VoIP z kablem i bez

Korzystasz ze Skype'a, lecz inni domownicy podchodzą do takiej formy konwersacji z nieufnością? Jeśli sam chciałbyś znacznie wygodniej rozmawiać w ten sposób, a przy okazji przekonać innych do tego, przeczytaj nasz test telefonów VoIP

Technologia VoIP zyskuje coraz większe znaczenie, stając się realnym zagrożeniem dla tradycyjnych rozmów telefonicznych. Niestety, fakt, że w czasie konwersacji za pomocą popularnego Skype’a jesteśmy „przykuci” do komputera, dla wielu osób jest poważnym ograniczeniem. Gdy wykorzystujemy do tego celu głośniki komputerowe oraz mikrofon, istnieje spore ryzko, że nasz rozmówca usłyszy swój głos z bardzo uciążliwym echem. Myślę, że każdy, kto miał okazję doświadczyć takiego nieprzyjemnego efektu, z nieukrywaną ulgą zapozna się z Planet UP-100 oraz Linksys CIT200.

Poręczna słuchawka

Pierwsze ze wspomnianych urządzeń na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą słuchawkę telefoniczną z klasyczną klawiaturą numeryczną. Jednak pozory mylą, gdyż produkt ten podłączany jest bezpośrednio do portu USB komputera. Po podpięciu słuchawki do peceta zostanie ona wykryta jako standardowe urządzenie dźwiękowe USB. Nie będziemy potrzebowali dla niego żadnych dodatkowych sterowników – system Windows XP sam zawiera wszystkie niezbędne pliki. Jedynym oprogramowaniem dołączanym do telefonu jest prosty program, umożliwiający wprowadzenie numerów telefonicznych do aplikacji VoIP z wykorzystaniem klawiatury UP-100.

Telefon Planeta zawiera 16-bitowy układ dźwiękowy, którego parametry są więcej niż satysfakcjonujące. W czasie rozmów przeprowadzonych z wykorzystaniem opisywanego modelu przez Skype’a głos rozmówcy był czysty, bez zauważalnych zniekształceń (wpływ na to miała na pewno także przepustowość łącza ADSL 1024/256 kb/s). Urządzenie jest w pełni kompatybilne z programem Skype oraz innymi realizującymi połączenia głosowe przez Internet, m.in. X-Lite, Net2Phone i MSN.

Skype bezprzewodowo

Korzystając z prostej słuchawki Planet, nie mamy jednak co liczyć na taką swobodę podczas rozmowy, jaką można uzyskać dzięki urządzeniu Linksysa. UP-100 jest podłączany bezpośrednio do portu USB komputera i tym samym jesteśmy ograniczeni długością jego kabla. Dlatego każdemu, kto chciałby naprawdę komfortowo korzystać z telefonii VoIP, gorąco polecam zapoznanie się z zestawem Linksys CIT200. W jego skład wchodzi stacja bazowa podłączona do portu USB peceta, słuchawka z wysokiej jakości kolorowym wyświetlaczem, stojak wraz z ładowarką oraz oprogramowanie na płycie CD.

Stacja bazowa w standardzie DECT wykorzystuje częstotliwość 1880-1900 MHz. Może ona obsłużyć do czterech słuchawek pracujących w odległości 300 metrów na zewnątrz lub około 50 metrów wewnątrz pomieszczeń. Bardzo przydatną funkcją stacji jest przywoływanie słuchawki, gdy ta zniknie nam z pola widzenia (np. sprytnie ukryje się w zakamarku sofy). Lokalizacja słuchawki sprowadza się do naciśnięcia jedynego przycisku stacji bazowej i nasłuchiwania, skąd dobiega dźwięk dzwonka telefonicznego.

Produkt Linksysa prezentuje się niezwykle efektownie. Duży kolorowy ekran telefonu wyświetla pełną listę kontaktów z komunikatora Skype. Co ciekawe, na wyświetlaczu widzimy takie same symbole graficzne jak w aplikacji VoIP, nie będziemy więc mieli wątpliwości, czy dana osoba jest obecnie online czy offline. Oczywiście poprzez usługę SkypeOut bez problemu zadzwonimy także do znajomych korzystających z telefoni analogowej, używając klawiatury numerycznej.

Po bliższym zapoznaniu się z zestawem Linksysa przyznaję, że wcześniej opisany produkt Planeta wydał mi się bardzo niedoskonały – szczególnie ze względu na fakt, że podczas rozmowy nadal byłem zmuszony do siedzenia przed ekranem komputera. Według mnie zestaw CIT-200 jest modelowym przykładem tego, jakie funkcje powinien zawierać handset dla Skype’a. Uważam, że zakup Linksys będzie opłacalny, szczególnie gdy chcemy przekonać do korzystania z telefonii internetowej innych domowników, którzy „alergicznie” reagują na komputer. Poważny ubytek w naszym domowym budżecie z pewnością osłodzi nam fakt, że wraz z zestawem otrzymujemy darmowy pakiet 60 minut do wykorzystania w usłudze SkypeOut.

Dane techniczne
ProduktPlanet UP-100Linksys CIT200
Cena81 zł510 zł
Zaletydobra jakość dźwięku, wygodna klawiatura, prosta instalacja, przystępna cenabezprzewodowa komunikacja ze stacją bazową, kolorowy graficzny wyświetlacz, wygodna klawiatura, funkcja przywoływania słuchawki
Wadystosunkowo krótki kabel USBwysoka cena
Producentwww.planet.com.twwww.linksys.com
Wymaganiawolny port USB 2.0, Windows 98 SE/Me/2000/XP Mac OS X, aplikacja VoIP Skype/X-PRO/MSN Messenger/Net2Phonekomputer z procesorem 400 MHz, wolny port USB, ok. 15 MB miejsca na dysku twardym, Windows 2000/XP
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.