Rozmiar ma znaczenie

Samsung Pro 815 jest o krok przed konkurencją: ma potężny zoom i duży ekran LCD. Oferuje przy tym bardzo dobrą jakość zdjęć, wygodę obsługi i nie kosztuje fortuny!

Samsung Pro 815 ma sporą szansę zaciekawić grupę ambitnych fotografów, którzy nie zdecydowali jeszcze, czy kupić tanią lustrzankę czy uniwersalny kompakt. Po zapoznaniu się z możliwościami wspomnianego na początku aparatu będą oni mieli twardy orzech do zgryzienia.       Pro 815 wyróżnia się obiektywem o aż 15-krotnym powiększeniu optycznym. Ogniskową z zakresu 28-420 mm ustawia się precyzyjnie, kręcąc mechanicznym pierścieniem, jednym z trzech zainstalowanych na tubusie obiektywu. Pozostałe dwa z napędem elektrycznym sterują ostrością oraz korekcją ekspozycji w trybie manualnym.

Wbrew wstępnym obawom, wynikającym z tak wielkiego przedziału ogniskowych, jakość optyczna obiektywu jest znakomita. Pro 815 rejestruje fotografie o wyrównanym rozkładzie ostrości na całej powierzchni kadru. Aberracje chromatyczne są małe. Na standardowych ustawieniach Pro 815 ma tendencję do niewielkiego przeostrzania kontrastowych krawędzi.

Jakość zdjęć poprawiają programowe algorytmy, których siłę można zmniejszyć w menu aparatu. Wyniki pomiarów sugerują, że winietowanie jest redukowane przed zapisaniem zdjęć na kartę, dzięki czemu można pominąć jeden z etapów komputerowej obróbki fotografii. Jedyną poważną wadą cyfraka są wyraźne dystorsje geometryczne, występujące przy ogniskowej 28 mm. Przy ISO 400 na fotografiach można zauważyć cyfrowy szum. Brakuje trochę większych czułości ISO, tym bardziej że Pro 815 nie ma mechanizmu stabilizacji obrazu, który bardzo przydałby się szczególnie przy najdłuższej ogniskowej, gdzie obiektyw ma jasność zaledwie f/4,6.

Samsung Pro 815
Ocena ogólna (POWER): 93
Opłacalność (ECONO): 34
Rozdzielczość matrycy CCD: 8 megapikseli
Format zdjęć: maks. 3264×2448 pikseli
Zakres ogniskowych (odp. aparatu 35 mm): 28-420 mm Zoom optyczny/cyfrowy: 15x/4x
Jasność obiektywu: f/2,2-4,6 Migawka: 1/4000-15 s
Czułość ISO: 50-400
Nośnik danych: karty CompactFlash
Przekątna/rozdzielczość ekranu LCD: 3,5″/235 tys. pkt Złącza: USB 2.0 Hi-Speed, TV i audio
Wymiary (szer.xwys.xgł.): 136x87x145 mm
Masa (z akumulatorem): 1,02 kg
Gwarancja: 24 miesiące
obiektyw o bardzo dobrej jakości, przemyślana budowa, duży, czytelny wyświetlacz, menu sterujące w języku polskim, mechaniczny pierścień ostrości
brak mechanizmu stabilizacji obrazu, silne dystorsje beczkowate przy ogniskowej 28 mm
Cena: 3140 zł
www.kconsult.pl

Pro 815 jest wygodny w obsłudze dzięki przemyślanej ergonomii, dużej czytelności tylnego, 3,5-calowego ekranu LCD oraz polskojęzycznemu menu sterującemu. Dostępne są przydatne dla doświadczonych fotografów funkcje siatki geometrycznej i histogram wyświetlany w czasie rzeczywistym. Drugi, górny ekranik służy do podglądu parametrów, można go też użyć do kadrowania „z biodra”. Czasy reakcji aparatu są bardzo dobre. Zdjęcia w formacie JPEG Pro 815 zapisuje natychmiastowo. W formacie RAW (zgodnym ze standardem Adobe DNG) cyfrak niestety zatrzymuje się na kilka sekund po wykonaniu fotografii.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.