Tworzenie prezentacji slajdów

Tradycyjne metody prezentacji zdjęć z wczasów powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej pokazujemy nasze fotki na ekranie komputera lub telewizora. W tym drugim wypadku warto nagrać gotową prezentację i wypalić na płycie DVD. Sprawdzamy, jak PhotoDVD sprawdzi się w tej roli

„PhotoDVD jest prawdopodobnie najłatwiejszym programem do tworzenia animowanych pokazów slajdów, które można oglądać na domowym DVD”. Tak reklamują produkt jego autorzy. Rzeczywiście, obsługa aplikacji jest dziecinnie prosta. Jednak producent, skupiając się na uczynieniu jej jak najłatwiejszą, zapomniał o tym, co w programie najważniejsze – o funkcjonalności.

Jak przygotować pokaz slajdów z PhotoDVD? Wystarczy stosować się do wyświetlanych na ekranie instrukcji. W ustawieniach aplikacji można wybrać język polski. Niestety, w polskojęzycznej wersji programu na slajdach pojawia się napis „Wszystkie pliki (*.*)”. Oczywiste jest, że w tej sytuacji lepiej pozostać przy języku angielskim.

PhotoDVD pozwala przygotować prezentację dosłownie w kilka minut. Użytkownik może ustawić czas wyświetlania zdjęć, wybrać podkład muzyczny (obsługiwane formaty plików dźwiękowych to MP3, WMA, OGG, MPC, WAVE i APE), dodać do slajdów komentarze, obrócić zdjęcia, uzyskać z kolorowej fotki czarno-białą i zmienić punkt przejścia między slajdami, standardowo umieszczony na środku zdjęcia. Wymienione funkcje są dostępne z menu głównego lub z podręcznego, jednak… nie zawsze. Na przykład podkład muzyczny można dodać, korzystając tylko z menu głównego.

VSO PhotoDVD 2.0.14
Wymagania: Windows 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 20 MB na dysku
szybkie tworzenie pokazów slajdów, nagrywanie płyt z poziomu programu
niedopracowane menu, tylko jeden rodzaj przejść między slajdami, błędy w polskiej wersji językowej
Cena: 22,99 euro
www.vso-software.fr

Program pozwala na dodanie komentarzy w trzech różnych ścieżkach. Przy uruchamianiu prezentacji wybieramy, którą z nich chcmy wyświetlać na ekranie. Ta funkcja przyda się na przykład wtedy, gdy potrzebujemy innych opisów do zdjęć dla rodziny, innych dla przyjaciół, a innych dla dzieci.

Żeby zakończyć przygotowywanie prezentacji, wystarczy wybrać format wideo, tryb zwykły lub szerokoekranowy, włożyć płytę do napędu i poczekać… Niestety, sporą niedogodnością jest to, że chcąc obejrzeć przygotowaną prezentację przed wypaleniem płyty, trzeba ją najpierw „nagrać”, wybierając dysk jako docelowy nośnik. Innej możliwości podglądu nie ma.

Gdy potrzebujesz aplikacji, która pozwoli Ci szybko przygotować nieskomplikowany pokaz slajdów, to PhotoDVD stanowi dobry wybór. Jeżeli jednak przywiązujesz wagę do detali, poszukaj innego programu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.