Zawsze w kieszeni

Czołowy stylowy kompakt Canona wyposażony został w siedmiomegapikselową matrycę, duży ekran LCD i spolszczone menu. Gwarantuje przy tym sporą funkcjonalność i wysoką jakość zdjęć

Seria aparatów Digital IXUS przeznaczona jest dla nabywców poszukujących małego cyfraka mieszczącego się w kieszeni. IXUS 750 jest obecnie czołowym urządzeniem w tej linii produktów Canona. Od poprzednika – modelu IXUS 700 – różni się większym, 2,5-calowym wyświetlaczem LCD i nieco przeorganizowanymi przyciskami na tylnej ściance obudowy. Niestety, producent nie zdecydował się na użycie ekranu o wysokiej rozdzielczości, stosując wyświetlacz mający ledwie 115 tysięcy pikseli. Obraz podczas kadrowania i w trybie podglądu zarejestrowanych zdjęć jest wprawdzie czytelny, jednak decydując się na zmianę, Canon mógł z powodzeniem zastosować lepszy LCD.

Digital IXUS 750 cechuje się dobrą funkcjonalnością. Obok kilku typowych dla aparatów kompaktowych programów tematycznych, ułatwiających wykonanie zdjęć w określonych sytuacjach, IXUS 750 wspomaga wykonywanie panoram poziomych, przeznaczonych do złożenia w dołączonym programie PhotoStitch. Tryb My Colors wykonuje proste operacje na rejestrowanych zdjęciach (np. zamienia dwie wskazane barwy, wykonuje zdjęcia w odcieniach szarości z kolorowym akcentem). Kadrowanie ułatwia siatka geometryczna z zaznaczonymi tzw. silnymi punktami. Przy braku możliwości samodzielnego ustawiania czasu otwarcia migawki i wartości przysłony dziwi obecność funkcji histogramu, na podstawie którego po wykonaniu zdjęcia określimy, czy zostało ono prawidłowo naświetlone. Jeśli nie można ustawiać samemu ekspozycji, opcja ta jest zatem nieco na wyrost. Sporo możliwości oferuje tryb rejestrowania filmów wideo. Program Fast Frame Rate zapisuje np. maksymalnie minutową sekwencję o rozdzielczości 320×240 z prędkością 60 kl./s. W innych ustawieniach filmiki nie mają ograniczeń czasowych, ale nagrywanie jest przerywane, gdy wielkość pliku przekroczy gigabajt.

Canon Digital IXUS 750
Ocena ogólna (POWER): 92
Opłacalność (ECONO): 71
Rozdzielczość matrycy CCD: 7,1 megapiksela
Format zdjęć: maks. 3072×2304 pikseli
Ogniskowa (odp. aparatu 35 mm): 37-111 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 3x/4x
Jasność obiektywu: f/2,8-4,9 Migawka: 1/2000-15 s
Czułość ISO: 50-400
Nośnik danych: karty flash SecureDigital
Przekątna/rozdzielczość ekranu LCD: 2,5″/115 tys. pkt Złącza: USB 2.0 Hi-Speed, TV i audio
Wymiary (szer.xwys.xgł.): 90x57x27 mm
Masa (z akumulatorem): 196 g
Gwarancja: 12 miesięcy
dobra jakość zdjęć, krótkie czasy reakcji, menu w języku polskim
niska rozdzielczość wyświetlacza LCD, wysoka cena
Cena: 1700 zł
www.canon.pl

Jakość zapisywanych zdjęć jest bardzo dobra. Obiektyw wprowadza małą nieostrość do rogów kadru przy krótszych ogniskowych, choć w typowych zastosowaniach mankament ten nie jest kłopotliwy. Aberracje chromatyczne ograniczono do rozsądnego poziomu, podobnie winietowanie nie wykracza poza normę. Aparat dobrze radzi sobie z szumami przy czułościach do ISO 200 włącznie. W ISO 400 kolorowy szum jest już wyraźnie widoczny, jednak powinien dać się zredukować w programie graficznym. W trybie Macro drobne detale rejestrowane są z małymi, typowymi zniekształceniami: dystorsją beczkową i niewielkimi aberracjami chromatycznymi poza centrum kadru.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.