Wydajnie i bezpiecznie

Czy konfiguracja zabezpieczeń sieci bezprzewodowej musi być trudna? Jak się okazuje, wcale nie - wystarczy skorzystać z Smart Setupu 3 firmy Gigabyte, który zaimplementowany został w routerze GN-B49G tejże firmy

Router bezprzewodowy Gigabyte GN-B49G przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań domowych oraz do pracy w małych firmowych sieciach komputerowych. GN-B49G umożliwia stworzenie szybkiej i wydajnej sieci komputerowej w pełni zgodnej ze standardem 802.11g. Na tym jednak nie koniec. Urządzenie teoretycznie przesyła dane z prędkością nawet 108 Mb/s. Oczywiście z tak dużej wydajności skorzystamy pod warunkiem współpracy z bezprzewodowymi kartami sieciowymi zgodnymi z trybem SuperG.

Jak wykazały nasze testy, wydajność GN-B49G jest jego największym atutem. Transmisja danych pomiędzy poszczególnymi kartami pracującymi w trybie SuperG odbywała się ze średnimi prędkościami między 2,5 a 5,5 MB/s (od 20 do 44 Mb/s) – w zależności od odległości, jaka dzieliła karty sieciowe od routera. GN-B49G bardzo dobrze sprawował się w teście transmisji danych w sieci jednorodnej. Uzyskiwane średnie prędkości oscylowały wokół wartości 4 MB/s. Nieco gorzej prezentują się wyniki testu sieci mieszanej. Tak jak się spodziewałem, podłączenie do istniejącej infrastruktury karty sieciowej 802.11b spowodowało dość znaczny spadek wydajności routera. Średnia prędkość transmisji zmniejszyła się do około 1,5 MB/s (12 Mb/s). Na tle konkurencyjnych modeli jest to jednak nadal bardzo dobry rezultat.

Urządzenie GN-B49G ma kilka ciekawych funkcji w konfiguracji, dzięki którym konieczność ingerencji użytkownika w proces instalacji routera została ograniczona do minimum. Oprogramowanie nowego routera Gigabyte’a zawiera zestaw narzędzi SmartSetup3, które automatycznie konfigurują ustawienia zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Dzięki temu zmiana parametrów pracy routera jest łatwa nawet dla niedoświadczonego użytkownika. W związku z rosnącym zagrożeniem przechwycenia komunikacji sieciowej przez hakerów router wyposażony jest także w zabezpieczenia zapewniające poufność transmisji. GN-B49G ma wbudowane mechanizmy szyfrowania 64-/128-/152-bitowego WEP, Wi-Fi Protected Access (WPA) oraz uwierzytelniania użytkownika. Dodatkowo urządzenie zawiera łatwy w konfiguracji firewall. Użytkownik samodzielnie wybiera jeden spośród trzech dostępnych poziomów bezpieczeństwa.

Gigabyte SuperG Wireless Network Kit for Notebooks GN-B49G
Ocena ogólna (POWER): 70
Opłacalność (ECONO): 80
Standard/maks. transfer: IEEE 802.11g SuperG/108 Mb/s Możliwość podłączenia anteny zewnętrznej: tak
Szyfrowanie WEP: 64-/128-/152-bitowe
Szyfrowanie WPA/WPA-PSK: tak/tak
Uwierzytelnianie Radius: tak Przełącznik: czteroportowy; 100 Mb/s
Serwer DHCP/filtrowanie adresów MAC: tak/tak
Gwarancja: 36 miesięcy
wydajny, tani, łatwy w konfiguracji
firewall o zbyt małej funkcjonalności
Cena: 415 zł
www.ntt.com.pl

Niewątpliwą zaletą sprzętu Gigabyte’a jest też jego niska cena. Za około 415 zł w pakiecie otrzymujemy nie tylko router, ale także kartę bezprzewodową, którą zainstalujemy np. w laptopie. Dzięki temu niskim nakładem kosztów będziemy mogli zbudować w domu lub mieszkaniu niewielką, bezprzewodową sieć Wi-Fi.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.