Czy AGX=AGP?

Okresy przejściowe, w których stara technologia zostaje zastąpiona przez nową, wymuszają pojawienie się na rynku odpowiednich konstrukcji przejściowych. Tak było podczas wymiany starych pamięci SDRAM na DDR i tak też jest obecnie, gdy karty graficzne z interfejsem AGP wypierane są przez urządzenia wykorzystujące złącze PCI Express. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku odpowiedzią producentów było wprowadzenie do sprzedaży tzw. hybrydowych płyt głównych.

Przykładem tego typu urządzeń jest EPoX 8HEAI przeznaczony dla 64-bitowej platformy AMD Socket 754. Serce płyty głównej stanowi chipset VIA K8T890, wspomagany przez mostek południowy VT8237R. Oprócz standardowych złączy PCI czy portów USB 2.0 na pokładzie znajdziemy również jeden slot PCI Express x16, dwa PCI Express x1 oraz AGX (Accelerated Graphics XTender). Co ciekawe, ten ostatni – zgodnie z informacjami producenta – ma być w pełni kompatybilny z powoli odchodzącym do lamusa standardem AGP. Z tego też względu jest to interesujące urządzenie, zwłaszcza dla osób planujących wymianę platformy przy częściowym wykorzystaniu starych komponentów (w tym wypadku karty graficznej). Jak się jednak okazało, rzeczywistość znacznie odbiega od teorii.

EPoX 8HEAI
Ocena ogólna (POWER): 77
Opłacalność (ECONO): 65
Obsługa procesorów: AMD Athlon 64, AMD Sempron (Socket 754)
Chipset/Liczba gniazd pamięci: VIA K8T890/2 x DDR
Liczba złączy PCI/AGP/PCI-E x16/PCI-E x1: 2/1(AGX)/1/2
Liczba złączy IDE/Serial ATA/RAID: 2/4/tak
Liczba złączy USB/FireWire: 4/0
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Typ karty sieciowej: 100 Mb/s
Gwarancja: 36 miesięcy
możliwość obsługi kart graficznych AGP i PCI-E, przystępna cena
brak pełnej zgodności interfejsu AGX z AGP, brak kontrolera FireWire
Cena: 325 zł
www.pronox.com.pl

W trakcie testów postanowiłem sprawdzić ewentualne różnice w wydajności tych samych układów graficznych w zależności od zastosowanego interfejsu – PCI Express i AGP. Jako wzorcowe karty graficzne wybrałem Radeony X800 XT Platinum. O ile w przypadku akceleratora ze złączem PCI Express wyniki uzyskane w testach i stabilność pracy systemu nie budziły zastrzeżeń, to próby uruchomienia platformy z zainstalowaną kartą AGP zakończyły się niepowodzeniem. Nie pomogły ani aktualizacja BIOS-u płyty głównej, ani zmiana jego ustawień. Dopiero wymiana karty graficznej na GeForce’a 6800 GT AGP pozwoliła na uruchomienie Windows. Dalsze testy postanowiłem przeprowadzić z wykorzystaniem pary akceleratorów (PCI Express i AGP) bazujących na układzie Nvidii. I tu czekała mnie kolejna niespodzianka. Wydajność karty graficznej umieszczonej w porcie AGX była o ponad połowę niższa w porównaniu z tym samym modelem pracującym w slocie PCI Express. Należy przyjąć, że u podłoża tak drastycznych różnic w wydajności leży nie do końca dopracowana technologia lub brak odpowiednich optymalizacji w samym BIOS-ie.

Podsumowując powyższe informacje, do tego typu produktów hybrydowych należy podchodzić z dystansem. Przed zakupem takiej płyty głównej warto się wcześniej upewnić, czy nasza stara karta graficzna AGP zostanie prawidłowo rozpoznana i będzie normalnie działać.

Więcej:bezcatnews