Praca bez „smyczy”

Czy tani bezprzewodowy zestaw klawiatury i myszy cechuje się dobrymi możliwościami i ergonomią? Sprawdziliśmy to, testując trzy zestawy na każdą kieszeń

Monitor, obudowa, klawiatura i myszka. Te urządzenia najczęściej widzimy, siadając przy komputerze. Podczas kupowania wymienionych wyżej elementów peceta kierujemy się zwykle ich wyglądem estetycznym, a rzadziej myślimy o ergonomii i komforcie pracy. W redakcyjnym laboratorium sprawdziliśmy, czy trzy nowe bezprzewodowe zestawy klawiatur i myszy firm Logitech, Labtec i Genius są wygodne i funkcjonalne oraz czy dysponują nietypowymi i unikatowymi funkcjami.

Opcji w bród

Pierwszy na testowe biurko trafił zestaw Logitech Cordless Desktop EX 110, który można podłączyć do komputera przez złącza PS/2 lub USB. Na pierwszy rzut oka EX 110 wykonany jest bardzo dobrze. Dodatkowe klawisze są umieszczone w łatwo dostępnych miejscach – z jednym wyjątkiem. Klawisz [Insert] znajduje się w bardzo nietypowym miejscu, bo nad klawiaturą numeryczną. Drugi przycisk, który został dość nieszczęśliwie umiejscowiony, wyłącza aplikacje. Położony jest on na lewym brzegu klawiatury, gdzie zwykle opiera się ręka piszącej osoby. Przypadkowo opierając rękę o ten przycisk, możemy zamknąć ważny, niezapisany na dysku dokument lub długo szukaną stronę internetową.

Na klawiaturze Logitecha nie znajdziemy zbędnych klawiszy. Te od [F1] do [F8] służą również do uruchamiania pomocy (Help), Worda, Excela, uśpienia komputera oraz zastępują komendy Cofnij, Powtórz, Drukuj i Zapisz. Klawiszom od [F9] do [F12] użytkownik sam przydziela funkcje.

W tonacji blue

Drugim zestawem, który wzięliśmy pod lupę, był Genius Twin Touch LuxeMate. Niebieska mysz i oprawa klawiatury, chromowane wstawki oraz klawisze wskazują na to, że urządzenie zaprojektowano z myślą o użytkownikach ceniących elegancję i przyjemne dla oka wzornictwo. Jedną z zalet Twin Touch LuxeMate’a jest rolka do przewijania stron, umieszczona w lewym górnym rogu klawiatury. Duży plus należy się urządzeniu za oprogramowanie pozwalające szybko uruchomić żądaną aplikację. Za pomocą dodatkowego menu, aktywowanego trzecim przyciskiem myszki, włączymy np. Worda, Excela, Ustawienia ekranu, Drukowanie lub Zapis. Można też własnoręcznie dodać programy, do których chce się mieć szybki dostęp. Dzięki klawiszom znajdującym się na skrajnych brzegach klawiatury włączymy okno Mój komputer, klienta poczty elektronicznej, przeglądarkę WWW, kalkulator i zmienimy regulację głośności.

Niestety, na tym się kończą zalety zestawu. Klawisze kursorów i klawiatury numerycznej znajdują się bardzo blisko siebie, tak jak w laptopach. Mały [Enter], bardzo wąskie klawisze [Alt] i [Ctrl] oraz niestandardowo umieszczone [Home], [End], [Page Up] i [Page Down] uniemożliwiają szybką pracę na tym sprzęcie.

Niedrogi i solidny

Trzeci z testowanych zestawów ze standardowo umieszczonymi klawiszami – Labtec Ultra-flat Wireless Desktop – działa bardzo lekko i dobrze. Urządzenie spodoba się wszystkim, którzy preferują klawiatury stosowane w laptopach z niskim profilem i małym skokiem klawiszy. Rozplanowanie kilkunastu przycisków funkcyjnych zostało bardzo dobrze przemyślane, a dzięki narysowanym obok nich ikonom łatwiej się z nich korzysta. Szkoda tylko, że oprogramowanie nie pozwala przedefiniować opcji przypisanych do klawiszy funkcyjnych.

Szare ogonki

Wcześniej celowo pominąłem opis myszek dołączonych do zestawów, ponieważ nie wyróżniają one się niczym szczególnym. Wszystkie przystosowane są dla osób zarówno prawo-, jak i leworęcznych, mają układ optyczny o czułości 800 dpi oraz trzy przyciski (w tym jeden wbudowany w rolkę do przewijania obrazu). Niestety, ergonomia myszek pozostawia wiele do życzenia. Z powodu nie najlepszego wyprofilowania kształtów i trochę zbyt małych rozmiarów myszki niewygodnie leżą w dłoni.

Opisane zestawy komunikują się z pecetem bezprzewodowo za pomocą fal radiowych, a w pudełkach wraz z nimi znajdziemy oprogramowanie działające w większości wersji systemów Windows. Program dodany do urządzenia Logitech jako jedyny miał spolszczony interfejs.

Przedstawione zestawy przeznaczone są dla osób, których nie stać na sprzęt z górnej półki, a chcą mieć urządzenia ładne i wyposażone w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny. Co prawda ergonomia nie jest mocną stroną opisanych modeli, ale usprawiedliwia to po części niska cena zestawów.

Dane techniczne
ModelLogitech Cordless Desktop EX 110Genius Twin Touch LuxeMateLabtec Ultra-flat Wireless Desktop
Cena170 zł80 zł110 zł
Zaletybezprzewodowa komunikacja z pecetem, kodowanie połączenia między klawiaturą a PCbezprzewodowa komunikacja z pecetem, duży zasięg klawiaturybezprzewodowa komunikacja z pecetem, estetyczny wygląd
Wadyniestandardowo umieszczony klawisz [Insert], źle umieszczony przycisk wyłączania aplikacjimały klawisz [Enter], blok kursorów nie został wydzielonybrak możliwości przedefiniowania opcji przypisanych klawiszom funkcyjnym
ZłączePS/2 i USBUSBPS/2
Zasilanie – klawiatura/mysz2 ogniwa AAA/2 ogniwa AA2 ogniwa AA/2 ogniwa AA2 ogniwa AAA/2 ogniwa AA
Liczba przycisków/rolek w myszce3/13/13/1
Liczba klawiszy na klawiaturze116116117
Liczba klawiszy funkcyjnych131314
Obsługiwane systemyWindows 98/Me/NT 4.0/2000/XPWindows 98/Me/2000/XPWindows 98/Me/NT 4.0/2000/XP
Gwarancja60 miesięcy24 miesiące24 miesiące
Dostawcawww.logitech.plwww.genius.plwww.labtec.pl
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.