Przyszłość już dziś

IFA to największe na świecie targi elektroniki użytkowej, organizowane co dwa lata w Berlinie. W tym roku impreza odbyła się między 2 a 7 września. Zainteresowanie producentów gadżetów cyfrowych było tak duże, że po raz pierwszy w historii berlińskiej wystawy ekspozycje wypełniły cały dostępny obszar targowy. W porównaniu z poprzednią edycją IFA liczba wystawców wzrosła o 15% (do niemal 1200).

Zwiedzający najchętniej zaglądali do działu Telewizja i rozrywka, ale na targach pokazano najnowsze trendy z różnorodnych obszarów elektroniki użytkowej i IT: począwszy od kamer DV, przez “grajki” MP3, telefony komórkowe, komputery, konsole i gry, aż po systemy hi-fi do domu i do samochodu. Firmy z branży elektroniki użytkowej mieszały się z producentami kojarzonymi z “czystym” IT – Intel zaprezentował największe stoisko targowe w całej swej historii. Zdecydowana większość produktów była kierowana do “digitally oriented highlife seekers”, jak to zgrabnie ujął dział PR Samsunga.

Ofensywa HDTV

W Niemczech od listopada rozpocznie się regularne nadawanie audycji telewizyjnych w formacie HDTV, a już teraz goście targów spędzali godziny przed ogromnymi ekranami. Winfried Hoffmann, były szef Commodore’a i Fujitsu Siemensa w Niemczech, przewiduje, że przesiadka na płaskie ekrany nastąpi szybciej, niż oczekiwano. Firma Hoffmanna oferuje pod marką Phocus telewizory plazmowe w niemal dumpingowych cenach, np. 42-calowy za 999 euro lub “plazmę” z szyldem HDTV w cenie poniżej 1500 euro.

Uznani, markowi producenci, którzy nie chcą sobie pozwolić na wojnę cenową, muszą postawić na jakość. Philips pokazał 42-calowy monitor LCD, który wprawdzie kosztuje aż 5000 euro, ale zapewnia pełną rozdzielczość HDTV (1920×1080 pikseli). Ta sama firma w listopadzie rozpocznie sprzedaż cyfrowego tunera satelitarnego DSR9005 z funkcją dekodowania strumieni MPEG-4, w tym H.264, w najwyższej rozdzielczości (za ok. 400 euro). Komu nie wystarczą programy z satelity, niech zwróci uwagę na tuner Humax RG-100. Urządzenie to (500 euro) ma wbudowany dysk twardy 80 GB i port WLAN do oglądania telewizji przez Internet.

Pojedynek formatów

Dyski Blu-ray i HD-DVD toczyły na IFA korespondencyjny pojedynek o rząd dusz (i portfeli). Pierwsze czytniki HD-DVD już w tym roku trafią do sklepów, podobnie jak stacjonarne odtwarzacze oraz filmy w tym standardzie (te ostatnie na razie tylko w USA). Następnym krokiem ma być produkcja i sprzedaż nośników HD-DVD, w tym wielokrotnego zapisu (-RW).

Ale zwolennicy formatu Blu-ray nie poddają się, lecz pracują nad swoim standardem. Objętość dysków na razie zdefiniowano na 54 GB, niemniej w firmie TDK trwają prace nad wersją Quad Layer, zdolną pomieścić ponad 100 GB danych.

Mobilne multimedia

“Grajki” MP3 stały się już towarem masowym, pora więc na przenośne wideoodtwarzacze. Niestety, w tej branży panuje na razie chaos z uwagi na brak standardów. Niepewność podsyca niezdecydowanie ikony branży, czyli firmy Apple, która do tej pory nie skierowała do sprzedaży żadnego urządzenia tego typu.

Harcują też producenci cyfraków i akcesoriów do nich. Aparaty kompaktowe mają coraz większą rozdzielczość, są też sprzedawane “w pakietach” – Samsung oferuje już telefony komórkowe z wbudowanym modułem foto o rozdzielczości siedmiu megapikseli. Duże matryce to woda na młyn producentów pamięci flash, którzy opracowują moduły o coraz większej pojemności i krótszym czasie dostępu do danych. Wkrótce w sklepach pojawią się czterogigabajtowe karty SecureDigital.

Więcej:bezcatnews