Media Center po polsku

Na redakcyjnym warsztacie stanęło pierwszych 15 komputerów Media Center sprzedawanych w Polsce. Sprawdziliśmy, jakie są ich możliwości i czy faktycznie producenci sprzętu hi-fi powinni bać się pecetowej konkurencji

Zroku na rok komputery klasy PC zmieniają swoje oblicze. Nie chodzi tu tylko o galopujące zmiany technologiczne, które sprawiają, że pecet starzeje się o wiele szybciej niż inne urządzenia elektroniczne. Mam na myśli również zastosowania, do których wykorzystywany jest na co dzień. Kilkanaście lat temu było to dobro zarezerwowane tylko dla najbogatszych, obecnie peceta może mieć każdy i wykorzystywać go do prac biurowych, zabawy i rozrywki czy przeglądania stron WWW.

Ze względu na zadania, jakie stawiane są komputerom, wykształciło się kilka jego modyfikacji. Najstarsza z nich, wszystkim doskonale znana w postaci zestawu miditower, stoi niemal u każdego z nas. Drugi nurt stanowią wszystkie urządzenia mobilne (notebooki, palmtopy), które za sprawą szybko malejących cen zyskują coraz więcej zwolenników. Moda na miniaturyzację zaraziła również producentów topornych „blaszaków”. W efekcie powstały małe i zgrabne komputerki typu barebone. Wszystkie wyżej opisane modele wykorzystywane są albo do pracy w terenie (urządzenia mobilne), albo w biurze czy w domu. W tym ostatnim przypadku stoją one zwykle w osobnym pomieszczeniu i sporadycznie podłączane są do telewizora w celu obejrzenia filmu lub zabawy w gry.

Firmy Intel i Microsoft wpadły na pomysł, aby lepiej wykorzystać multimedialne możliwości peceta. W ten sposób zapoczątkowana została jego ekspansja z gabinetu na półkę pod telewizor i narodziły się komputery typu Media Center. Pełnią one funkcję domowego centrum multimedialnego i rozrywkowego i stanowią dużą konkurencję dla tradycyjnego sprzętu hi-fi. Maszyny Media Center są na rynku dopiero od kilku miesięcy (pisaliśmy już o nich w CHIP-ach: „$(LC137331:Zamiast sprzętu hi-fi)$”, „$(LC153053:Laptop za grosze)$”), ale tak naprawdę dopiero w 2006 roku będą one masowo produkowane, o ile klienci przekonają się do tego typu peceta.

Na podstawie 15 pierwszych komputerów Media Center postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie mają one szanse wygryźć sprzęt audio-wideo z półki pod TV.

Rozrywka jest ważna

Jak wynika z ankiety, którą przeprowadziliśmy na naszej stronie WWW, nadal najczęstszym zastosowaniem peceta jest surfowanie po Internecie. Co trzeci biorący udział w ankiecie deklaruje, że wykorzystuje to urządzenie do słuchania muzyki, grania i oglądania filmów. Dla tych właśnie osób przeznaczone są maszyny Media Center, które zaprojektowano pod kątem wykonywania głównie tych trzech zadań.

Media Center PC dzięki wbudowanemu jednemu lub dwóm tunerom TV pozwala na oglądanie i nagrywanie programów telewizyjnych oraz słuchanie radia. Karta dźwiękowa i napęd optyczny umożliwiają odtwarzanie płyt CD-Audio. Jeśli podłączymy maszynę do telewizora, zyskamy możliwość oglądania filmów DVD/DivX/XviD i tworzenia atrakcyjnych wizualnie pokazów slajdów. Całością zarządza system operacyjny Windows XP Media Center Edition 2005, którym można sterować za pomocą pilota.

Media Center PC rozpoczyna nową erę komputerów domowych. Tradycyjny pecet przekształca się w eleganckie, funkcjonalne urządzenie, w którym komponenty powinny zapewnić sprawne i szybkie działanie zarówno typowo komputerowych funkcji, jak i bezproblemową i bezkonfliktową pracę w roli centrum domowej rozrywki. W związku z tym, że Media Center to urządzenie pod telewizor, powinno nie wyróżniać się spośród innego znajdującego się już tam sprzętu.

Aluminiowe cacka

Większość producentów testowanych maszyn zadbała o to, aby Media Center przypominał wyglądem sprzęt audio-wideo. Wśród testowanych zestawów przeważały modele wyposażone w bardzo dobrej jakości i atrakcyjne wizualnie aluminiowe obudowy firmy SilverStone (czarne i srebrne wersje). Największą popularnością cieszył się model Lascala LC10M, w którą „ubrane” były maszyny Compage Media Center X30 (czarna), Cinema 7.1 (czarna) i D-Vinci 110 GTX (czarna). Ciekawostką jest umieszczony na przednim panelu LC10M wyświetlacz, obsługiwany przez aplikację iMon, na którym pojawiają się informacje o trybie pracy urządzenia (DVD, TV itp.), parametrach peceta i najważniejsze wiadomości z serwisów internetowych. iMon po odpowiednim skonfigurowaniu pokazuje na wyświetlaczu informację o nadejściu nowego e-maila. Na ekraniku może być też pokazywany graficzny korektor dźwięku.

Nie wszyscy producenci trzymają się wytycznych zawartych w specyfikacji Media Center. Trafiły do nas dwa komputery w obudowach barebone (ICom Media Center Blue w „budzie” Asusa oraz Yamo Media eBOT w „skrzyneczce” eBOT Samant), a nie desktop, który jest zalecany w standardzie. W pececie firmy Yamo spodobał mi się pomysł ukrycia w czołowej części obudowy czytnika kart pamięci flash. Po naciśnięciu krawędzi kieszeni wysuwał się panel z wejściami na karty.

Pilot w dłoń!

Nieodzownym elementem każdego komputera Media Center jest pilot zdalnego sterowania. Media Center PC z założenia ma stać pod telewizorem, więc trudno byłoby ciągle wstawać i regulować ustawienia. Nawigację po multimedialnych funkcjach systemu Windows XP MCE ułatwia pełnoekranowe menu, po którym poruszamy się, naciskając przyciski pilota (patrz: „$(LC154661:Media Center od kuchni)$”). Na razie piloty kompatybilne z Windows XP MCE są firmowane tylko przez Microsoft.

Kupując maszynę Media Center, trzeba koniecznie sprawdzić, czy czujnik podczerwieni odbierający fale z pilota został wbudowany w przedni panel obudowy. W przeciwnym wypadku odbiornik IR dołączany jest zwykle w postaci zewnętrznego modułu podpinanego do portu USB. To dodatkowy kabel, który będzie się plątał na półce.

Niekiedy do Media Center PC dołączane są dodatkowe przekaźniki IR, za pomocą których można sterować innymi urządzeniami audio-wideo (patrz: „$(LC152935:Hi-fi z peceta)$”), korzystając tylko z pilota MCE. Takie gadżety miały dwa z testowanych zestawów – Bestcom Cinema 7.1 i Komputronik Geo-PC Centimedia GO!

Alternatywne sterowanie

Wszystkie komputery Media Center były wyposażone w bezprzewodową klawiaturę i myszkę, które zapewniają obsługę funkcji niedostępnych z poziomu pilota. Niektóre klawiatury mają wiele dodatkowych klawiszy uruchamiających np. wybrane programy (Word, Excel itp.), aplikacje multimedialne (odtwarzacz DVD, TV, CD, radio), a jeszcze inne sterują poziomem głośności dźwięku. Klawiszom funkcyjnym możemy też przypisać również funkcje najczęściej używane w Windows XP MCE.

Moim zdaniem najlepsza klawiatura została dołączona do zestawu Vobis Digital VMC 63045E Media Center. Ma ona wygodny w obsłudze minidżojstik, który w porównaniu z trackballem z keyboarda zestawu Optimus HyperMedia DM 400 Hi Fi cechuje się lepszą ergonomią, a poza tym steruje się nim dużo wygodniej. Minidżojstiki mają także klawiatury dołączone do komputerów Compage Media Center X30 i Spinel Media Center, ale nie pracowało mi się z nimi tak dobrze, jak w wypadku klawiatury z zestawu Vobisa.

Dane techniczne
Model4MAX D-Vinci 110 GTX4MAX D-Vinci 140 GTX SLIAGE Compage Media Center X30AGE Computer Compage Media Center Z32Bestcom Cinema 7.1DTK Cuatro MCE PlatiniumInterCom ICom Media Center BlueIntra trade Spinel Media CenterKomputronik Geo-PC Centimedia GO!Optimus HyperMedia DM 400 Hi FiPTR Media Center PrestiżTranquil T2eVeracomp SilverStone Media CenterVobis 63045E Media CenterYamo Media eBOT
Cena7440 zł12 440 zł3430 zł4750 zł4560 zł5990 zł3300 zł2400 zł5800 zł3900 zł4400 zł5100 zł3200 zł5000 zł4800 zł
Dostawcawww.4max.plwww.4max.plwww.age.plwww.age.plwww.bestcom.plwww.dtk.plwww.intercom.plwww.intra-trade.com.plwww.komputronik.plwww.optimus.plwww.ptr.plwww.via.com.twwww.veracomp.plwww.vobis.plwww.yamo.pl
Wydajność HDD – HD Tach 3.0 [MB/s]59,751,350,152,755,261,150,046,855,255,247,949,651,856,755,1
3DMark05 [pkt]7813768521841425912165brak obsługi Pixel i Vertex Shaderów 2.045814222611072brak obsługi Pixel i Vertex Shaderów 2.0172834021970
Pobór mocy [W]127,7224,6109,1127,1125,1154,6108,976,9118,611613131,2117,7129,6114,6
Zaletybardzo dobre osiągi, wydajny akcelerator graficznywydajne podzespoły, bezprzewodowa mysz z czujnikiem laserowym, pojemny dysk twardy, najnowsza karta dźwiękowa Creative X-Fibardzo cicha praca, niska cenaduże możliwości rozbudowy, cicha praca podczas słuchania muzyki i oglądania filmówzłącza audio ukryte na bocznym panelu,dobra wydajność pozwalająca na zabawęw najnowsze grydwurdzeniowy procesor, czytnik kart flash, dwa tunery TV, bogate oprogramowanieczytnik kart pamięci flash, cicha praca, panel dotykowy z diodami LED64-bitowy CPU, bardzo niska cena, czytnikkart pamięci flash, wbudowany potencjometrdo regulacji natężenia dźwiękuwyświetlacz LCD na przednim panelu obudowy, klawiatura z dżojstikiem, dobrze opisane złącza, podwójny tuner TV, czytnik kart flash, karta Wi-Firegulator natężenia dźwięku na przednim panelu obudowy, czytnik kart pamięci flashpotencjometr regulacji głośności, wyświetlacz LCD na przednim panelu obudowy, duże możliwości rozbudowydwa tunery telewizyjne, bardzo cicha pracadobra wydajność zainstalowanych komponentów, sygnalizacja przegrzania zasilacza, dwie karty siecioweniezła wydajność, czytnik kart pamięci flash,bardzo cicha praca, ergonomiczna klawiaturaz dżojstikiem, pojemny dysk twardyczytnik kart pamięci flash, dobra wydajność
Wadywysoka cenabardzo wysoka cenasłaba wydajność – niewystarczająca do najnowszych gier, czujnik podczerwieni podpinany do złącza USBmała wydajność podsystemu graficznego,głośna praca po uruchomieniu grybrak wyświetlacza i odbiornika IR naprzednim panelu obudowygłośna praca, brak przycisków sterowania na przednim panelusłaba karta graficzna, brak złącza FireWiresłaba wydajność podsystemu graficznego, czujnik IR podłączany do USBzasilacz o zbyt małej mocy (tylko 250 W), brak możliwości zainstalowania drugiego dysku twardegogłośna praca, słaba karta graficzna, brak przycisku Reset, brak możliwości dołożenia drugiego dyskubrak przycisku Reset, Windows XP MCE w wersji Evaluationnie nadaje się do najnowszych gierbrak tunera TVbrak myszki200-watowy zasilacz ATX z hałasującym układem chłodzenia, czujnik IR podłączany do portu USB
ProcesorAMD Athlon 64 3200+/2,0 GHzAMD Athlon 64 4800+/2,4 GHzIntel Celeron 345/3,0 GHzIntel Pentium 4 640/3,2 GHzIntel Pentium D 630/3,0 GHzIntel Pentium D 830/3,0 GHzIntel Celeron355/2,8 GHzAMD Sempron 3000+/1,8 GHzIntel Pentium 4 630/3,0 GHzIntel Pentium 4 630/3,0 GHzIntel Pentium 4 530/3,0 GHzVIA C3/1,33 GHzIntel Pentium 4 520/2,8 GHzIntel Pentium 4 630/3,0 GHzIntel Pentium 4 630/3,0 GHz
Pamięć RAMDDR/1024 MBDDR/1024 MBDDR/512 MBDDR2/512 MBDDR2/512 MBDDR2/1024 MBDDR/1024 MBDDR/512 MBDDR/512 MBDDR/512 MBDDR/1024 MBDDR/512 MBDDR2/512 MBDDR2/1024 MBDDR/1024 MB
Dysk twardySerial ATA/200 GBSerial ATA/300 GBSerial ATA/120 GBSerial ATA/160 GBSerial ATA/200 GBSerial ATA/250 GBSerial ATA/200 GBSerial ATA/120 GBSerial ATA/160 GBSerial ATA/160 GBSerial ATA/200 GBParallel ATA/160 GBSerial ATA/80 GBSerial ATA/400 GBSerial ATA/160 GB
Karta graficznaGeForce 7800 GTXGeForce 7800 GTXi915Gi945GGeForce 6600GeForce 6600ATI Radeon 9250ATI Radeon X200ATI Radeon X300i915GRadeon X300S3 UniChrome Pro IGPRadeon X600GeForce 6600 GTGeForce 6600
DźwiękHD Audio/5.1HD Audio/7.1AC ’97/5.1HD Audio/7.1HD Audio/7.1HD Audio/5.1HD Audio/5.1AC ’97/5.1HD Audio/7.1HD Audio/7.1HD Audio/5.1HD Audio/5.1HD Audio/7.1HD Audio/7.1AC ’97/5.1
OpisD-Vinci 110 GTX to typowy przykład, jak powinien wyglądać komputer typu Media Center do oglądania filmów i gier. Pod czarną maską obudowy kryje najwydajniejszy silnik napędzający podsystem graficzny w pecetach – GeForce’a 7800 GTX. Szybszego na razie nie znajdziecie.D-Vinci 140 GTX SLI to ferrari wśród komputerów MCE. Super wydajne komponenty za super wysoką cenę. Ten zestaw jeszcze przez długie lata się nie zestarzeje i codziennie dostarczy każdemu użytkownikowi niezapomnianej rozrywki.Dobry zestaw do oglądania filmów, słuchania muzyki i przeglądania zdjęć z aparatu cyfrowego. Jeśli będziesz chciał na nim uruchomić jedną z najnowszych gier, lepiej od razu zamów w zestawie wydajny akcelerator graficzny, ponieważ ta maszyna ma zintegrowaną kartę graficzną o mizernej wydajności.Dobrze skonstruowany zestaw MC w solidnej, srebrnej obudowie aluminiowej z wyświetlaczem LCD. Można go tak skonfigurować, aby pokazywał informację o nowej wiadomości zapisanej w skrzynce e-mail. Do pełni szczęścia brakuje tylko wydajnego akceleratora graficznego.Solidny wygląd Cinema 7.1 świadczy o jego dużych możliwościach. Maszyna ma wystarczającą wydajność, aby można było na niej także uruchomić nową grę. Przedni panel obudowy wygląda ascetycznie, ale za to nie rozprasza uwagi świecącymi lampkami.Mocnymi atutami zestawu DTK są dwurdzeniowy Pentium D 830 i 1 GB RAM-u, które zapewnią odpowiednią wydajność podczas jednoczesnego oglądania i nagrywania programu TV na dysk twardy. Jest to możliwe dzięki dwóm tunerom TV zamontowanym wewnątrz maszyny.Zestaw w obudowie barebone nie komponuje się zbyt dobrze ze sprzętem audio. Duże problemy będziemy mieli z włożeniem go do półki pod TV. Chyba że będzie to nasz główny pecet, a gdy będziemy chcieli obejrzeć film, przeniesiemy go do salonu i podłączymy do telewizora.Komputer został złożony z tanich podzespołów elektronicznych. Gracze obowiązkowo będą musieli zainwestować jeszcze w dobry akcelerator graficzny. Mała wydajność maszyny przekłada się na niewielki pobór prądu.Geo-PC Centimedia GO! to jeden z nielicznych zestawów Media Center wykonanych zgodnie z intelowską specyfikacją. Złącza w postaci cinchów, a nie jacków, bardzo ułatwiają podpięcie maszyny do amplitunera kina domowego.Przyjemny dla oka komputer bez zbędnych komponentów na przednim panelu, na którym znajduje się świecący na niebiesko wyświetlacz – wyjścia zostały schowane pod klapkami maskującymi. Niestety, dobry efekt psują hałasujące wentylatory. Przeszkadzają nawet podczas oglądania filmu DVD.Komputer wygląda jak wysokiej klasy wzmacniacz hi-fi, ale wystarczy spojrzeć na tylny panel, aby się przekonać, że to jednak pecet. Konfiguracja maszyny stanowi rozsądne minimum, które pozwala na wygodne i bezproblemowe korzystanie z tego zestawu.Jedyny Media Center PC z energooszczędnym procesorem VIA C3 Nehemiah. Komputer został zamknięty w kompaktowej obudowie i jest niemal bezgłośny. Cena zestawu nie odzwierciedla jednak jego wydajności – jest zbyt wygórowana. To dobra maszyna do oglądania filmów i słuchania muzyki, ale o graniu na niej możemy zapomnieć.SilverStone Media Center to bardzo nietypowy zestaw, ponieważ nie ma w nim tunera TV. Pewnie dlatego też i dysk twardy ma tylko 80 GB. Zamiast oglądania telewizji możemy pobawić się grami, gdyż karta graficzna ma dość dobrą wydajność. Zaletą zestawu jest niska cena.Przedni panel peceta ma wszystko, czego potrzeba, a złącza ukryte są pod odchylanymi klapkami. 400-gigabajtowy „twardziel” wystarczy na nagranie wielu godzin programów telewizyjnych i filmów. GeForce 6600 GT nie daje graczom powodów do narzekania na wydajność podsystemu graficznego.„Poproszę ten odkurzacz” – takim zdaniem na pewno rozśmieszymy sprzedawcę tego komputera Media Center. Co z tego, że pecet jest bardzo ładny i ma małą obudowę, skoro do sprzętu hi-fi i telewizora pasuje jak pięść do nosa.
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.