DVD-RAM dla wszystkich

Producenci nagrywarek DVD coraz bardziej zabiegają o klientów. Nie inaczej jest w przypadku LG GSA-4166B i Plextor PX-750A, które kuszą kupującego dodatkowymi możliwościami oraz bardzo dobrą funkcjonalnością

Różne formaty zapisu, duże prędkości nagrywania, zastosowanie nowych technologii i bogate wyposażenie – to podstawowe czynniki, którymi wabią klientów producenci nagrywarek DVD. Nie inaczej postąpiły firmy LG i Plextor.

GSA-4166B to pierwsza nagrywarka wewnętrzna firmy LG, która obsługuje technologię LightScribe, pozwalającą na wypalanie grafiki oraz tekstu na górnej powierzchni płyty. Funkcja ta daje ciekawe efekty i ma już dużą grupę zwolenników wśród osób przeciwnych mazaniu po płytach markerem. Atutem urządzenia jest także bardzo dobra wydajność, potwierdzona wynikami testów i trzecim miejscem w rankingu POWER. Niestety, zdarzyły się też problemy. Nagrywarka nie poradziła sobie z odczytem niektórych zabezpieczonych płyt. Krążek CD-Audio chroniony technologią Key2Audio nie był w ogóle rozpoznawany przez napęd, a nośnik zabezpieczony SafeDiskiem 2.9 nie został poprawnie skopiowany.

PX-750A to najnowszy model nagrywarki DVD Plextora. To pierwsze w historii urządzenie tej firmy, wypalające płyty DVD-RAM. Podobnie jak LG GSA-4166B, model Plextora nie sprawiał większych kłopotów w czasie testów. Wszystkie krążki po nagraniu były pozbawione błędów. Również wyniki testu korekcji są bardzo dobre. Starsze modele firmy Plextor często miały z tym spory problem. Niestety, podczas testu ujawniły się te same wady co w modelu LG. Płyta audio zabezpieczona Key2Audio nie dała się odtworzyć, a próba skopiowania gry chronionej systemem SafeDisc 2.9 nie udała się.

Mimo że oba napędy trafiły do nas w wersji Box, to i tak do najtańszych nie należą. W przypadku LG GSA-4166B cena 260 zł za wersję pudełkową jest jeszcze do przyjęcia. Płacimy bowiem za dobre parametry, możliwość wypalania płyt w technologii LightScribe, dołączone oprogramowanie, instrukcję obsługi w języku polskim i taśmę do połączenia napędu z płytą główną. 340 zł za PX-750A to cena zbyt wygórowana. Warto jednak dodać, że w pudełku z nagrywarką Plextora oprócz śrubek montażowych, dokumentacji i taśmy IDE znajdziemy także dodatkowy czarny panel, szpilkę do awaryjnego otwierania oraz drugą płytę z oprogramowaniem (PlexTools Professional i wersje testowe aplikacji Pinnacle, Sonic i CyberLink). W przypadku obu napędów ważna jest też 24-miesięczna gwarancja w systemie door-to-door. Dzięki niej w razie problemów nie będziemy musieli dostarczać urządzenia do serwisu.

Chociaż oba napędy w czasie testów spisywały się bardzo dobrze, za zakupem LG GSA-4166B przemawiają głównie niższa cena i lepsza wydajność. Nagrywarkę Plextora wybiorą na pewno użytkownicy ceniący sobie solidność wykonania oraz niemal legendarną „niezniszczalność” napędów tej firmy.

Dane techniczne
ProduktPlextor PX-750ALG GSA-4166B
Cena320 zł240 zł
Ocena ogólna (POWER)6464
Opłacalność (ECONO)4865
Zaletyobsługa płyt DVD-RAM, dodatkowy, czarny panel, bogate oprogramowanietechnologia LightScribe, nagrywanie płyt DVD-RAM
Wadyproblemy z kopiowaniem zabezpieczonych płyt, wysoka cenaproblemy z kopiowaniem i odczytem płyt zabezpieczonych systemami SafeDisc 2.9 i Key2Audio
InterfejsUltraATA/33UltraATA/33
Bufor2048 KB2048 KB
Prędkość odczytu płyt CD/DVD40x/40x48x/48x
Prędkość zapisu płyt CD-R/CD-RW40x/24x48x/32x
Prędkość zapisu płyt DVD±R/+RW/-RW/±R/RAM16x/8x/6x/8x/5x16x/8x/8x/4x/5x
Czas dostępu CD/DVD125/145 ms125/145 ms
Technologia gwarantowanego zapisubuffer underrunbuffer underrun
Gwarancja24 miesiące24 miesiące
Dostawcawww.alstor.plwww.lge.pl
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.