WinFS na rozdrożu

Nowy relacyjny system plików, określany przez Microsoft rewolucyjnym, miał się ukazać znacznie po premierze Visty. Tymczasem dość niespodziewanie 29 sierpnia udostępniono pierwszą betę WinFS-u. Czy firma z Redmond ma jakieś nowe plany związane z tym projektem?

Kiedy w listopadzie pisaliśmy o planach Micro-softu związanych z Vistą (patrz: $(LC116222:Ponad siły giganta?)$), wówczas jeszcze nazywaną Longhornem, przedstawiciele firmy z Redmond ogłosili, że nie ma możliwości, by WinFS był częścią planowanego na 2006 rok OS-u. Rezygnację z wcześniejszych planów tłumaczyli przede wszystkim koniecznością dotrzymania terminu wprowadzenia nowego systemu operacyjnego na rynek. Sam WinFS miał być w tym czasie dostępny jedynie w wersji testowej, nikt więc się nie spodziewał jej publikacji jeszcze w 2005 roku. Tymczasem ku zdumieniu programistów kilka tygodni temu subskrybentom MSDN-u udostępniono pierwszą betę tajemniczego WinFS-u. Czy zatem jest szansa na dołączenie go do Visty? Raczej nie. Jeden z menedżerów odpowiedzialnych za WinFS – Quentin Clark – chłodzi nastroje, twierdząc, że prace nad nowym produktem nie przebiegają szybciej, niż planowano.

System plików czy wyszukiwarka?

Wersja opublikowana 29 sierpnia pracuje w środowisku Windows XP (Home i Professional). Ponadto może zostać uruchomiona na edycjach Tablet PC oraz Media Center tego OS-u. Niemniej działanie nowego systemu plików na tych dwóch ostatnich odmianach XP nie zostało dokładnie przetestowane. Clark nie podaje daty premiery WinFS-u, choć zapowiada, że niewątpliwie pojawi się on jeszcze w wielu edycjach testowych. Kolejna zostanie opublikowana w przyszłym roku. Menedżer z Redmond twierdzi, że gdy ukaże się finalna wersja Windows File Systemu, będzie on raczej dodatkiem do Visty, umożliwiającym m.in. zaawansowane wyszukiwanie desktopowe (czyżby rosła prawdziwa konkurencja dla Google Desktop Search?) niż „pełnokrwistym” systemem plików.

Marketingowe manewry

Microsoft zdecydował się na opracowanie WinFS-u jako dodatku dla XP, ponieważ tej wersji Windows najczęściej używają firmy programistyczne. Gigant liczy też zapewne na to, że niektórzy producenci komputerów zdecydują się na sprzedawanie pecetów wyposażonych domyślnie w Okna XP również z WinFS-em na pokładzie, co pomoże poznać nowy system plików większej liczbie osób.

Mimo wszystko najbliższym i najważniejszym celem MIcrosoftu jest jednak przystosowanie WinFS-u do pracy z Vistą. Być może pełna wersja nowego systemu plików będzie dostępna tylko dla tego OS-u. Wszystko zależy od jej popularności. Przypomnijmy: Microsoft planuje wprowadzić Vistę do sprzedaży w przyszłym roku. WinFS ukaże się na pewno później. Czy w tym czasie Vista zyska tylu zwolenników, by firma z Redmond mogła zapomnieć o użytkownikach Windows XP? Nie sądzę. Zapewne gigant zastosuje swą typową strategię: chcesz korzystać z funkcji wprowadzanego na rynek produktu, kup nową wersję innego.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.