Ucieczka przed trzynastką

Programy Corela mają swoich miłośników i zaprzysiegłych wrogów, ale spisują się naprawdę dobrze oraz są znakomitą alternatywą dla produktów Adobe. Nowa wersja pakietu Graphics Suite została nieco odchudzona w stosunku do poprzedniczki, ale nie straciła niczego ze swej funkcjonalności

Pakiet graficzny Corela dorasta wraz ze swoimi użytkownikami. Podczas ewolucji to wchłaniał nowe produkty, to pozbywał się słabszych. Obecny etap rozwoju, zamiast 13 nazwany na poły po rzymsku X3, można nazwać minimalistycznym. Z galerii programów, jakie mieliśmy do dyspozycji w poprzedniej, dwunastej wersji, zostało tyko sześć: Capture, Photo-Paint, Draw, Bitstream Font Navigator, Duplexing Wizard i SB Profiler. Zestaw uzupełniają 3 płyty z dodatkami (kroje pisma, kliparty, zdjęcia) oraz solidna książkowa instrukcja, niestety po angielsku.

Doświadczony rysownik

Z nowości, jakie pojawiły się w Corel Draw X3, warto wymienić kilka narzędzi edycyjnych oraz ułatwiających przygotowanie materiału do druku. Obiekty wektorowe możemy teraz przycinać tak jak bitmapy – program usunie węzły poza obszarem przycinania i utworzy nowe na jego obwodzie, tak aby wszystkie obiekty zamykały się w wyznaczonym prostokącie. Nowe narzędzie do kształtowania krzywych pozwala edytować jednocześnie kilka węzłów, np. w obiektach powstałych przez klonowanie, i zmieniać w ten sposób kształt powtarzalnych figur. Węzły do edycji można zaznaczać selekcją o dowolnym kształcie. Pojawiła się możliwość zamiany miejscami początku i końca krzywej, co np. ułatwia manipulowanie strzałkami.

Ciekawostką jest nowe narzędzie do kolorowania – Smart Fill – które nie tylko wypełnia kolorem obiekty, ale również obszary powstałe przez nałożenie kilku elementów, na przykład wspólną część dwóch przesuniętych okręgów. Powstaje wtedy oczywiście nowy obiekt wektorowy o zadanym kolorze. Bardzo rozbudowano też narzędzie do wprowadzania tekstu oraz opcję formatowania akapitów.

CorelDRAW X3 Graphics Suite
Wymagania: Pentium III 600 MHz, Windows 2000/XP/2003, ok. 200 MB na dysku
bardzo rozbudowane możliwości graficzne, niewielkie wymagania systemowe
brak polskiej wersji językowej
Cena: ok. 2300 zł www.corel.com

Wprowadzono możliwość publikowania dokumentu w formacie PDF według kilku predefiniowanych ustawień: do edycji, do druku, dla Internetu oraz w standardach X-1a i X3. Modyfikacje tych ustawień możemy zapisać jako własne tryby zapisu PDF.

Foto-Farba po nowemu

Photo-Paint to już wieloletni towarzysz Drawa, ale przecież coś zawsze można w nim poprawić. W menu Adjust pojawiło się narzędzie Photo Adjustment Lab, gdzie w jednym okienku możemy wykonać wszystkie podstawowe korekty tonalne obrazka: zmienić temperaturę barwową, tintę, nasycenie, jasność, kontrast oraz poprawić strukturę świateł, tonów średnich i cieni. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, wykona to za nas automat z całkiem niezłym skutkiem. Innym nowym „labem” jest Cut-out Lab, ułatwiający wycinanie fragmentów obrazka poprzez ręczne malowanie krawędzi selekcji, poprawianie ich niemalże piksel po pikselu za pomocą pędzelka i wreszcie tworzenie nowego obiektu z zamalowanego obszaru. Reszta fotografii jest usuwana, a wybrany obszar łatwo teraz skopiować do innego zdjęcia.

Z innych nowości warto wymienić narzędzia do wybierania wielu obiektów naraz – można je później przenieść do osobnej palety i dowolnie nimi manewrować. Poprawiono również zarządzanie tzw. kolorami spotowymi, czyli dodatkowymi barwami niepodlegającymi rozbiciu na składowe CMYK (np. srebrny, złoty czy farby fluorescencyjne), wprowadzając przeznaczone dla nich dodatkowe kanały barwne. Zdjęcie możemy wyeksportować do formatu PDF, korzystając z identycznego mechanizmu jak w Draw.

Co jeszcze?

Corel Capture to jeden z lepszych programów do wykonywania zrzutów ekranu. Można tu określić praktycznie wszystko: skrót klawiaturowych, obszar zrzutu, format obrazka, katalog docelowy, a nawet rodzaj kursora, jakim zaznaczamy kopiowany obszar. Duplexing wizard pomaga sprawić, by aplikacje Corela drukowały dwustronnie. SB Profiler ułatwia takie skonfigurowanie pakietu, aby domyślnie przygotowywał on publikacje zgodnie z wymaganiami technicznymi współpracującej z nami drukarni. Można w nim konfigurować również program do DTP Corel Ventura, który nie wchodzi w skład pakietu X3. Uzupełnieniem zestawu jest Bitstream Font Navigator, który wyszukuje w komputerze zainstalowane lub tylko obecne jako pliki kroje pisma, pokazuje ich próbki, instaluje je oraz pozwala połączyć się z serwisem MyFonts.com i eksplorować jego zasoby.

Na pierwszej płycie instalacyjnej poza pakietem Corela znajduje się również Pixmantec RawShooter Essentials – bezpłatna wersja cenionego programu do obróbki zdjęć w formacie RAW.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.