Pogaduszki z polskim akcentem

Test programu Skype 1.3.11.57

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do rozmów VoIP jest Skype. Dzięki portalowi Onet.pl Skype zadomowił się także w Polsce. Od naszego poprzedniego testu w CHIP-ie (patrz: $(LC129679:Krótki test najnowszej wersji komunikatora Skype)$) twórcy tego „sieciofonu” poprawili dużo usterek oraz wprowadzili kilka innowacji. Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim obsługa wielu języków, usługa SkypeIn, poczta głosowa oraz kreator ustawień.

Oprócz darmowych rozmów PC2PC oraz tanich rozmów PC2Phone Skype oferuje usługę SkypeIn. Pozwala ona na odbieranie rozmów inicjowanych z sieci telefonicznej (PSTN) oraz komórkowej (GSM). Wystarczy wykupić roczny abonament za 30 euro i wybrać numer w danej strefie numeracyjnej (w Polsce na razie dostępna jest tylko strefa warszawska). Gdy to zrobimy, nie będzie miało znaczenia, gdzie aktualnie jesteśmy podłączeni do Internetu. Wystarczy być zalogowanym do sieci Skype, aby każdy mógł się do nas dodzwonić. Jakość tych połączeń (podobnie jak połączeń SkypeOut) jest bardzo wysoka. Jeśli zdarza się, że nie możemy odebrać w danej chwili połączenia przychodzącego, możemy teraz wykupić usługę poczty głosowej (Voicemail, koszt 15 euro rocznie).

Skype 1.3.11.57
Wymagania: Windows 2000/XP, Linux, Mac OS X, ok. 15 MB na dysku twardym,karta dźwiękowa, łącze internetowe (min. 33,6 Kb/s)
dobra jakość połączeń, rozmowy PC2PC, PC2Phone oraz Phone2PC, poczta głosowa numery SkypeIn tylko ze strefy warszawskiej
Cena: freeware
www.skype.com

Skype jest aplikacją, która automatycznie „przechodzi” przez NAT-a. Możemy jednak sami wybrać port, przez który mają wędrować pakiety, oraz skonfigurować połączenie przez serwer proxy. Obciążenie pasma (zarówno przychodzącego, jak i wychodzącego) jest dość stabilne. W naszym teście największa wartość obciążenia wyniosła 6,8 KB, biorąc pod uwagę wszystkie typy przeprowadzonych rozmów.

Minusem Skype’a jest to, że zużywa sporo zasobów systemowych – np. uruchomiony proces skype.exe zajmuje aż 25 MB RAM-u. Cóż, coś za coś. Bo trzeba przyznać, że funkcjonalność programu Skype i jakość przeprowadzanych za jego pomocą połączeń są naprawdę wysokie.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News