Niezbędnik fotoamatora

Lato się kończy, z wakacyjnych wojaży i wypadów na działkę wracamy ze “stosami” wirtualnych fotografii, które niestety wymagają od nas nieco pracy. A to horyzont wypadł ukośnie, a to przy wieczornym pieczeniu kiełbasek pojawiło się stado czerwonookich wampirów zamiast kolegów, to znów skadrowaliśmy za szeroko i wypadałoby przyciąć brzegi. Na domiar złego część zdjęć jest za ciemna, a kolory jakieś blade… Nie wspominając już o tym, że trzeba zapanować nad chaosem w naszej kolekcji, no i pomyśleć, w jakiej formie pokazać zdjęcia znajomym. Nawet jeśli zamierzamy wręczać im tradycyjne odbitki, zdjęcia do labu lub wydruku trzeba przygotować. A może lepiej nagrać na płytę prezentację z komentarzem głosowym? Nie trzeba będzie wtedy każdemu z osobna opowiadać historyjek typu: “A tu idziemy już trzecią godzinę pod górę”. Czy do tego wszystkiego potrzebujemy kolejnego miesiąca urlopu oraz mnóstwa różnych programów, w których będziemy kolejno otwierali te same zdjęcia? Otóż nie.

Nie wszystko naraz

Musimy natomiast podjąć decyzję, które funkcje są dla nas najważniejsze, a bez których możemy się ewentualnie obejść. Istnieje sporo niezbyt drogich, wielofunkcyjnych programów, mogących towarzyszyć użytkownikowi podczas całego procesu obróbki zdjęcia – od pobrania go z karty aparatu, poprzez podstawową, a czasem też bardziej zaawansowaną korekcję, po kompilowanie płyt, wydruk czy przygotowanie strony WWW. Niestety, podobnie jak i w innych dziedzinach, tak i tu nie można mieć wszystkiego naraz.

Pracę fotoamatora można podzielić na trzy zasadnicze etapy: pobieranie i porządkowanie zdjęć, ich korekcję oraz przygotowywanie prezentacji – czy to w formie tradycyjnej odbitki, czy nowoczesnych albumów multimedialnych. Autorzy wielofunkcyjnych “kombajnów” skupiają się zwykle na jednym lub najwyżej dwóch etapach tego procesu, pozostawiając inne w formie mocno ograniczonej. Aplikacje dla amatorów powinny być przecież jak najprostsze w obsłudze, a duża liczba funkcji nieuchronnie skomplikowałaby interfejs. Do użytkownika należy więc decyzja: czy zgodzić się na okrojenie funkcji edycyjnych, prezentacyjnych czy porządkujących? Niniejszy przegląd oraz tabela powinny pomóc w wyborze programu najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom.

A może jednak wiele w jednym?

Jako że od reguł bywają wyjątki, również zasada, że nie można mieć wszystkiego naraz, nie dotyczy opisanych przeze mnie aplikacji. Wyłamuje się z niej polski FotoOffice 3.0 Professional. Nazwa nie jest na wyrost – program ten bez przesady można nazwać “fotograficznym scyzorykiem szwajcarskim”. Od katalogowania zdjęć i przeszukiwania zbiorów, poprzez edycję, aż po przygotowywanie różnorodnych form prezentacji – wszystko jest tu zrealizowane na najwyższym poziomie. Zdjęcia da się opisywać i wyszukiwać na wiele sposobów: hasła, nazwy, opisy, daty i dane EXIF/IPTC to tylko część możliwości. Obrazki, które nie wszystkim chcemy pokazywać, można umieścić w szyfrowanym i zabezpieczonym hasłem sejfie. Dla uniknięcia nadmiernego skomplikowania interfejsu edycja zdjęć odbywa się w odrębnym oknie z własnym menu. Od dużych, specjalistycznych programów graficznych różni się FotoOffice głównie brakiem warstw i masek, ale ma możliwość wklejenia w zdjęcie zawartości Schowka, co umożliwia nawet tworzenie prostych fotomontaży. Skorygowane i upiększone dzieła można wreszcie godnie zaprezentować w e-mailu jako pokaz slajdów, album HTML lub PDF czy skomponować z nich wideo i nagrać na płytę CD albo DVD. FotoOffice unika zbędnego komplikowania pracy, ale też nie ogłupia użytkownika uproszczonym obrazkowym interfejsem czy “przyjaznymi” kreatorami – czy to wada, czy zaleta, każdy oceni sam.

Na przeciwnym biegunie pod względem filozofii obsługi plasuje się FotoFinish Suite 3.01. Jest to program równie wszechstronny jak FotoOffice, ale każdy aspekt obróbki zdjęć został w nim potraktowany bardziej powierzchownie. W wykonywaniu poszczególnych zadań pomagają kreatory, co wydatnie ułatwia obsługę. Mimo że menu jest anglojęzyczne, obrazkowy interfejs od początku nie powinien sprawiać kłopotów nawet osobom nieznającym tego języka. FotoFinish pobiera zdjęcia z aparatu i wyszukuje je na dysku, posługuje się też słowami kluczowymi, choć system wyszukiwania jest mocno uproszczony. Mamy do dyspozycji kilka filtrów korekcyjnych i efektowych oraz narzędzi retuszerskich. Co rzadko zdarza się w tego typu programach, obsługuje on warstwy (choć nie maski). Umożliwia to tworzenie napisów i fotomontaży z efektem przezroczystości. Można również skorzystać z opcji tworzenia selekcji, efektownych ramek i znaków wodnych. Drugą godną uwagi funkcją jest projektowanie kalendarzy fotograficznych, kolaży czy kartek okolicznościowych. Pakiet zawiera wystarczająco wiele szablonów, aby każdy mógł dopasować styl swojej prezentacji do okoliczności i własnego gustu.

Interesującą propozycją dla osób uważających, że przetwarzanie wsadowe jest doskonałym rozwiązaniem problemu zbyt licznych zdjęć do opracowania, będzie Easy Imager 2.0. Aplikacja ta potrafi pobierać zdjęcia ze źródła zgodnego ze standardem TWAIN (na przykład skanera) oraz wyszukiwać fotografie na dysku według ich nazwy, opisu lub innych cech. Pliki można opatrywać słowami kluczowymi i komentarzami, które będą umieszczone pod zdjęciem na gotowej prezentacji. Napisy, takie jak tytuł czy copyright, dodamy do samego zdjęcia. Wskazane fotografie mogą zostać wysłane e-mailem lub umieszczone w postaci skalowalnych miniaturek na stronie internetowej, której stylistykę możemy wybrać spośród 10 propozycji przygotowanych przez autorów aplikacji. Jeśli chcemy pokazać światu naprawdę duże zdjęcia, pomocny będzie wbudowany w program mechanizm Zoomify, pozwalający optymalnie prezentować pliki o wysokiej rozdzielczości. Możliwości edycyjne obejmują wyłącznie podstawowe funkcje: obracanie, prostą korekcję tonalną i wyostrzanie.

Najważniejsze funkcje aplikacji dla fotoamatorów
ProgramFotoOffice 3.0 ProfessionalFotoFinish Suite 3.01Easy Imager 2.0Picasa 2.0Photo Finale Premium 3.0MAGIX Zdjęcia na CD & DVD 4.0CompuPic Pro 6.23Smart Pix Manager 8.02IMatch 3.3PhotoMeister 2.56PhotoCleaner Pro 3.0ImageForge Pro 3.41Zoner Photo Studio 7.0 ProfessionaldigiKam 0.7.2
Adres WWW [http://]www.gdata.pl/www.fotofinish.com/www.fookes.com/www.picasa.com/www.photofinale.com/www.magix.com/www.photodex.com/www.xequte.com/www.photools.com/www.photomeister.com/www.photocleaner.com/www.cursorarts.com/www.zoner.cz/”>www.zoner.cz/” target=”_blank”>>www.zoner.cz/www.digikam.org/
Cena199 zł130 USD35 USDdarmowy40 USD80 zł80 USD38 USD60 USD20 USD25 USD29 USD80 USDdarmowy
Operacje na plikach
Pobieranie zdjęć z aparatuttttttttttnttt
Przeszukiwanie dyskutttttnttnnnnnn
Zmiana nazw plików (wsadowo)/dodawanie komentarzyt/tn/nt/tt/tt/nn/tt/nt/tt/tt/nn/nn/nt/tn/t
Dodawanie słów kluczowych/wyszukiwanie wg nicht/tn/tt/tt/tt/tn/nt/tt/tt/tn/nn/nn/nt/tt/t
Wyszukiwanie wg ważności/czasun/tn/nn/nt/tn/tn/nn/nn/nn/tn/nn/nn/nn/tn/n
Obsługa danych EXIF/IPTCt/tn/nn/nc/tc/nc/nc/nt/tt/tc/nc/nn/nt/nc/n
Edycja
Dodawanie ramek/tekstut/tt/tn/tn/nn/tt/tt/tt/tt/tt/nt/tn/tt/tn/n
Histogramtnttntnnttnctt
Bezstratne operacje na zbiorach JPEGnnnnnntttnnnnn
Prostowanie horyzontu/perspektywyt/nt/nn/nt/nn/nt/tt/nn/nt/nn/nn/nt/tt/tn/n
Kadrowanie/z zachowaniem proporcjit/nt/tt/tt/tt/tt/nt/tt/tt/nt/nt/nt/nt/tt/t
Skalowanie/obracaniet/tt/tt/tn/tt/tn/tt/tt/tt/tt/tt/tt/tt/tt/t
Korekcja w trybie wsadowymtntttttttttntn
Usuwanie zniekształceń geometrycznychnnnnntnnnnnntn
Automatyczna korekcja wartości tonalnychttnttttttttttt
Ręczna korekcja kontrastu i kolorutttcttttttcttt
Krzywe tonalne/poziomyt/tn/nn/nn/nn/nt/tt/tn/tn/nn/tn/nn/nn/tn/n
Tryb szarości/sepiat/tt/tn/nt/tt/tt/tt/tt/nt/tt/nt/nt/nt/tt/t
Kontrola kanałów/mieszaniet/tn/nn/nn/nn/nn/cn/nn/nt/nn/nn/nt/nn/tn/t
Selekcja/zmiękczanie krawędzit/nt/nn/nn/nn/nt/tn/nt/nt/nn/nn/nc/nt/tn/n
Usuwanie efektu czerwonych oczuttnttttttttttt
Obsługa warstw/obiektówn/ct/tn/nn/nn/nn/tn/nn/cn/nn/nn/nc/tn/tn/n
Rozmywanietttnttttttnttt
Wyostrzanie typu Unsharp Mask/innet/tn/tn/tn/nn/tt/tn/tt/tt/tn/tn/tn/tn/tn/t
Filtry efektowe409n12n25141182n46144
Klonowanie/usuwanie zanieczyszczeńn/tt/tnn/nn/automatycznet/tn/nn/nn/nn/nn/nt/tt/tn/n
Prezentacja
Pokaz slajdów/z dźwiękiemt/nt/nn/nt/tt/tt/tt/tt/tt/nt/tn/nt/tt/tn/n
Wygaszacz ekranu/zapis na płytęt/tt/nn/nn/tn/tn/tt/tn/tn/nt/tn/nt/nn/tn/n
Tworzenie e-maili/automatyczne zmniejszanie plikut/ct/nt/tt/tt/tn/nt/tt/tt/tt/tn/nn/nt/tn/n
Tworzenie albumu WWW/pliku PDFt/tt/nt/nn/nt/nn/nt/nt/nt/nt/tt/nt/tt/tn/n
Tworzenie kalendarza/drukowalnego albumu n/tt/tn/nn/tn/tn/nn/nn/nn/nn/tn/nn/tt/tn/n
t – jest; n – brak; c – częściowo
Więcej:bezcatnews