Sprytny maluch

Obudowa barebone mieszcząca płytę microATX? Niemożliwe? Nie dla firmy SilverStone, której model SG01 trafił do CHIPLabu

Obudowy pecetów, z jakimi spotykamy się na co dzień, z grubsza dzieli się na trzy grupy: modele tower mieszczące płytę ATX, mniejsze od nich „pudła” z microATX oraz najmniejsze – barebone, wymagające jednak płyty głównej w specjalnym formacie. Firma SilverStone zaprezentowała nową obudowę barebone z rodziny Sugo – model SG01: „skrzynkę” minimalnie szerszą i trochę dłuższą od typowego barebone’a, ale za to umożliwiającą montaż płyty w formacie microATX. To nowatorskie podejście zwiększa wachlarz dostępnych modeli płyt głównych, które zmieszczą się w opisywanej obudowie.

Obudowa SG01 jest elegancka, ponieważ prawie w stu procentach jest wykonana z aluminium (w szkielecie jest tylko jeden element stalowy). Dostępne są modele koloru srebrnego lub czarnego. Na przednim panelu znajdują się dwie zatoki 5,25″, złącza audio, cztery porty USB i jeden FireWire. Maskownice napędów nie są niestety uchylne. Po zamontowaniu czytników CD lub DVD, których przednie panele są zwykle koloru kremowego lub czarnego, będą się one nieco odróżniać kolorystycznie od całej obudowy.

Diody informacyjne LED świecą się na niebiesko, a przyciski wykonano z aluminium. Te detale znacznie poprawiają wygląd obudowy; sprawiają, że prezentuje się ona bardzo elegancko. Wewnątrz urządzenia znajduje się poprzecznie ustawiony, demontowalny kosz mieszczący dwa dyski 3,5″ z 80-milimetrowym wentylatorem, nad „śledziami” natomiast zainstalowano sześćdziesięciomilimetrowy wiatrak, który ma wyciągać gorące powietrze z okolic kart rozszerzeń. W górnej ściance obudowy przewidziano też miejsce na założenie jeszcze jednego 60-milimetrowego wentylatora, wspomagającego wymianę gromadzącego się w rejonie slotów PCI ciepła z otoczeniem. Liczne otwory nawiercone na bokach ścianek zapewniają również dodatkową wentylację wnętrza komputera zbudowanego na bazie tego urządzenia.

SilverStone Sugo SG01
Ocena ogólna (POWER): 66
Opłacalność (ECONO): 13
Typ obudowy/kolor: barebone/srebrna
Materiał ścianki przedniej/szkieletu aluminium/aluminium
Wymiary (dł.xszer.xwys.): 393x263x210 mm
Masa: 3,2 kg
Liczba zatok 5,25″/3,5″: 2/2 Liczba miejsc na karty rozszerzeń: 4
Liczba portów USB/FireWire: 4/1
Wyświetlacz LCD/panel audio/zasilacz: nie/tak/nie
Gwarancja: 12 miesięcy
elegancki wygląd, niewielka masa, możliwość montażu płyty microATX, dwie zatoki na urządzenia 5,25″, wentylator chłodzący dyski twarde
brak uchylnych maskownic dla napędów 5,25″, konieczność demontażu tylnego wentylatora przy wkładaniu kart rozszerzeń, brak filtra przeciwkurzowego, wysoka cena
Cena: 865 zł
www.veracomp.pl

Mocowanie wszystkich napędów jest klasyczne. Przykręca się je do stelaża obudowy za pomocą śrubek. Wkrętak przyda nam się nie tylko do montażu napędów – w „skrzynce” nie ma ani jednego elementu, który jesteśmy w stanie zdemontować bez jego pomocy. W SG01 mieści się pełnowymiarowy zasilacz ATX, co z pewnością ucieszy osoby planujące zbudowanie wydajnego, ale niewielkiego gabarytowo peceta. Dzięki temu odpada konieczność szukania niskoprofilowego zasilacza ATX, który zwykle stosowany jest w konstrukcjach typu barebone. Dbałość o szczegóły przejawia się także w długości przewodów do podłączenia portów znajdujących się na przednim panelu obudowy. Sięgną one w każde miejsce na płycie głównej.

Wadą SG01 jest konieczność odkręcenia tylnego wiatraczka przed montażem kart rozszerzeń (sloty są cztery, bo tyle gniazd rozszerzeń znajduje się na płytach microATX). W opisywanej obudowie nie da się zamontować dowolnego coolera chłodzącego procesor. Ze względu na wymiary SG01 wentylator CPU nie może mieć więcej niż 78 mm wysokości. Podobne ograniczenie dotyczy maksymalnej długości zasilacza ATX i napędu optycznego. Sumaryczna długość tych urządzeń nie powinna przekroczyć 355 mm.

Obudowę oceniam ogólnie jako bardzo dobrą, bo konstrukcja SG01 jest udana. Mrozi tylko jej wysoka cena.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.