Headset do kosza

Rozmowy telefoniczne można co prawda prowadzić za pomocą zestawu słuchawkowego, ale o wiele wygodniej jest skorzystać z klasycznego telefonu. Przyjrzyjmy się urządzeniom pozwalającym telefonować przez Sieć

Rzecz jasna każdy ma w swoim pececie kartę dźwiękową, a słuchawki i jakiś mikrofon też się znajdą. Jednak przeciętny obywatel, słysząc dzwonek telefonu, woli podnieść słuchawkę niż zakładać na głowę zestaw słuchawkowy. Pewnie, że można korzystać ze stojących na stole głośników i mikrofonu trzymanego przy ustach – ale nie jest to ani wygodne, ani naturalne. Przy okazji grozi wystąpieniem sprzęgnięć sygnału na drodze głośniki-mikrofon i „urozmaiceniem” rozmowy przeraźliwymi piskami. W wypadku klasycznej słuchawki nic takiego się nie przytrafi.

Idźmy dalej: kiedy inicjujemy połączenie, musimy wybrać numer abonenta. O wiele wygodniej wklepuje się cyfry na klasycznej klawiaturze niż klika myszą na wirtualnym aparacie, prezentowanym na monitorze komputera.

Nie ma się co oszukiwać: do prowadzenia rozmów telefonicznych służy aparat telefoniczny, a nie headset. Ten ostatni sprawdza się, gdy korzystamy z aplikacji do nauki języka obcego albo jeśli pracujemy w jakimś telecentrum bądź punkcie telefonicznej pomocy technicznej.

Pewnie, że klasycznie

Zalety zwykłych aparatów telefonicznych dostrzegają nie tylko ich użytkownicy. Już przed laty, gdy telefonia VoIP dopiero raczkowała, pojawiły się pierwsze urządzenia pozwalające prowadzić rozmowy w sieci pakietowej tak samo jak w klasycznej sieci telefonii analogowej. Zazwyczaj były to wyglądające najnormalniej w świecie aparaty. Obecnie takiego sprzętu jest w sprzedaży całkiem sporo. W artykule przedstawimy urządzenia pozwalające posługiwać się zwykłą słuchawką telefoniczną do prowadzenia internetowych pogawędek. Staraliśmy się zaprezentować przede wszystkim taki sprzęt, który nabędziemy w Polsce. Jednak w kilku wypadkach pokazujemy także urządzenia, których nabyć u nas się nie uda i trzeba korzystać ze sklepów internetowych.

Rozpiętość cenowa jest spora: za mniej niż 100 złotych staniemy się właścicielami sprzętu podłączanego do portu USB komputera. Wydając ponad 1000, kupimy samodzielny telefon VoIP/IP z dużym wyświetlaczem LCD, wpinany wprost do sieci pakietowej.

Telefony USB

Najprostszą metodą zastąpienia zestawu słuchawkowego jest zakupienie słuchawki VoIP wyposażonej w złącze USB. Taki sprzęt podłączamy bezpośrednio do komputera, za pomocą którego uzyskujemy dostęp do Sieci.

Linksys CIT200-EU,

Cena:

475 zł,

Obsługiwane komunikatory:

Skype

Coś dla osób ceniących wolność. CIT200-EU to bezprzewodowa słuchawka, której stacja bazowa, podłączana do portu USB, komunikuje się z mikrotelefonem, korzystając z radiowego łącza zgodnego ze standardem DECT. Teoretyczny zasięg urządzenia wynosi 50 metrów wewnątrz budynków i 300 metrów na zewnątrz. Baterie zapewniają 10 godzin nieprzerwanej pracy lub 120 godzin czuwania. Dostępna jest funkcja przywoływania zagubionej słuchawki (paging), urządzenie może ponadto pracować w trybie głośno mówiącym. Telefon wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz.

CIT200-EU obsługuje komunikator Skype. Nabywcy słuchawki otrzymują ponadto pakiet darmowych 60 minut, które można wykorzystać w SkypeOut.

Viper Networks vPhone,

Cena:

49,95 USD,

Obsługiwane komunikatory:

vPhone Dialer

Ta wyposażona w klawiaturę słuchawka wymaga zainstalowania specjalnego programu komunikacyjnego – vPhone Dialera. Dopiero dzięki niemu możliwe jest nawiązywanie połączeń z telefonami stacjonarnymi albo prowadzenie rozmów z innym abonentem sieci Viper vPhone. Jej użytkownicy otrzymują numery rozpoczynające się od prefiksu 544. Cennik rozmów znajdziemy na stronie internetowej solutions.vipernetworks.com. Połączenie między siecią Viper vPhone a numerem stacjonarnym w Polsce kosztuje około 4 centów za minutę.

Ponieważ sprzęt jest widziany w systemie jako karta dźwiękowa, wolno nam zrezygnować z programu vPhone Dialer i skonfigurować słuchawkę do współpracy ze Skype’em. W takiej sytuacji nie mamy jednak dostępu do funkcji automatycznego odbierania rozmów.

VPU-100,

Cena:

69,99 zł,

Obsługiwane komunikatory:

Skype, Tlenofon, TeleAikon

Niczego prostszego chyba nie da się znaleźć. VPU-100 to tylko słuchawka podłączana do peceta. Jeśli chcemy zainicjować rozmowę telefoniczną, musimy skorzystać z software’owego sieciofonu, ponieważ urządzenie nie ma klawiatury. VPU-100 ma wbudowany układ tłumika echa, a rozmowa sieciowa i odtwarzanie muzyki na pececie nie kolidują ze sobą. Sprzęt współpracuje z TeleAikonem, Skype’em, Tlenofonem i innymi komunikatorami VoIP.

VPU-250,

Cena:

199,99 zł,

Obsługiwane komunikatory:

Skype, Tlenofon, TeleAikon

To znacznie ulepszony następca modelu VPU-100. Tym razem mamy do dyspozycji klawiaturę, a zatem słuchawką można posługiwać się tak samo jak np. telefonem komórkowym. Na wyświetlaczu LCD prezentowany jest czas trwania rozmowy. Urządzenie ma odseparowane obwody mikrofonu i głośnika, co pozwala zredukować pogłos i echo. Całość zasilana jest bezpośrednio z portu USB komputera.

VPU-500,

Cena:

239,99 zł,

Obsługiwane komunikatory:

Skype, Tlenofon, TeleAikon

Wygląd tego urządzenia może mylić: co prawda przypomina ono nieco samodzielny telefon IP, ale w istocie jest aparatem podłączanym do portu USB. VPU-500 jest zgodny z programem Skype i nie wymaga instalowania żadnych sterowników ani wtyczek. Połączenie z siecią Skype albo odebranie w niej rozmowy następuje po zwyczajnym podniesieniu słuchawki aparatu z widełek. Do telefonu można podłączyć dodatkowe głośniki i mikrofon. Urządzenie działa także w trybie głośno mówiącym.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.