Dobry duch

Odtworzenie kompletnego środowiska pracy wraz ze wszystkimi ustawieniami może nawet doświadczonemu użytkownikowi zająć wiele godzin. Warto więc korzystać z aplikacji do tworzenia obrazów partycji. Sprawdziliśmy, jakie usprawnienia pojawiły się w najnowszej wersji pakietu Norton Ghost

Coraz większa grupa użytkowników przekonuje się do tworzenia obrazów zarówno partycji, jak i całych dysków. Niedawno na sklepowych półkach pojawiła się najnowsza wersja programu Norton Ghost 10 – uznanego narzędzia do szybkiej i bezpiecznej archiwizacji danych i odtwarzania systemu.

Za pomocą funkcji dostępnych w opisywanej aplikacji przywrócenie danych utraconych na skutek awarii, infekcji lub po prostu po przypadkowym usunięciu plików zajmie jedynie kilka minut! Wykonywane kopie możemy zapisywać na dyskach sieciowych, płytach CD-R(W), DVD-R(W), ZIP, JAZ oraz innych nośnikach wymiennych, korzystających z interfejsów IDE, SCSI, IEEE-1394, USB 1.x/2.0 oraz PCMCIA. Dodatkowo bardzo praktyczną funkcją, która pojawiła się po raz pierwszy w poprzedniej wersji programu, jest możliwość wykonywania backupu przyrostowego. Dzięki niemu, po wykonaniu pełnego obrazu, możemy tworzyć dodatkowe kopie zawierające jedynie zmiany powstałe od chwili powstania bazowej kopii partycji. Oszczędza to zarówno czas, jak i miejsce na dysku.

W najnowszej wersji opisywaną opcję rozszerzono o możliwość tworzenia tzw. punktów przywracania, które reprezentują stan danych z określonych dni. Jeśli konieczne jest np. odtworzenie stanu komputera sprzed tygodnia, należy wybrać punkt przywracania utworzony siedem dni temu. Punkty te przechowywane są w „magazynie” którego zawartością możemy zarządzać, a także swobodnie definiować jego położenie i rozmiar. W momencie gdy dodamy nowy napęd, Norton Ghost automatycznie wykryje miejsce przechowywania fragmentów kopii i wyświetli monit o zmianie lokalizacji. Dodatkowo przechowując kopie naszych danych na narażonych na kradzież dyskach przenośnych, warto zaszyfrować punkty przywracania. Do dyspozycji mamy algorytm AES z kluczami o długości 128, 192 lub 256 bitów.

Norton Ghost 10 PL
Wymagania: Windows XP/2000 Pro (SP4), ok. 160 MB na dysku
obsługa wielu systemów plików, wykonywanie kopii przyrostowych, szyfrowanie punktów przywracania, ulepszony harmonogram zadań
brak możliwości wykonania backupu wskazanych folderów lub plików, płatna pomoc telefoniczna
Cena: ok. 230 zł
www.symantec.pl

Praktyczną funkcją aplikacji jest również możliwość dopasowania stopnia obciążenia komputera podczas tworzenia backupu. W najnowszej odsłonie „Ducha” ulepszono ponadto przeglądanie plików i folderów zawartych w obrazach. Dzięki temu szybko przywrócimy jedynie wybrane zasoby. Pozostałe nowości dotyczą głównie wygody obsługi i konfiguracji programu.

Przed zakupem aplikacji trzeba też pamiętać, że Ghost 10 nie działa w systemach z rodziny 9x, Me ani NT Workstation 4.0. W wypadku wykorzystywania któregoś z wymienionych systemów używać możemy jedynie wersji aplikacji oznaczonej jako 2003, którą znajdziemy w pudełku z opisywanym programem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.