Ukryta siła

Niestety, ceny wydajnych modeli pozostają często poza zasięgiem naszego budżetu, przekraczając nieraz koszt budowy całego peceta lub dorównując cenie prostego notebooka.

Istnieją na szczęście sposoby na zupełnie darmowe zwiększenie wydajności wcale nie najszybszej karty. W wypadku wspomnianego akceleratora marki Sapphire sęk w tym, iż bazuje on na układzie graficznym R480 – tym samym, który napędza modele z serii Radeon X850, w tym także najszybsze Radeon X850 XT i X850 XT Platinum. Najistotniejsza różnica dzieląca oba wymienione superakceleratory od naszego GTO Square to liczba potoków renderujących. Najwydajniesze karty ATI mają ich bowiem 16, a karta Sapphire jedynie 12. Stosując prosty trik, można uaktywnić brakujące cztery potoki. W tym celu pobieramy z Internetu BIOS od karty Sapphire Radeon X850 XT i zastępujemy nim oryginalny BIOS Radeona X800 GTO Square.

Sapphire Radeon X800 GTO Square 256MB
Ocena ogólna (POWER): 63
Opłacalność (ECONO): 58
Układ graficzny: ATI Radeon X800 GTO
Liczba jedn. Pixel/Vertex Shader: 12/6
Pamięć/interfejs: 256 MB/256-bitowy
Częstotliwość taktowania GPU/pamięci: 400/985 MHz
Złącza D-Sub/DVI: 1/1
Wejście/wyjście wideo: nie/tak
Gwarancja: 24 miesiące
dobra wydajność, duże możliwości podkręcania, możliwość odbloko-wania dodatkowych potoków
wysoka cena
Cena: 1090 zł
www.ab.pl

Całą operację najlepiej przeprowadzić pod kontrolą systemu DOS wystartowanego z dyskietki, na której nagrywamy wcześniej program flashujący i nowy BIOS. Po starcie systemu wydajemy komendę flashrom -p -f 0 nowybios.bin, gdzie nowybios.bin oznacza nazwę BIOS-u od Radeona X850 XT. Pamiętajmy, by wcześniej zgrać stary BIOS na dyskietkę poleceniem flashrom -s 0 starybios.bin. Po zakończeniu wgrywania BIOS-u resetujemy komputer, a po starcie Windows sprawdzamy liczbę aktywnych potoków za pomocą narzędzia ATITool.

Już samo odblokowanie potoków daje pokaźny przyrost wydajności, ale na tym nie koniec. Karty z Radeonem X800 GTO znane są bowiem z tego, że świetnie nadają się do podkręcania. Wystarczy powiedzieć, że nasz testowy egzemplarz z fabrycznych 400/985 MHz odpowiednio dla GPU i pamięci przed odblokowaniem podkręcił się do 530/1200 MHz. Mimo to zdecydowanie większy przyrost wydajności uzyskaliśmy, odblokowując potoki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć obie techniki, jeszcze bardziej zwiększając wydajność karty. Co prawda odblokowana karta nie kręciła się już tak dobrze (uzyskaliśmy jedynie 515/1190 MHz) jak przed wymianą BIOS-u, ale i tak przyrost wydajności jest imponujący. Przykładowy pomiar w grze Doom 3 dowodzi że karta, która początkowo zapewniała płynne wyświetlanie obrazu w rozdzielczości do 1280×1024, i to wyłącznie bez antyaliasingu oraz filtrowania anizotropowego, po pełnej modyfikacji i podkręceniu radziła sobie nawet w trybie 1600×1200 pikseli. Gra jest zatem warta świeczki. Ech, szkoda, że podobnym zabiegom nie poddają się np. zwykłe Radeony X800 GTO, których ceny zaczynają się poniżej 700 zł. Cóż, ich użytkownikom pozostaje samo podkręcanie, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze.

Więcej:bezcatnews