Elegancko i funkcjonalnie

Logitech zaprezentował trzy nowe bezprzewodowe zestawy klawiatur z myszką. Sprawdziliśmy, jakie nowe funkcje zastosowano w tych urządzeniach i czy zestawy są ergonomiczne

Marzę o tym, aby klawiaturę można było poskładać z klocków Lego. Wybrałbym suwaki lub rolki do przewijania w poziomie i w pionie, klawisze do szybkiej obsługi przeglądarki internetowej, ulokowane w dobrym miejscu guziki zastępujące sekwencje [Ctrl]+[C], [Ctrl]+[X], [Ctrl]+[V] oraz coś do sterowania multimediami. Do tego ultrapłaski kształt, niewielkie wymiary, duży zasięg, mała masa oraz rozsądna cena. Na razie jednak muszę szukać modeli, które najbardziej zbliżone są do mojego ideału, dlatego też przyjrzałem się bliżej dwóm ciekawym bezprzewodowym zestawom firmy Logitech.

Feralne ćwierć sekundy

MX 3000 to nieco okrojona, ale przez to tańsza o prawie 100 złotych wersja wprowadzonego nieco wcześniej zestawu MX 3100 (teraz cichaczem wycofanego ze sprzedaży). Zasilana dwoma bateriami typu AA płaska klawiatura ma minimalnie zmieniony rozkład klawiszy, poza tym niczym się nie różni od swego poprzednika – MX 3100.

Osobom nieśledzącym historii produktów Logitecha powiem tylko, że w MX 3000 dostępna jest bogata kompozycja klawiszy dodatkowych: rolka przewijania góra-dół/lewo-prawo, dwukierunkowy przycisk zoom, zestaw przycisków multimedialnych oraz biurowych. Jak zwykle pod klawiszami funkcyjnymi [F1]-[F12] dostępne są dodatkowe funkcje, co jest chwalebne, aczkolwiek absolutnie nieprzydatne.

Ciekawie zapowiada się dostępna w zestawie laserowa mysz – MX600. Zastąpiła ona rewelacyjnego, ale drogiego MX1000 (który powędrował do zestawu MX 5000), a jest okrojoną wersją dostępnego osobno modelu MX610. Nowościami są oczywiście sensor z laserowym źródłem światła, który dobrze spisuje się na większości powierzchni, oraz dodatkowe, umieszone nietypowo, bo na krawędzi obudowy klawisze zoom, umożliwiające zmniejszanie i powiększanie oglądanych fotografii. Wszystko byłoby w najlepszym porządku, gdyby nie fakt, że bezprzewodowa mysz generuje spore, około ćwierćsekundowe opóźnienie w przesyłanym sygnale. Jest ono na tyle duże, że przeszkadza nawet w wykonywaniu wymagających większych ruchów wskaźnika czynności biurowych – o czymś takim jak granie w ogóle nie wspominając. Rzecz wydaje się niezależna od odległości od nadajnika i rodzaju powierzchni. Być może była to wada testowanego egzemplarza, jednak wszystkich, dla których takie opóźnienie miałoby stanowić jakikolwiek problem – przestrzegam.

diNovo na nowo

Dla tych, którzy zazdrościli użytkownikom eleganckiego, płaskiego diNovo, ale sami ze względu na cenę nie mogli sobie nań pozwolić, Logitech proponuje coś zupełnie nowego: serię Cordless Desktop S 510

W zestawie dostajemy quasi-diNovo, czyli ultrapłaską klawiaturę wyposażoną w zintegrowaną podpórkę nadgarstków. Oczywiście nie znajdziemy tu osobnej klawiatury numerycznej i wyświetlacza, ale zachowano podobny, nowatorski design i ceniony przez niektóre osoby quasi-notebookowy kształt klawiszy. Płaska klawiatura jest bardzo lekka. Oszczędności na gabarytach i masie pozwoliły na zintegrowanie jedynie kilku dodatkowych funkcji na brzegach klawiatury. Z prawej strony umieszono przyciski sterowania multimediami, z lewej natomiast zmieściły się jedynie klawisze zoom, przycisk usypiania oraz dioda informująca o rozładowaniu baterii.

Dołączona do zestawu bezprzewodowa trójprzyciskowa mysz z dwukierunkową rolką nie budzi już takich pozytywnych emocji. Rzekłbym, że ze swoimi krowiastymi kształtami, przypominającymi tostery z lat sześćdziesiątych, nie pasuje do designu superpłaskiej klawiatury. Od strony technicznej niczego złego nie można myszce zarzucić, choć wykorzystanie starej już nieco technologii Fast RF, operującej w paśmie 27 MHz, narzuca ograniczenia (na szczęście nie takiego duże) co do zasięgu (maksymalnie 4-5 metrów).

Ultramedialnie

Rozszerzeniem opisanego wyżej zestawu jest Cordless Desktop S 510 Media Remote. Za dodatkowe 80 zł dostaniemy identyczną klawiaturę i myszkę oraz pilota, którym będziemy mogli sterować aplikacjami multimedialnymi. Dostępne są podstawowe funkcje odtwarzania, a także dwukierunkowa rolka oraz przyciski zoom i obrót, przydatne podczas wyświetlania zdjęć. Deklarowany pięciometrowy zasięg pilota wydaje się trochę zbyt mały, jednak w rzeczywistości jest on nieco większy (ok. 7-8 m) i powinien wystarczyć w większości typowych pomieszczeń. Pilot dobrze integruje się z multimedialnymi aplikacjami Logitecha (MediaLife) i współpracuje z nimi doskonale, jednak w przypadku innych programów jest już odrobinę gorzej. Wadą jest brak możliwości przeprogramowania wszystkich klawiszy pilota, tak by dostosować go do wybranej aplikacji. Jeżeli nasze oprogramowanie nie jest standardowe, pilot może okazać się niewypałem. Również w tym przypadku lepiej rzecz sprawdzić przed zakupem.

Podsumowując, mamy do dyspozycji trzy tanie bezprzewodowe zestawy urządzeń wskazujących, w których klawiatury stoją na bardzo wysokim poziomie, myszkę powinniśmy natomiast zastąpić modelem bardziej odpowiadającym naszym potrzebom.

Dane techniczne
ModelLogitech Cordless Desktop MX 3000 LaserLogitech Cordless Desktop S 510 (Media Remote)
Cena335 zł235 zł (315 zł – Media Remote)
Zaletydodatkowe klawisze w myszce i klawiaturze, wysoka jakość materiałówpłaska konstrukcja klawiatury, notebookowy kształt klawiszy, wysoka jakość materiałów, niska cena
Wadyopóźnienie w odbiorze sygnału przez mysz, brak możliwości redefinicji wszystkich klawiszytoporna konstrukcja myszy
TransmisjaFast RFFast RF
Interfejs nadajnikaUSB, PS/2USB, PS/2
Zasilanie2 x AA (klawiatura, mysz)2 x AAA (klawiatura), 2 x AA (mysz)
Klawiaturaklawisze multimedialne, rolka przewijania, przyciski zoomklawisze multimedialne, przyciski zoom
Myszrolka 2D, klawisze zoomrolka 2D
Gwarancja60 miesięcy60 miesięcy
Dostawcawww.logitech.com.plwww.logitech.com.pl
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.