Telewizja inna niż wszystkie

Tunery telewizyjne zmieniły swoje oblicze. Dostępne są nie tylko karty PCI, ale również miniaturowe urządzenia wpinane do portu USB lub PCMCIA. Pozwalają one na odbiór obrazu, dźwięku stereo oraz mają funkcje poprawiające parametry obrazu

Telewizja, zwana również jedenastą muzą, to medium będące jednym z największych dostawców informacji. Dla wielu z nas oglądanie programów to także doskonała rozrywka i sposób na spędzenie wolnego czasu. Aby móc korzystać z zalet telewizji, niekoniecznie trzeba dysponować telewizorem. Dla użytkowników komputerów dobrym substytutem odbiornika TV może się stać karta tunera TV zainstalowana w PC. Urządzenia tego typu są tworzone z myślą o osobach chcących oglądać programy na ekranie monitora lub wykorzystać peceta do rejestracji materiału wideo. Jednakże na tych funkcjach nie kończą się możliwości wspomnianych kart. Tunery TV oferują także dostęp do wielu dodatkowych opcji ułatwiających i uprzyjemniających korzystanie z telewizji na pececie.

Na rynku dostępnych jest wiele tunerów pozwalających na odbiór przekazu TV za pomocą peceta. Różnią się one nie tylko interfejsem, ale także budową, jakością obrazu i dźwięku oraz funkcjonalnością. Oferują szereg opcji dodatkowych, takich jak możliwość zapisu obrazu i dźwięku na dysk, time shifting, czyli odtwarzania obrazu z opóźnieniem, oraz inne funkcje poprawiające wygodę oglądania programów TV. Aby móc odpowiedzieć na pytanie, jaki tuner telewizyjny jest najlepszy, przetestowaliśmy 33 modele kart TV, porównując ich budowę, oprogramowanie oraz możliwości.

Dla każdego coś dobrego

Od wielu lat (początki telewizji datowane są na lata 30. XX w.) wciąż korzystamy z tego samego systemu przekazu wizji (u nas: PAL), a i w formacie przesyłu fonii nie doszło do rewolucji. Wydawać by się mogło, że tunery telewizyjne nie powinny podlegać dużym zmianom. Tak jednak tak nie jest. Ewolucji uległo zarówno oprogramowanie – powstały aplikacje typu Media Center – jak i budowa urządzeń. Wiele nowych funkcji znacznie poszerza możliwości zapisu materiału wideo.

Zdecydowana większość tunerów dostępnych na rynku to wewnętrzne karty TV wpinane do szyny PCI. Ze względu na swoją budowę są one przeznaczone dla użytkowników komputerów stacjonarnych lub maszyn typu barebone (w przypadku, gdy karta jest niskoprofilowa i zaopatrzona w dodatkowe, krótsze mocowanie). Wewnętrzne tunery telewizyjne od czasu powstania pierwszych konstrukcji przeszły dużą metamorfozę. Dziś już niemal każda z przetestowanych kart TV pozwala na odbiór dźwięku stereo NICAM i A2. Zauważyć także można tendencję do stosowania w nowych konstrukcjach wspomnianych wcześniej sprzętowych koderów MPEG-2. Znacznie zmniejszają one obciążenie procesora w czasie kompresji obrazu oraz pozwalają zapisywać obraz na dysk (patrz: „$(LC167734:wykres obciążenia procesora)$” – drugie zdjęcie). Najnowsze układy zostały także wyposażone w filtr grzebieniowy 3D (patrz: „$(LC116214:Z TV na DVD)$”), umożliwiający oczyszczanie z szumów składowych sygnałów wizji – do tej pory był on spotykany jedynie w telewizorach wysokiej klasy. Jednym z układów mogących się poszczycić takimi elementami, jak sprzętowy koder MPEG-2 oraz funkcje oczyszczania obrazu, jest procesor wideo ATI Theater 550 Pro, zastosowany w tunerze Sapphire Theater 550 Pro. Filtr grzebieniowy niemal całkowicie usuwa przeplot oraz zakłócenia z sygnałów wizji, zarówno z obrazów statycznych, jak i dynamicznych. Kolejną nowinką w tunerach TV jest zastosowanie złączy FireWire (w karcie Leadtek WinFast DV 2000), umożliwiających podłączenie np. kamery DV.

Chyba najbardziej istotną zmianą jest powstanie tunerów hybrydowych, stanowiących odpowiedź producentów na tendencję zmiany przekazu analogowego na cyfrowy. Do naszych testów trafiły trzy urządzenia pozwalające na odbiór sygnału DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial): dwa produkcji Pinnacle’a (w tym jeden zewnętrzny) oraz jeden firmy Gigabyte. Przetestowane karty TV bazowały na procesorze (sygnału analogowego) Philips SAA7131E, jako demodulator sygnału cyfrowego posłużył natomiast układ Philips TDA10046. Obydwa urządzenia dobrze radziły sobie z odbiorem przekazów cyfrowego i PAL, jednakże w przypadku tunera Gigabyte każdorazowe przejście z sygnału DVB-T na analogowy (lub odwrotnie) wiązało się z koniecznością zmiany ustawień w oprogramowaniu.

Z pewnością urządzenia hybrydowe będą coraz częściej gościły na sklepowych półkach, zastępując tunery analogowe. Związane jest to z tym, że zmiana systemu nadawania nie nastąpi z dnia na dzień – na pewno będzie okres przejściowy, w którym stacje telewizyjne będą transmitowały jednocześnie sygnał cyfrowy i analogowy.

Standardy telewizyjne
PAL (Phase Alternating Line) – system telewizyjny stosowany niemal na całym świecie, także w Polsce. W PAL-u każda klatka składa się z dwóch półobrazów zawierających co drugą linię obrazu. Łączna liczba linii jest stała i wynosi 625, częstotliwość odświeżania to 50 Hz. W ciągu sekundy wyświetlanych jest 25 ramek.
NTSC (National Television System Committee) – działa podobnie do systemu PAL, ale wyświetlanych jest tylko 525 linii obrazu. Prędkość wyświetlania ramek wynosi 29,97 kl./s. Obraz odświeżany jest z częstotliwością 59,94 Hz. Szerokość kanału TV wynosi 6 MHz. System ten występuje m.in. w USA, Kanadzie, Japonii i Ameryce Środkowej.
SECAM (fr. Séquentiel Couleur Avec Mémoire) – francuski system nadawania obrazu i dźwięku. Od PAL-u SECAM różni się systemem kodowania koloru.
B/G, D/K – standardy nadawania fonii, w których częstotliwość różnicowa fonii równa jest: w D/K – 6,5 MHz, w B/G – 5,5 MHz.
NICAM (Near Instantaneous Companded Audio Multiplex) – format cyfrowego przekazu dźwięku stereo. W Polsce stosowany jest w sieciach telewizji kablowej oraz naziemnej. Fonia jest próbkowana z dokładnością 32 kHz i kodowana z dokładnością 14 bitów. System NICAM wprowadzono w Polsce na początku 1997 roku.
A2 – system transmisji dźwięku stereo. Jego zasada działania polega na dodaniu częstotliwości podnośnej o częstotliwości 5,74 MHz, w której przesyłany jest prawy kanał fonii.

Mobilność i wygoda?

Producenci tunerów telewizyjnych stworzyli również wiele tunerów podłączanych do komputera za pomocą interfejsu USB. Ich zaletą jest uniwersalność: możemy je podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, jak i do notebooka. Walorem tego typu tunerów jest prostota montażu, która nie powinna sprawić problemów nawet największemu laikowi. Także mobilność tunerów nie pozostaje bez znaczenia – można je zabrać ze sobą w podróż służbową lub na wakacje. Tunery USB, podobnie jak karty wewnętrzne, wykorzystamy do rejestracji materiału wideo na dysk. Mimo że urządzenia tego typu nie mają sprzętowych koderów MPEG-2, pełnią również funkcję cyfrowego magnetowidu, ale kompresja obrazu odbywa się programowo, znacznie obciążając procesor.

Osobną grupą urządzeń zewnętrznych, stworzonych niemal wyłącznie z myślą o użytkownikach komputerów przenośnych, są tunery telewizyjne z interfejsem PCMCIA. W tym przypadku ich niekwestionowaną zaletą jest duża wygoda użytkowania. Po wpięciu do portu nie trzeba ich odinstalowywać na czas transportu komputera, a później na nowo podłączać. Także przeprowadzone przez nas testy oceny jakości odtwarzanego obrazu wykazały, że nie odbiega ona od oferowanej przez tunery USB. Tunery zewnętrzne mają też zwykle wejścia niskiej częstotliwości (S-Video, kompozytowe), umożliwiające podłączenie odtwarzacza DVD lub kamery.

O ile montaż testowanych urządzeń nie sprawił większych problemów (każde z nich wystarczyło wpiąć do portu USB 2.0 i ewentualne podłączyć dodatkowe zasilanie), to w czasie instalacji oprogramowania było już gorzej. Produkt firmy Grandtec – Grand TV USB 2.0 – w żaden sposób nie potrafił zainstalować automatycznie sterowników. Dopiero manualne ich dodanie przyniosło zamierzony efekt.

Wadą zewnętrznych tunerów TV jest niedostępność wielu opcji, np. tunera radiowego FM czy odbioru dźwięku stereo NICAM (nie ma ich w tunerze Pinnacle 50e). Tego typu braki mogą odstraszać potencjalnych nabywców, którym przyjdzie za urządzenie zapłacić około 300 zł. Zastrzeżenia wzbudza również fakt, że wciąż istnieją produkty wymagające do swego działania wspomnianego wcześniej dodatkowego zasilania. Znacznie ogranicza to mobilność – dodatkowy kabel powiększa i tak już dużą plątaninę przewodów.

Wśród tunerów USB ciekawość wzbudzają dwa urządzenia firmy Compro. Pierwsze z nich – VideoMate U880 – mimo dość ograniczonych możliwości, m.in. braku wejść wideo, tunera FM i dźwięku stereo, zasługuje na uwagę ze względu na wymiary zbliżone do tych, jakie ma duży pendrive, oraz masę, która wynosi zaledwie 31 g. To najlżejszy model spośród wszystkich testowanych urządzeń. Drugi z produktów – U900 o nieznacznie większych wymiarach – został wyposażony w możliwość odbioru fonii w systemie stereo NICAM i A2 oraz wejścia wideo niskiej częstotliwości. Jak wykazały przeprowadzone przez nas testy, obydwa urządzenia świetnie wyświetlały obraz TV. Ponieważ mają niewielkie wymiary, są bardzo dobrym produktem dla właścicieli notebooków.

W czasie testów sprawdziliśmy także karty telewizyjne PCMCIA. Co ciekawe, pod względem jakości wyświetlanego obrazu prezentują się one lepiej niż urządzenia USB. Tuner AVerTV Cardbus Plus E-500 Plus uzyskał znacznie lepsze noty od droższego produktu Leadtek WinFast TV USB II Deluxe. Wszystkie przetestowane tunery PCMCIA odbierały fonię stereo NICAM i A2 oraz miały zintegrowany tuner FM. Jedyne kłopoty sprawił Prolink PixelView Play TV Mobile, na którym było słychać wyraźne zakłócenia podczas słuchania stacji radiowych.

Dane techniczne i wyniki testu tunerów TV
tunery wewnętrzneMiejsce POWERMiejsce ECONOOcena POWEROcena ECONOModelCena [z VAT-em]*Dane techniczne wg producentaUkład wideoTuner FMOdbiór telewizji cyfrowej DVB-TZłączeWejścia wideo – S-Video/kompozytowe/S-Video+kompozytoweWyjścia audio – minijack/cinche/wewnętrzneFonia – BG/DK/A2/NICAMPilot zdalnego sterowaniaFiltr grzebieniowyTeletekstKompresja MPEG-1/2Kompresja MPEG-4Oprogramowanie sterujące tuneremSkładowe oceny POWERJakość (45%)Oprogramowanie (35%)Budowa i wyposażenie (20%)InneGwarancja [miesiące]Dostawca
1127359Compro VideoMate X500220 złConexant CX-23883-19tnPCIt/t/nt/n/tt/t/t/ttnnprogr.progr.ComproPVR 29560462424www.a.pl
297165Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert Edition195 złConexant CX-23881-19tnPCIt/t/nn/n/tt/t/t/ttntprogr.progr.WinFast PVR90584912www.komputronik.pl
3137159Compro VideoMate TV GOLD+2215 złPhilips SAA7134HLtnPCIt/t/nt/n/tt/t/t/ttntprogr.progr.ComproPVR 295574224www.a.pl
4167046Leadtek WinFast DV 2000270 złConexant CX-23883-19tnPCIn/n/tt/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.WinFast PVR88585224www.incom.pl
5207035Leadtek WinFast PVR 2000355 złConexant CX-23882-19tnPCIn/n/tn/n/tt/t/t/ttntsprz.progr.WinFast PVR86615124www.incom.pl
626897Compro VideoMate TV PVR125 złPhilips SAA7130HLtnPCIt/t/nt/n/nt/t/n/ntntprogr.progr.ComproPVR 295484024www.a.pl
756886Compro VideoMate X200140 złConexant CX-23883-19tnPCIt/n/nn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.ComproPVR 292514424www.a.pl
8186841Gigabyte Digital Theater Hybrid TV Card295 złPhilips SAA7131EttPCIt/t/nn/n/nt/t/t/ttntsprz.nPowerCinema 493406336www.gigabyte.pl
986768KWorld Xpert MPEG TV Station PVR7134175 złPhilips SAA7134HLtnPCIt/t/nt/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.PVR Plus95434424www.sirius.pl
10226730Pinnacle PCTV 310i390 złPhilips SAA7131EttPCIt/n/tn/n/nt/t/t/ttntprogr.nPinnacle MediaCenter90494624www.alstor.com.pl
1136694Compro VideoMate X50125 złConexant CX-23883-19tnPCIt/n/nn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.ComproPVR 288514224www.a.pl
12156652Club 3D ZAP TV 1100225 złConexant CX-25843nnPCIt/t/nn/n/nt/t/t/ttntsprz.nPowerCinema 493424924www.yamo.pl
13176643Pinnacle PCTV 110i275 złPhilips SAA7131EtnPCIt/n/nn/n/tt/t/t/ttntprogr.nPinnacle MediaCenter95433924www.alstor.com.pl
1476572KWorld MPEG TV Station LTV883RF160 złConexant CX-23883tnPCIn/t/nn/n/nt/t/t/ttnnprogr.progr.PVR Plus88435224www.pronox.com
15116561Pinnacle 50i190 złPhilips SAA7131EtnPCIt/n/nn/n/tt/t/t/ttntprogr.nPinnacle MediaCenter95423824www.alstor.com.pl
16146556MSI [email protected] Plus205 złPhilips SAA7131EtnPCIt/t/nn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.[email protected] Plus90434836www.incom.pl
1746491Easy Touch TV Terminator125 złPhilips SAA7131EtnPCIn/n/tn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.Quick TV90434424www.sirius.pl
18196437Sapphire Theater 550 Pro310 złATI 550 ProtnPCIt/t/tn/n/nt/t/t/ttttsprz.nPowerCinema 393384324www.sapphiretech.com/pl
19162100Leadtek WinFast TV 2000 XP RM110 złConexant Fusion 878 AnnPCIt/t/nn/n/tt/t/n/ntntprogr.progr.WinFast PVR88414112www.incom.pl
2065879AVerMedia AVerTV GO 007 FM Plus130 złPhilips SAA7131EtnPCIt/n/nt/n/nt/t/t/ttntprogr.nAVer TV GO 00776444324www.sirius.pl
21104663Prolink PlayTV Pro 2130 złConexant Fusion 878tnPCIt/t/nt/n/nt/t/n/ntnnprogr.progr.Honestech TV48405124www.a.pl
22212632Prolink PixelView PlayTV Pro Ultra High Definition145 złConexant CX-23881-19tnPCIt/t/nt/n/nt/t/t/ttntnnPixelView PlayTV 3.615314224www.a.pl
tunery mobilne187035Pinnacle PCTV 310e350 złbd.ttUSB 2.0 Hi-Speedn/n/tn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.Pinnacle MediaCenter95514724www.alstor.com.pl
2106933Leadtek WinFast TV USB II Deluxe375 złbd.tnUSB 2.0 Hi-Speedt/t/nt/n/nt/t/t/ttnnprogr.progr.WinFast PVR88545424www.incom.pl
356741AVerMedia AVerTV Cardbus Plus E-500 Plus290 złbd.tnPCMCIA IIt/t/nn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.AVer TV95473912www.komputronik.pl
416353Prolink PixelView Play TV Mobile210 złPhilips SAA7134tnPCMCIA IIt/t/nt/t/nt/t/t/ttntprogr.progr.Honestech TV89404324www.a.pl
526247Compro VideoMate U880 USB 2.0 TV Tuner Box235 złbd.nnUSB 2.0 Hi-Speedn/n/nn/n/nt/t/n/nnnnprogr.nComproPVR 288482724www.a.pl
646142TechTop PCTV Cardbus255 złPhilips SAA7134tnPCMCIA IIt/t/nn/n/nt/t/t/ttntprogr.progr.Honestech TV89393812www.fen.pl
796134Pinnacle PCTV 50e320 złMicrotune MT2050tnUSB 2.0 Hi-Speedt/n/nn/n/nt/t/n/ntnnprogr.nPinnacle MediaCenter90363824www.alstor.com.pl
876036Grandtec Grand TV USB 2.0295 złPhilips SAA7113AnnUSB 2.0 Hi-Speedt/n/tt/n/nt/t/n/ntnnprogr.progr.USB 2.0 TV Capture90402712www.fen.pl
965940Compro VideoMate U900 USB 2.0 TV Tuner Box265 złbd.nnUSB 2.0 Hi-Speedt/t/nn/n/nt/t/t/ttnnprogr.nComproPVR 273543824www.a.pl
1035747Prolink PixelView PlayTV 400 USB215 złULi M9205tnUSB 2.0 Hi-Speedt/t/nn/n/nt/t/n/ntnnprogr.nTV Plus 376374924www.a.pl
11114927KWorld Xpert TV-PVR USB 2.0320 złbd.tnUSB 2.0 Hi-Speedt/n/nn/t/nt/t/n/ntnnprogr.progr.TV Plus59394224www.pronox.com
t – tak; n – nie; bd. – brak danych; * – ceny z 15.01.2006 r.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.