Wszystko w jednym

Czy serwer sieciowy dla małych i średnich firm może być prosty w obsłudze, a jednocześnie dysponować dużymi możliwościami? Jak się okazuje, połączenie tych na pozór sprzecznych cech wcale nie jest trudne

Istnieje wiele małych i średnich firm, które chciałyby składować dane w jednym miejscu, współdzielić pliki i drukarki mieć dostęp do Internetu z każdego biurowego komputera. Niestety, brakuje im personelu przeszkolonego w zajmowaniu się sprzętem i oprogramowaniem. W takim przypadku uruchamianie i konfiguracja serwera realizującego wszystkie założenia są trudne i często bardzo kosztowne. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Twórcy serwerów z preinstalowanym i skonfigurowanym oprogramowaniem, jak np. firma Embedos, wprowadzają na rynek prościutkie urządzenia-serwery, w których niemal cały proces konfiguracji wykonuje producent, a klient kupuje produkt, włącza, ustawia kilka najważniejszych i zupełnie oczywistych parametrów (np. adres IP interfejsów sieciowych), po czym może korzystać z różnych usług. Takim właśnie urządzeniem jest Ethernus, zapewniający między innymi usługi współdzielenia plików, drukarek, kontroli dostępu do nich i backupu. Oferuje on także podstawowe funkcje routingu i monitorowania oraz analizowania ruchu w sieci LAN.

Ethernus to „czarna skrzynka”, na której zawartość składają się komponenty charakterystyczne dla komputerów domowych. Do budowy wykorzystano procesor Sempron 2300+ działający na płycie ASRock, a zastosowany dysk ATA ma pojemność 160 GB. Dodatkowo urządzenie ma kieszeń, w której można zamontować drugi dysk twardy. Ethernus został wyposażony w dwie karty sieciowe, port równoległy i cztery gniazda USB do podłączenia np. drukarek, a także złącze dla monitora VGA.

Ethernus sprawdzi się doskonale w firmach z małą siecią LAN, gdzie niezbędne są usługi internetowe, takie jak np. poczta czy serwer FTP.Produkt może być także przydatny dla grup roboczych w większych przedsiębiorstwach. Ethernus umożliwia przechowywanie i udostępnianie plików w sieci lokalnej. Serwer zawiera panel zarządzania użytkownikami i grupami, gdzie określimy każdemu prawa dostępu i przyznamy obszar przestrzeni dyskowej. Do Ethernusa bezpośrednio podłączymy drukarki, które będą współdzielone pomiędzy wszystkich użytkowników serwera.

Ethernus
łatwa konfiguracja usług internetowych (poczta, WWW, FTP)
wygórowana cena
Cena: 2500 zł www.embedos.com.pl

Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Linux, co z pewnością przekłada się na duży potencjał produktu. Rolą takiej konstrukcji jest zapewnienie określonych usług w sieci lokalnej – czyli serwera plików i drukarek, serwera DHCP, a także realizacji podstawowych funkcji routingu. Ethernus oferuje działający na bazie iptables mechanizm NAT, dzięki któremu komputery z sieci lokalnej mogą korzystać z jednego publicznego adresu IP. Produkt sprawdzi się więc również w małych sieciach LAN, których usługi internetowe (poczta, serwer WWW, FTP) są obsługiwane przez zewnętrzne firmy.

Wszystkich ustawień dokonuje się przez przeglądarkę WWW. Czynności administracyjne mogą być wykonywanie także zdalnie przez Internet, dzięki temu że komunikacja z urządzeniem odbywa się poprzez bezpieczny protokół HTTPS. Ethernus jest bardzo łatwy w konfiguracji i utrzymaniu. Poważną wadą tego urządzenia jest dość wysoki koszt zakupu. W podstawowej konfiguracji serwer kosztuje 2500 zł. Należy jednak pamiętać, że cena jest uzależniona od liczby zainstalowanych modułów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.