Możesz to zrobić sam!

Codzienne użytkowanie LAN-u to szukanie odpowiedzi na pytania związane z jego konfiguracją i wydajnością, a także usuwanie awarii. W tym artykule znajdziesz omówienie najważniejszych problemów spotykanych w małych sieciach LAN

Aby wydajnie korzystać z sieci, nie wystarczy spiąć dwa lub więcej komputerów kablem lub połączyć bezprzewodowo. Wygoda pracy (np. dostęp do drukarek innych osób) będzie w dużej mierze zależała od ustawień poszczególnych pecetów i ich usług.

Prędzej czy później przyjdzie nam się też zmierzyć z mniej lub bardziej poważną awarią. Czasami będą to problemy banalne, których przyczynami mogą być zarówno uszkodzona karta sieciowa, jak i zawieszone urządzenia (router, switch). Niekiedy jednak odnalezienie źródła usterki nie jest proste – warto wtedy mieć przygotowany plan postępowania (patrz: $(LC151042:Jak wykryć uszkodzenie w sieci lokalnej?)$) i samodzielnie zbadać poszczególne składniki sieci.

1. Bieżąca konfiguracja sieci

W jaki sposób najszybciej sprawdzić konfigurację sieciową komputera?

Najprostszym sposobem sprawdzenia konfiguracji sieciowej jest użycie polecenia ipconfig, wywoływanego z linii komend (

Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia

lub

Start | Uruchom | cmd.exe

). Użycie go bez żadnych przełączników wyświetli podstawową konfigurację wszystkich interfejsów sieciowych. Użytkownicy Linuksa mogą skorzystać z polecenia

ifconfig

– wydane bez dodatkowych opcji pokaże konfigurację wszystkich dostępnych interfejsów sieciowych.

2. Adres fizyczny karty

W jednym z komputerów zmieniłem kartę sieciową i od tego momentu nie ma on dostępu do Internetu. Z czego to może wynikać i co ewentualnie należy przekonfigurować?

W większości sieci lokalnych protokół TCP/IP jest konfigurowany automatycznie za pośrednictwem serwera DHCP. Serwis ten przydziela adresy IP komputerom na podstawie unikatowego dla każdej karty adresu fizycznego (zwanego adresem MAC). Jeśli po zmianie karty sieciowej występują problemy z dostępem do Internetu, należy sprawdzić, czy router (lub inne urządzenie działające jako serwer DHCP) przydzielił naszemu komputerowi konfigurację. Jeśli nie, musimy spisać nowy adres MAC i przekazać go opiekunowi sieci bądź samemu zmodyfikować ustawienia serwera DHCP.

W większych sieciach, szczególnie tych, w których funkcję bramy internetowej pełni komputer z Linuksem, adres MAC może być wykorzystany do autoryzacji dostępu do Internetu dla stacji roboczych. Trzeba dodatkowo zmodyfikować ustawienia systemu autoryzacji.

Adres fizyczny na komputerach z Windows XP/2000 odczytamy, wydając w linii komend polecenie ipconfig /all. W systemach Windows 98/Me służy do tego aplikacja winipcfg.exe, którą należy wywołać poprzez Start | Uruchom .

3. Nazwa i grupa robocza

W jaki sposób odczytać i zmienić ustawienia nazw komputera i grupy roboczej?

Aby usprawnić wymianę danych w domowej sieci LAN za pomocą Microsoft Networks (popularnie mówiąc: Otoczenia sieciowego), dobrze jest nadać komputerom przyjazne nazwy (np. imiona ich użytkowników) oraz przypisać je do tej samej grupy roboczej.

W Windows 2000/XP najprościej ustawienia te zmodyfikujemy, klikając prawym przyciskiem ikonę Mój komputer i wybierając z menu kontekstowego pozycję Właściwości. Następnie przechodzimy na zakładkę Nazwa komputera i klikamy przycisk Zmień. W wypadku Windows 98/Me trzeba z Panelu sterowania wybrać ikonę Sieć i przejść na zakładkę Identyfikacja .

4. Notebook w kilku sieciach

Zarówno w domu, jak i w pracy korzystam z sieci lokalnej bez serwera DHCP – muszę więc za każdym razem samodzielnie wpisywać wszystkie ustawienia TCP/IP. Czy można ten proces w jakiś sposób usprawnić?

Gdy komputer podłączony jest do dwóch różnych LAN-ów i męczy nas częsta zmiana ustawień, pomocne będzie polecenie netsh. Jest to narzędzie do obsługi skryptów, uruchamiane w Wierszu polecenia, które zezwala na lokalne lub zdalne wyświetlanie bądź modyfikowanie konfiguracji TCP/IP uruchomionego komputera. Nas interesuje zmiana ustawień sieci, więc do tego właśnie je wykorzystamy.

Przyjmijmy nazwy Dom dla sieci domowej i Praca dla konfiguracji u pracodawcy. W pierwszej kolejności musimy zapisać bieżące ustawienia w każdej sieci. Gdy zatem korzystamy z Internetu w domu, uruchamiamy Wiersz polecenia (

Start | Uruchom | cmd.exe

) i wydajemy komendę:

netsh -c interface dump > C:\Dom.txt

. Podobnie musimy zrobić po podłączeniu laptopa w miejscu pracy, przy czym wtedy wywołujemy polecenie:

netsh -c interface dump > C:\Praca.txt

.

Od tej pory po podłączeniu komputera do sieci domowej należy wydać polecenie:

netsh -f C:\Dom.txt

, a w pracy:

netsh -f C:\Praca.txt

. Czynności te można dodatkowo zautomatyzować, przygotowując plik BAT, zawierający proste menu wyboru konfiguracji sieciowej, i umieszczając go w grupie Autostart.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.