Baza w pięć minut!

Alpha Five 7.0

Wśród producentów narzędzi programistycznych od lat prym wiodą znani giganci przemysłu informatycznego. Jednakże czasem warto zainteresować się produktami mniej znanych firm. Im również zdarza się napisać całkiem interesujące oprogramowanie. Przykładem takiego środowiska jest Alpha Five.

To mało znane w naszym kraju narzędzie doczekało się już siódmej wersji. Alpha Five przeznaczona jest do sporządzania zaawansowanych aplikacji bazodanowych i internetowych. Korzystając z tego środowiska, szybko i łatwo “urządzimy” np. sklep internetowy. Deweloperzy, przyzwyczajeni do mozolnego kodowania w trakcie procesu tworzenia aplikacji, mogą czuć się nieswojo, używając tej aplikacji. Wynika to z całkiem odmiennego (i wciąż niezbyt popularnego) podejścia do pracy oferowanego przez Alpha Five.

Alpha Five 7.0
Wymagania: Windows, ok. 130 MB miejsca na dysku
szybkie i wygodne tworzenie aplikacji bazodanowych
brak polskiej wersji
Cena: 349 USD
www.alphasoftware.com

Większość operacji występujących w trakcie projektowania i tworzenia aplikacji może być wykonywana poprzez klikanie myszką. Program oferuje dużą liczbę kreatorów (nazywanych tu dżinami) upraszczających wykonanie nawet najbardziej złożonych operacji. Właśnie za pomocą owych dżinów zaprojektujemy formatki do wprowadzania, edycji i prezentacji danych czy też całkiem skomplikowane raporty. Te ostatnie mogą być zapisywane jako zbiory RTF, HTML i PDF.

Każde środowisko powinno umożliwiać pełną kontrolę na przetwarzanymi danymi. Także Alpha Five wspomaga tu pracę dewelopera. Ma on do dyspozycji setki predefiniowanych akcji (np. utwórz rekord, zapisz rekord). Dzięki nim wiele operacji wykonać można bez pisania jakiegokolwiek kodu, korzystając jedynie z mechanizmu Action Scripting, sprowadzającego się do wyboru z menu sekwencji kolejnych kroków bądź akcji, które mają być wykonane. System w tle generuje udokumentowany kod w języku XBasic. W dowolnym momencie programista może przejść do zintegrowanego edytora i w razie potrzeby dokonać modyfikacji kodu. Jednakże nie jest to zazwyczaj konieczne. Całkiem rozbudowane aplikacje stworzymy praktycznie bez pisania linijki kodu. Do okien dialogowych i formatek mogą być ponadto dodawane komponenty ActiveX.

Niewątpliwą zaletą Alpha Five jest wbudowany własny serwer aplikacyjny, umożliwiający publikację programu w Internecie. Ponadto narzędzie to pozwala na współpracę z najpopularniejszymi systemami bazodanowymi (Oracle IBM DB2, MySQL, Microsoft Access, Microsoft SQL Server). Wymiana danych odbywa się z wykorzystaniem mechanizmów ADO lub ODBC. Możliwości Alpha Five są spore, a praca z nim dość przyjemna, warto więc zapoznać się z wersją testową tego programu.

Więcej:bezcatnews