Centrum multimediów

Marzysz o komputerze? Jeśli będzie to kolejna maszyna w domu, proponuję rozważyć zakup Media Center PC z systemem Windows Media Center Edition. Umieszczony pod telewizorem oferuje znacznie więcej niż standardowy pecet

Kilkanaście, a nawet jeszcze kilka lat temu wiele osób marzyło po prostu o komputerze. Bez względu na jego wydajność, możliwości czy dodatkowe akcesoria pragnęliśmy mieć go w domu, gdyż życie z nim jest na pewno łatwiejsze. Z czasem pecety stały się tak samo popularnym sprzętem, jak telewizory, pralki czy lodówki, głównie dzięki prostej obsłudze i dużej uniwersalności. Aby jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność peceta, stawiano przed nim coraz to nowe zadania. Niedawno postanowiono, że komputer trafi również na salony i zostanie umieszczony na półce obok telewizora oraz sprzętu audio-wideo. Tak zrodziła się idea Media Center PC, który z założenia ma być domowym centrum multimedialnym, odtwarzającym na ekranie telewizora zdjęcia i filmy, a przez głośniki zestawu audio – muzykę.

Łatwe sterowanie i odtwarzanie plików multimedialnych zapewnia nowy system operacyjny Windows XP Media Center Edition, w którym wyświetlanie zdjęć, nagrań wideo, programów telewizyjnych czy odtwarzanie muzyki obsługuje się za pomocą intuicyjnej nakładki programowej wbudowanej w system. Zobaczmy zatem, co oferują pierwsze komputery przeznaczone do współpracy z nowym systemem. Jednym z ich przedstawicieli jest Vobis Digital MX 63080E Media Center.

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dla kogo przeznaczony jest Media Center firmy Vobis. Potencjalny nabywca takiego peceta to osoba, dla której niekoniecznie będzie to pierwszy i jedyny komputer. To maszyna dla użytkownika, który często ogląda na PC filmy i zdjęcia, słucha muzyki czy nagrywa na dysk audycje telewizyjne. Dzięki Media Center PC wszystkie te czynności można wykonywać w pokoju, w którym stoją już telewizor i inny sprzęt elektroniczny, gdyż taki komputer jest odpowiednio przygotowany do podłączenia do niego urządzeń odtwarzających obraz oraz dźwięk, i to niekoniecznie komputerowych. Również pod względem wizualnym Media Center PC ma komponować się z innym osprzętem audio-wideo. Przyjrzyjmy się zatem maszynie Vobisa i zobaczmy, czy w stu procentach spełnia ona kryteria peceta typu Media Center.

Komputer inny niż wszystkie

Załóżmy, że dysponujemy już pewnym sprzętem elektronicznym. Paradoksalnie, im mniej znajduje się go w naszym domu, tym lepiej, gdyż to, co już mamy, będzie zwykle dublowane lub nie najlepiej nadaje się do współpracy z pecetem MX 63080E.

Wraz z powyższym komputerem otrzymujemy bezprzewodową klawiaturę, mysz oraz pilota. Potrzebujemy jeszcze ekranu do wyświetlania obrazu oraz głośników do odtwarzania dźwięku. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się telewizor LCD lub duży wyświetlacz plazmowy. Im większy, tym lepiej, choć przy jego wyborze warto zwrócić także uwagę na rozdzielczość. Po pierwsze, to od niej zależy, jaką przestrzeń zaoferuje nam do pracy wyświetlany pulpit, a po drugie – zgodność ze standardem HDTV przyda się z pewnością w przyszłości.

Vobis Digital MX 63080E Media Center
Procesor: Intel Pentium 4 630 (3 GHz)
Pamięć RAM: 512 MB
Karta graficzna: Nvidia GeForce 6600 128 MB
Pamięć masowa: nagrywarka DVD±RW DL, dysk 200 GB
Karty sieciowe: Gigabit LAN, Wi-Fi 802.11g
Inne wyposażenie: tuner TV, bezprzewodowe klawiatura i mysz, pilot
Złącza z przodu obudowy: 2 x USB, mikrofon, słuchawki,czytnik kart flash (SM, SD, miniSD, MMC, MS, CF I/II)
Złącza z tyłu obudowy: 2 x PS/2, 4 x USB, COM, LPT, 2 x D-Sub (na płycie i na karcie graficznej), DVI, FireWire, LAN
Wejścia anteny: TV, FM
Wyjścia audio: 4 x minijack (system 7.1)
Wejścia audio: 1 x minijack (wejście liniowe), mikrofon
Wejścia wideo: S-Video, Composite
Wyjścia wideo: S-Video, Composite, Component RGB
Oprogramowanie: Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005
Wymiary (wys.xszer.xdł.): 155x346x390 mm
Gwarancja: 24 miesiące
duża wydajność procesora i karty graficznej, cichy w porównaniu ze standardowymi komputerami, czytnik kart pamięci flash
brak wyprowadzenia złącza S/PDIF, dość głośny w porównaniu ze stacjonarnymi urządzeniami audio–wideo, pamięć RAM pracuje w trybie Single Channel
Cena: 3300 zł
www.vobis.pl

Pod względem wyjść sygnału wizyjnego MX 63080E prezentuje się całkiem dobrze. Do dyspozycji mamy standardy D-Sub lub DVI, odpowiednio dla analogowego i cyfrowego monitora, oraz S-Video i Composite dla telewizora, „plazmy” czy projektora. Co więcej, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem, możemy także wykorzystać wysokiej jakości złącze Component RGB.

Z wejściami wideo nie jest już tak dobrze. Do dyspozycji mamy wprawdzie S-Video i Composite, jednak ulokowane one zostały w tunerze TV, przez co obsługa dostarczanego przez nie sygnału nie jest możliwa z poziomu Media Center. Szkoda, ponieważ jeśli zdążyliśmy już wyposażyć nasz domowy system audio-wideo w dekoder do odbioru telewizji satelitarnej, przydałoby się też dobrej jakości wejście wideo (to zamontowane w tunerze TV niestety nie najlepiej się do tego nadaje), które nie tylko pozwoli wyświetlić obraz na podłączonym telewizorze, ale także w razie potrzeby nagra audycję na dysk.

Pecet ma głos

By w pełni cieszyć się funkcjonalnością komputera Vobis Digital MX 63080E, musimy podłączyć go również do głośników. Pamiętajmy, że wiele zależy od wyjść audio, które zainstalowane zostały w PC.

Jeśli MX 63080E ma pełnić rolę domowego centrum rozrywki, powinien to być zestaw co najmniej 5.1, przy czym standardowe plastikowe pudełka, nazywane zwykle głośnikami komputerowymi, to ostateczność. Dużo lepszy efekt uzyskamy, podłączając Media Center do zestawu kina domowego hi-fi, ale do tego potrzebne nam będzie cyfrowe złącze audio. Niestety, w komputerze Vobisa nie znajdziemy wyjścia S/PDIF wyprowadzonego na obudowę i umożliwiającego cyfrowe podłączenie urządzenia do systemu audio. Do dyspozycji mamy tylko analogowe wyjścia minijack, których w tradycyjnych zestawach audio się nie stosuje. Przydałyby się zatem przejściówki z minijacków na cinche lub zestaw kabli umożliwiających natychmiastowe podłączenie komputera do zewnętrznego wzmacniacza bez konieczności odwiedzania sklepu elektronicznego w celu uzupełnienia niezbędnego okablowania.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.