł;
do 5000 zł – 30,50 zł + 1,5% kwoty przekraczającej 1000 zł
do 4000 zł – zapłacimy 2% sumy;
powyżej 4000 zł – zapłacimy 80 zł
bezpłatnybezpłatnybezpłatnyAbonament:
6 miesięcy:
20 aukcji – 13 zł;
Pakiet roczny:
100 aukcji – 55 zł;
200 aukcji – 80 zł;
300 aukcji – 96 zł;
500 aukcji – 125 zł
bezpłatnybezpłatnybezpłatny
Opłaty dodatkowenweryfikacja konta użytkownika –
10 zł
nnnweryfikacja konta użytkownika –
10 z
nnn
Powiadamianie przez WAPtnnnnnnnt
Sposoby uiszczania opłat dla serwisu
aukcyjnego
PayU, Inteligo,
mBank,MultiBank
AllPay, BZWBK,
ING Bank Ślą-
ski, mBank,
Inteligo, VISA,
Diners Club,
JCB, EuroCard, MasterCard
nnnKredyt Bank SA oddział w Chorzowiennn
Czarna lista użytkownikówntnttnttn
Oprogramowanie dla sprzedawcówAsystent 3, Moje Allegro, Menedżer Sprzedaży, Quick LoaderSuperLister, Generator XMLnnAukcjoner, wtyczki do Firefoksai Netscape’aPolaninŚwister,ŚwistakAPI, wtyczka do FirefoksaVatera Multi Auctioneern
Przybliżona liczba aukcji*730 00040 00050 00020 00028 000200090 0004000500
t – jest; n – nie ma, * z.1 czerwca
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.