Maluch na piątkę

PMG Quadpad

W sprzedaży co rusz pojawiają się pecety o nietypowych konstrukcjach. Jednym z nich jest PMG Quadpad, który przypomina skrzyżowanie dużego palmtopa z tabletem PC i pełni funkcję mobilnego peceta.

PMG Quadpad wyróżnia się dobrze przemyślaną konstrukcją. Obudowa została wykonana z materiału, który w dotyku przypomina gumę. Dzięki temu urządzenie pewnie trzyma się w dłoniach, a ryzyko jego wyśliźnięcia się jest małe. Tablet ma z tyłu zamontowaną podpórkę umożliwiającą postawienie urządzenia na płaskiej powierzchni i wygodniejszą pracę, niż gdyby komputer leżał na stole. Przedni panel zawiera tylko najbardziej potrzebne przyciski: cztery klawisze nawigacyjne i sześć funkcyjnych, za pomocą których można uruchomić m.in. wirtualną klawiaturę, funkcję rozpoznawania pisma ręcznego, włączać/wyłączać kartę sieciową czy nagrywanie głosu. Jest nawet “guzik” zastępujący sekwencję klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Del]. Wszystkie przyciski mają przypisane specjalne funkcje. Dzięki aplikacji Key Define Utility w Windows XP można dowolnie przedefiniować ich znaczenie.

Po lewej stronie 8,4-calowego ekranu zdolnego wyświetlić 262 tys. kolorów znajdziemy trzy diody LED informujące użytkownika o procesie transmisji danych z dysku, podłączeniu zasilania sieciowego i stanie baterii. Na prawym boku obudowy zamontowano gniazda PCMCIA, RJ-45 (Ethernet) i RJ-11 (modem). Na górnej krawędzi umieszczono złącze USB, port podczerwieni, wyjście audio (stereo), wejście mikrofonowe i potencjometr regulujący jasność ekranu LCD. Po prawej stronie z kolei znajdziemy kolejne dwa porty USB, gniazdo zasilania i złącze VGA.

PMG Quadpad
Platforma sprzętowa: VIA EPIA
Procesor: VIA C3 Nehemiah 1 GHz
Pobór energii: ok. 50 W
Pojemność pamięci RAM: 256 MB, maks. 1 GB
Pojemność dysku twardego: 40 GB
Karta graficzna: zintegrowana S3 UMA
Ekran/przekątna: dotykowy TFT LCD/8,4″
Rozdzielczość: 800×600 pikseli Karta dźwiękowa: stereo AC ‘97
Wymiary (szer.xdł.xwys.): 231x192x42 mm
Masa: 1,19 kg
Złącza komunikacyjne: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth, Ethernet 100 Mb/s, V.92, IrDA, 3 x USB 2.0, PCMCIA II
Złącza audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
Wyjścia wideo: mini VGA
Gwarancja: 24 miesiące
niewielkie rozmiary, ekran dotykowy, bardzo cicha praca przy małym obciążeniu procesora, łatwa obsługa
wysoka cena, mała wydajność procesora
Cena: 5000 zł
www.carmultimedia.pl

Jak już wspomniałem, tablet może być zasilany przez zasilacz sieciowy lub czerpać potrzebną do działania energię z baterii Li-Ion o pojemności 4400 mAh (wystarczy na około 3 godziny pracy). Wyposażenie tableta stanowi zestaw sterowników, zasilacz sieciowy, przejściówka USB z wtyczki męskiej na żeńską oraz kabel umożliwiający podłączenie zewnętrznego monitora.

Oprócz wspomnianych portów komunikacyjnych RJ-11 (modem V.92) i RJ-45 (Ethernet 100 Mb/s) Quadpad ma także wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową w standardzie 802.11b/g. Złącze PCMCIA daje również inne możliwości komunikowania się przez sieci GPRS lub UMTS, jeśli tylko zainstalujemy na pokładzie kartę GSM obsługującą wymienione standardy.

Po podłączeniu klawiatury i myszki do portów USB Quadpad może pełnić funkcję stacjonarnego peceta, idealnie nadającego się do prac biurowych, przeglądania stron internetowych lub oglądania filmów i słuchania muzyki. Niestety, jakość odtwarzanego dźwięku przez wbudowane głośniki nie jest najlepsza. Lepiej podłączyć do urządzenia zewnętrzne, dobre głośniki 2.1.

Z Quadpadem pracowało mi się bardzo dobrze. Moc obliczeniowa CPU nie pozwala na wiele, ale programy biurowe i multimedialne działały bez zarzutów. Niewielkie wymiary i niezależne zasilanie sprawiają, że Quadpada łatwo można zamienić w elektroniczny notatnik (wprowadzanie informacji odbywa się wtedy za pomocą wirtualnej klawiatury, wyświetlanej na ekranie). PMG Quadpad dobrze spisze się również jako carputer (patrz: “$(LC154898:CPU pod maską)$”), gdyż ekran dotykowy znacznie ułatwia nawigowanie po systemie.

Więcej:bezcatnews