Na pohybel lustrzankom!

To już trwała tendencja - zaawansowane kompakty cyfrowe przypominają z zewnątrz tanią lustrzankę Canon EOS 300D. Czy nowy Panasonic Lumix FZ30 oprócz "lustrzankowego" wyglądu oferuje również podobne możliwości?

Panasonic Lumix FZ30

Kompakt czy „lustro”? To pytanie często pada z ust ambitnych fotoamatorów. Nowy Lumix FZ30 wygląda jak cyberlustrzanka, ale faktycznie jest zaawansowanym kompaktem cyfrowym, wyposażonym w jasny obiektyw o 12-krotnym powiększeniu optycznym z systemem stabilizacji obrazu Mega OIS.

W stosunku do poprzednika, modelu FZ20, w omawianym aparacie dokonano wielu zmian. Ulepszona została przede wszystkim ergonomia użytkowania aparatu, która w poprzednim modelu nie była zbyt dobra. Dwa pokrętła sterujące czasem migawki i wartością przysłony w trybach fotografowania A, S i M bardzo ułatwiają pracę z cyfrakiem. Krotność zoomu ustawia się za pomocą sprzężonego z układem optycznym pierścienia mechanicznego, gwarantującego szybkie i precyzyjne nastawienie pożądanej ogniskowej. Drugi z pierścieni zamontowanych na obiektywie ze sterowaniem elektrycznym służy do regulowania ostrości w trybie manualnym. Komfort obsługi poprawia również wyświetlacz LCD zamontowany – po raz pierwszy w tej linii aparatów Panasonica – na uchylnym ramieniu. Dwucalowy ekran LCD charakteryzuje się wysoką rozdzielczością (230 tysięcy pikseli), dzięki której wyświetlany na nim obraz jest bardzo wyraźny i czytelny. Wątpliwości budzi jedynie sposób mocowania ekranu. Miałem wrażenie, że jest on podatny na przypadkowe wyłamanie.

Panasonic Lumix FZ30
Ocena ogólna (POWER): 99
Opłacalność (ECONO): 52
Rozdzielczość matrycy CCD: 8 megapikseli
Format zdjęć: maks. 3264×2448 pikseli
Ogniskowa (odp. aparatu 35 mm): 35-420 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: 12x/4x
Jasność obiektywu: f/2,8-3,7 Migawka: 1/2000-60 s
Czułość ISO: 80-400
Nośnik danych: SecureDigital
Przekątna/rozdzielczość ekranu LCD: 2,0″/230 tys. pkt Złącza: USB 2.0 Full Speed, TV i audio
Wymiary (dł.xwys.xszer.): 140x83x137 mm
Masa (z akumulatorem): 723 g
Gwarancja: 24 miesiące
zoom sterowany mechanicznym pierścieniem, krótkie czasy reakcji, bardzo dobra jakość zdjęć, uchylny wyświetlacz
zapis zdjęć w formacie RAW/TIFF powoduje czasowe zablokowanie aparatu, brak funkcjonalnej aplikacji do konwersji plików RAW
Cena: 2225 zł
www.panasonic.pl

W opisywanym cyfraku obraz jest rejestrowany przy użyciu nowego przetwornika CCD o rozdzielczości ośmiu megapikseli, współpracującego z wydajnym procesorem Venus Engine II. Obawy o wzrost poziomu zaszumienia okazały się nieuzasadnione – zdjęcia z FZ30 nie mają więcej kolorowego ziarna od fotek z FZ20, a już tamten model uchodził za dobrze radzący sobie z niechcianymi szumami.

Do jakości zdjęć nie mam zastrzeżeń. Spadek ostrości w rogach jest niemal niewidoczny, równie niewielkie są aberracje chromatyczne. Winietowanie widać tylko przy otwartym obiektywie – po domknięciu przysłony efekt znika, a dystorsje geometryczne o małym natężeniu pojawiają się jedynie przy szerokim kącie. Słowem to udany kompakt, który do lustrzanki cyfrowej upodabnia nie tylko cena, ale i bardzo szeroki zestaw funkcji.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.