Lepsze niż od producenta

Standardowe drivery są pisane z myślą o standardowym użytkowniku, którego nie interesują funkcje związane z tuningiem karty, jej podkręcaniem itp. Takie osoby są w zdecydowanej przewadze, ale przecież zawsze znajdzie się ktoś, komu zestaw oprogramowania oferowanego przez producenta karty nie wystarczy. Przykład? Właściciele notebooków wyposażonych w układy graficzne ATI mają problemy już podczas prób skorzystania z oryginalnych sterowników z serii Catalyst. Drivery te nie współpracują z kartami zainstalowanymi w komputerach przenośnych. Trzeba zatem zdać się na oprogramowanie przygotowane przez producenta notebooka – a ten nie zawsze się spieszy z dostarczaniem nowych wydań sterowników. Poza tym niektóre karty Radeon – chodzi tutaj o sprzęt oznaczony symbolami 9500 i 9800SE – można “przerobić” programowo na urządzenia z wyższej półki. Po odblokowaniu nieczynnych potoków w GPU interfejsy graficzne uzyskają funkcjonalność Radeonów 9700/9800.

Podobne, ale lepsze

Opisane wyżej problemy ze sterownikami udaje się rozwiązać dzięki skorzystaniu z zamiennika standardowych driverów dla kart graficznych. Zapewne najpopularniejszym oprogramowaniem tego typu jest zestaw Omega Drivers, opracowanych przez Angela Trinidada. Ze sterowników skorzystają zarówno właściciele kart produkowanych przez ATI, jak i tych firmowanych znakiem Nvidia.

Zajmijmy się najpierw urządzeniami ATI. Dobra wiadomość dla osób korzystających z notebooków: Omega Drivers potrafią obsłużyć układy graficzne zamontowane w urządzeniach przenośnych, a zatem warto je zainstalować zamiast tych sterowników, które otrzymaliśmy wraz z przenośnym komputerem.

Idźmy dalej: dzięki Omedze uda się także odblokować potoki w Radeonach 9500/9800SE. Aby to zrobić, musimy tylko zaznaczyć odpowiednie opcje podczas instalowania software’u.

Zanim jednak przystąpimy do uruchomienia setupu Omega Drivers, powinniśmy pozbyć się oryginalnych sterowników ATI. Firma ta udostępnia dwa narzędzia służące do wykonania tego zadania. Programy noszą nazwy Catalyst Uninstaller i Smartgart Uninstaller, a znajdziemy je na CHIP-CD/DVD. Cała procedura usunięcia sterowników polega na uruchomieniu plików wykonywalnych cat-uninstaller.exe i

smartgart-uninstall.exe

oraz zaakceptowaniu komunikatów ostrzegających o tym, że pozbywamy się firmowych driverów.

Po zresetowaniu peceta przystępujemy do instalowania pakietu Omega. Jeżeli zależy nam na odblokowaniu nieczynnych potoków w Radeonach, to podczas procedury setupu powinniśmy zaznaczyć opcję Soft-Mod 9500/Soft-Mod 9800SE. Konieczne jest także zaakceptowanie komunikatu o braku certyfikatów dla oprogramowania. Po kolejnym restarcie komputera okaże się, że panel kontrolny Omega Drivers wygląda niemal tak samo jak ten oryginalny – tyle tylko, że znajdziemy zakładkę Advanced 3D. Zgromadzone na niej opcje pozwolą na podrasowanie wydajności naszego interfejsu graficznego.

W prawym dolnym rogu

Pozostańmy jeszcze przy urządzeniach ATI. Ze strony internetowej www.radeon2.ru/atitray/ (oraz z CHIP-CD/DVD) skopiujemy dodatkowe narzędzia ułatwiające konfigurowanie Radeonów. Mowa o aplikacji ATI Tray Tools, która zaraz po zainstalowaniu umieszcza swoją ikonę w Polu systemowym Windows.

W zasadzie program stanowi zamiennik dla oryginalnego Centrum kontrolnego ATI (ATI Control Center), ale oferuje także zestaw opcji służących do podkręcania karty graficznej oraz profilowania jej ustawień.       Zacznijmy od kliknięcia ikony ATI Tray Tools prawym przyciskiem myszy i wybrania z menu kontekstowego polecenia Game Profiles. Będziemy mogli teraz przygotować profile ustawień karty graficznej dla gier, czyli uzyskamy taką funkcjonalność interfejsu graficznego, jaką od zawsze oferuje sprzęt firmy Nvidia. Podobne profile założymy dla aplikacji korzystających z bibliotek DirectX lub OpenGL (

OpenGL Profiles, DirectX Profiles

).

Kilka funkcji znajdą dla siebie także zwolennicy overclockingu – wystarczy tylko, że wybiorą z menu podręcznego pozycję Hardware. Właśnie tu zgromadzono opcje Overclocking Settings i

Auto 2D\3D Overclocking

. Co ciekawe, podczas podkręcania karty mamy możliwość automatycznego ładowania utworzonego wcześniej profilu. Aby skorzystać z tego udogodnienia, należy zaznaczyć pole Load selected profile at startup. Uda się nam ponadto zmusić kartę do działania w takim trybie, w którym podczas normalnej pracy z komputerem “grafika” funkcjonuje na normalnych obrotach, a podkręcana jest dopiero po uruchomieniu aplikacji wymagającej większej wydajności (np. “strzelanki” 3D). Ponadto ATI Tray Tools potrafią kontrolować prędkość obrotową wiatraków chłodzących kartę graficzną – oczywiście o ile urządzenie ma zainstalowane odpowiednie czujniki.

Więcej:bezcatnews