Filmy w dowolnej postaci

Wraz ze wzrostem wydajności statystycznego komputera coraz więcej użytkowników używa swych maszyn do kodowania i dekodowania filmów oraz konwersji plików wideo z jednego formatu na inny. Jednym z narzędzi tego typu jest WinAVI Video Converter. Czy poza spolonizowanym interfejsem ma on jakieś inne zalety?

Niemal każdy właściciel komputera potrzebuje od czasu do czasu przekonwertować film między różnymi formatami: przygotować krążek DVD z pliku XviD, utworzyć XviD-a z płyty DVD albo zakodować materiał do formatu WMV. WinAVI Video Converter to program, który ma stanowić uniwersalne narzędzie do takich operacji.

Interfejs aplikacji sprawia korzystne wrażenie, a w dodatku dostępna jest jego polska wersja językowa (choć nie przetłumaczono systemu Pomocy). Niestety, w rzeczywistości nie wszystko przebiega jednak tak, jak byśmy tego oczekiwali. Narzędzia do konwersji wideo pozostawiają wiele do życzenia.

W module tworzenia plików AVI zabrakło funkcji automatycznego wyliczania przepływności bitowej w celu uzyskania filmu o z góry założonej objętości. Autorzy nie zetknęli się też chyba nigdy z filmem DVD z kilkoma ścieżkami dźwiękowymi, gdyż zabrakło opcji wyboru strumienia audio. Mało tego: program nie potrafi analizować plików IFO z dysków DVD. Zamiast tego konwersji poddawany jest osobno każdy plik VOB, który następnie zapisywany jest do oddzielnego zbioru AVI! W dziedzinie tworzenia plików XviD komercyjny WinAVI Video Converter 7.1 jest więc nokautowany przez darmowego AutoGK.

Nieco lepiej jest pod względem konwersji plików AVI do DVD. Tym razem kłopot stanowią jednak pomyłki w analizie parametrów wejściowego filmu (np. materiał o proporcjach 4:3 jest kodowany panoramicznie, a część obrazu obcinana), co wymusza samodzielne dobieranie ustawień kompresji.

WinAVI Video Converter jest co prawda wyposażony w kilka dodatkowych funkcji (tworzenie plików WMV i RealMedia, wypalanie dysków), lecz nie zmienia to oceny programu. Zamiast wydawać 100 zł na tę aplikację, lepiej jednak sięgnąć po tańszy (70 zł) SVCD2DVD lub przyjrzeć się darmowemu AutoGK.

WinAVI Video Converter 7.1
Wymagania: Windows 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 8 MB na dysku
wygodny, polskojęzyczny interfejs
niestabilna praca, niedopracowany moduł DVD do AVI, problemy z rozpoznawaniem parametrów materiału wejściowego, nieprzetłumaczony system Pomocy
Cena: 100 zł
www.winavi.com

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.