E-mail dobry na wszystko

Test program FreePOPs

Wiele osób rozpoczyna dzień od czytania najświeższych wiadomości ze świata, publikowanych na stronach WWW popularnych portali. Korzystamy wtedy zwykle z przeglądarki internetowej, a bardziej zaawansowani użytkownicy zdają się natomiast na czytnik newsów RSS. Naturalnie częścią tego porannego rytuału jest też sprawdzenie kilku skrzynek pocztowych.

A gdyby tak dało się czytać informacje w różnych formatach i z wielu serwisów za pośrednictwem tylko jednego, dobrze znanego użytkownikowi programu? Otóż aby to osiągnąć, wystarczy ulubioną aplikację pocztową nauczyć korzystania z FreePOPs. Narzędzie to symuluje serwer POP3, z którego zwykle korzystamy, odbierając pocztę elektroniczną. Dzięki znajdującym się w pakiecie z programem wtyczkom będziemy mogli dane pochodzące z różnych źródeł traktować jak zwykłe e-maile. Aby czytać ulubione kanały RSS, wystarczy, że dla każdego z nich utworzymy nowe konto pocztowe. Podajemy więc jako nazwę użytkownika

nazwa_kanał[email protected]

(co spowoduje załadowanie wtyczki Aggregator) i jako hasło wpisujemy adres RSS-u. W ustawieniach serwera POP3,w programie pocztowym ustawiamy localhost oraz dodatkowo zmieniamy numer portu na 2000. Założone w ten sposób konto będzie od tej pory służyło jako czytnik wiadomości w formacie RSS. Należy utworzyć tyle kont, z ilu kanałów chcemy korzystać. W podobny sposób działają inne wtyczki, np. pozwalające odbierać pocztę z kont Gmail lub Yahoo!, czytać informacje ze stron używających mechanizmu zarządzania treścią FlatNuke czy też pobierać dane o najnowszych wersjach kernela Linuksa.

FreePOPs 0.0.31
Wymagania: Windows 9x/Me/2000/XP, ok. 2 MB miejsca na dysku, dowolny klient e-mail
wykorzystanie wtyczek, możliwość pobieraniadanych z wielu źródeł (RSS,Gmail itp.)
mała liczba dostępnych plug-inów
Licencja: GPL
www.freepops.org

Wtyczki dla innych źródeł danych stworzymy samodzielnie – jak twierdzą twórcy FreePOPs, można się tego nauczyć w ciągu tygodnia. Wydaje mi się jednak, że do większości typowych zastosowań wystarczające będą wbudowane plug-iny.