Dwójka zespolona

Dwurdzeniowe procesory mobilne całkowicie zmienią oblicze notebooków. Prezentujemy pierwsze wyniki testów układu Yonah, który wkrótce będzie montowany w laptopach

Dwa to 100% więcej niż jeden. Czy mobilny procesor z dwoma rdzeniami gwarantuje taki sam wzrost ogólnej wydajności note-booka? Niestety, najczęściej nie, ale zysk jest i tak bardzo duży. Jako pierwsi zdobyliśmy przedprodukcyjną wersję najnowszej mobilnej platformy Intela (niestety, nie najlepiej wyposażoną); mogliśmy też sprawdzić w boju wydajność pierwszego dwurdzeniowego procesora do laptopów o kryptonimie Yonah.

Platforma

Porównując parametry nowego układu z poprzednią wersją Centrino, zauważymy, że zmiany są duże. Zamiast jednego rdzenia w CPU znalazły się dwie jednostki wykonawcze. Taktowanie magistrali wzrosło z 533 do 667 MHz. Dotyczy to zarówno CPU, jak i pamięci DDR2. Co ciekawe, procesor nadal ma 2 MB pamięci cache L2, jednak umie ją dynamicznie dzielić na potrzeby obu rdzeni. Nowością jest też obsługa instrukcji SSE3.

Z kolei płyta główna może współpracować z dwukrotnie większą ilością pamięci RAM. Obecne 4 GB to i tak sporo na wyrost, gdyż większość notebooków korzysta z 512 lub maksymalnie 1 GB RAM-u. Nowe możliwości platformy są zasługą chipsetu i945GM/PM Express, podobnego do tego z komputerów stacjonarnych. Zmieniono także interfejs dysku twardego – z EIDE na Serial ATA.

Użytkownik kupujący notebooka z Yonahem dostanie też interfejs sieciowy Gigabit Ethernet oraz nowy moduł sieci bezprzewodowej Intel PRO/Wireless 3945ABG (nowy mechanizm oszczędzania energii i obsługa standardu 802.11i WPA2, który zapewnia lepsze zabezpieczenie przesyłanych danych). Do dyspozycji mamy też nowy zintegrowany układ graficzny Intel Graphics Media Accelerator 950, ale tu wiele się nie zmieniło. GMA 950 ma nieco większą wydajność od poprzednika (GMA 900), lecz w grach nadal jest kiepski.

Praktyczne rozgrywki

Tyle teorii – sprawdźmy teraz, jak nowy CPU sprawdza się w praktyce. Wyniki są dość zaskakujące. W testach syntetycznych nowa platforma działa od 25 do 30% szybciej w porównaniu z dotychczas najszybszym układem Pentium M 780. Niestety, podsystem graficzny ma około dwa razy słabsze wyniki niż mobilny Radeon X300.

W stosunku do taktowanego podobnym zegarem Pentium M Yonah działa o wiele szybciej (w zależności od testu od 30 do 50%). Dwa jądra poprawiają pracę całego systemu – odczułem to na własnej skórze, testując notebooka z Yonahem. Nawet jeśli w tle uruchomiłem jedno zadanie (skaner antywirusowy, kompresję audio lub wideo), komputer nie dławił się i płynnie wykonywał wydawane polecenia. Lwi pazur Yonah pokazuje w aplikacjach zoptymalizowanych do pracy wielowątkowej. Co prawda nie pokonał on żadnego dwurdzeniowego CPU, przeznaczonego do maszyn stacjonarnych, nawet najwolniejszego Pentium D 820, ale wydajność Yonaha w zadaniach wielowątkowych jest niemal taka sama jak w jednordzeniowym procesorze Pentium 4 670 3,8 GHz.

Procesory jednordzeniowe będą stopniowo wypierane z rynku przez układy z dwoma rdzeniami. W stacjonarnych pecetach ten proces zaczął się już kilka miesięcy temu, a teraz rozpoczął się on także w komputerach mobilnych.

Pierwsze modele Yonahów
ProcesorOznaczenieZegarCena
Intel Core Duo ProcessorT26002,16 GHz2800 zł
Intel Core Duo ProcessorT25002,00 GHz1800 zł
Intel Core Duo ProcessorT24001,83 GHz1300 zł
Intel Core Duo ProcessorT23001,66 GHz1050 zł
Intel Core Solo ProcessorT13001,66 GHz900 zł
Intel Core Duo Processor LVL24001,66 GHz1400 zł
Intel Core Duo Processor LVL23001,50 GHz1200 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.