Siódme ploty

Bardzo popularny w Polsce komunikator Gadu-Gadu został ostatnio udostępniony w wersji 7.0. Sprawdzamy, czy warto się przesiadać na nowe wydanie programu

Twórcy „gadulca” pomimo ogromnego sukcesu swego produktu nie spoczywają na laurach, czego efektem jest najnowsza, siódma już edycja tej aplikacji. Pierwsze wrażenia po uruchomieniu programu są bardzo pozytywne. Nowy, domyślny wygląd interfejsu prezentuje się według mnie lepiej niż w poprzedniej wersji. Niestety, użytkownicy starszych komputerów zauważą, że GG działa wyraźnie wolniej. Dodatkowe emotikony na pewno ubarwią długie sieciowe konwersacje, jednak ich styl różni się znacznie od obrazków znanych z poprzednich wersji komunikatora.

Najważniejszą nowością tej edycji Gadu-Gadu jest moduł wideokonferencji. Naturalnie wymaga on kamery internetowej. Po instalacji takiego urządzenia musimy pamiętać o ustawieniu w GG bieżącego źródła dźwięku i obrazu. Opcje kamery mają się jednak nijak do wbudowanego w „gadulca” modułu VoIP, którego konfiguracji musimy dokonać na osobnej zakładce w oknie GGTelefon.

Gadu-Gadu 7.0
Wymagania: Windows 9x/Me/NT 4.0/XP/2003, ok. 12 MB na dysku
rozmowy wideo, poprawiony interfejs, dodatkowe emotikony, wysyłanie e-maili, usprawniony mechanizm przesyłania plików
problemy z nawiązaniem połączenia wideo, wolniejsze działanie niż w wersji GG 6, dwa panele konfiguracji dla funkcji audio
Licencja: freeware
www.gadu-gadu.pl

Korzystanie z multimedialnych funkcji programu ma być obecnie znacznie łatwiejsze dzięki technologiom Any-Bandwidth oraz Any-Firewall, które w teorii zapewniają najlepszą jakość połączeń na danym łączu internetowym. Według zapewnień producentów Gadu-Gadu powinno obecnie znacznie lepiej współpracować z zaporami ogniowymi. W praktyce okazało się, że mechanizm ten nie jest w stanie pokonać zabezpieczeń naszej sieci korporacyjnej i pomimo wielu prób nie udało nam się przeprowadzić wideokonferencji nawet w firmowym LAN-ie.

Najnowsze wydanie Gadu-Gadu na pierwszy rzut oka oferuje sporo nowych funkcji. Niestety, zauważone niedociągnięcia pozwalają sformułować wniosek, że programiści chyba nieco się pospieszyli z opublikowaniem kolejnej wersji komunikatora.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.