Zostanę informatykiem

Dynamiczny rozwój sektora IT spowodował, że na rynku pracy brakuje fachowców. Aby zdobyć intratne zajęcie, potrzebna jest jednak specjalistyczna wiedza poparta dyplomem oraz certyfikatami. O wykształcenie i doświadczenie zawodowe warto więc dbać już w trakcie studiów

Informatycy należą do grupy najlepiej zarabiających pracowników nie tylko wśród kadry kierowniczej. Dobrze wykształcony specjalista już na starcie swojej kariery może liczyć na pensję w wysokości ok. 3 tysięcy złotych brutto oraz uczestnictwo w profesjonalnych szkoleniach. Jego przychody wzrastają zarówno w wypadku awansu na wyższe stanowisko, a także wtedy, gdy podnosi swoje umiejętności i zdobywa kolejne certyfikaty.

Informatyk czy teleinformatyk?

Planując karierę, powinniśmy się zastanowić, czy w przyszłości chcemy zajmować się obszarami typowymi dla informatyki, jak bazy danych lub systemy operacyjne, czy również aspektami telekomunikacyjnymi. Obie te dziedziny mocno się przenikają, tworząc nurt teleinformatyki. Wyraźnie widać to na przykładzie sieci komputerowych, które służą już nie tylko do transmisji danych, lecz także pozwalają na nawiązywanie połączeń głosowych i wideo. Także programiści tworzący aplikacje telekomunikacyjne muszą uzbroić się w wiedzę o transmisji sygnałów czy usługach świadczonych w sieciach telekomunikacyjnych.

Bez względu na to, którą ścieżkę obierzemy, o znalezienie w przyszłości pracy nie powinniśmy się martwić. Według analiz firmy IDG w 2008 roku w obszarze technologii sieciowych wystąpi w Polsce ponad 16-procentowy niedobór informatyków! Podobna tendencja wytworzy się także w innych dziedzinach i będzie miała charakter globalny. Oprócz obecnie poszukiwanych zawodów pojawią się również nowe. Przykładowo: jeszcze trzy lata temu nikt nie słyszał o specjalistach do spraw przesyłania dźwięku i telefonii internetowej.

Specjalizacja zawodowa

Informatyka jest na tyle szeroką nauką, że nie uda nam się być specjalistą w każdej dziedzinie. Kariera programisty stawia przed nami zupełnie inne wymagania niż kształcenie się w kierunku projektanta baz danych czy administratora systemów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby specjalizować się w kilku z nich, lecz na pewno nie we wszystkich. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy być biegli w tylko jednej dziedzinie czy dobrze poruszać się w kilku.

Krzysztof Szczypiorski, kierownik Akademii Regionalnej Cisco ITU-ITC na Politechnice Warszawskiej
Do egzaminów można przygotowywać się samodzielnie, jednak samo studiowanie literatury nie wystarczy do otrzymania certyfikatu.

Każda z obranych ścieżek ma swoje wady i zalety. Specjalizacja w jednym lub dwóch zagadnieniach pozwoli nam na lepsze zgłębienie tajników danej sztuki. Projektantowi sieci nie jest potrzebna wiedza o zawiłościach programowania w środowisku Windows. Z drugiej jednak strony informacje o instalacji i administracji systemami działającymi w intranecie pomogą mu lepiej projektować sieci pod konkretne zastosowania. Próba zgłębienia zbyt szerokiego wachlarza zagadnień spowoduje, że będziemy mieli ogólną wiedzę na temat każdego z nich, lecz w żadnym nie będziemy specjalistami.

Wybór ścieżki kariery zależy przede wszystkim od własnych zainteresowań, oczekiwań obecnego lub przyszłego pracodawcy oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na naukę. Dojście do poziomu profesjonalisty, nie mówiąc już o eksperckim, wymaga setek godzin spędzonych nad książkami oraz pracą ze sprzętem czy oprogramowaniem. Zdobytą wiedzę należy też systematycznie odświeżać i uaktualniać. Po prostu rozwój technologii i systemów wymusza stałe dokształcanie się, jeżeli nie chcemy wypaść z rynku.

Kiedy zacząć pracę?

W informatyce praktyka jest ważniejsza od wiedzy teoretycznej. Biegłości w konfigurowaniu urządzeń, czytaniu logów czy pisaniu kodu nie zdobędziemy, czytając książki. Co więcej, bez praktyki nie będziemy w stanie skutecznie rozwiązywać problemów. Niejednokrotnie teoria nieco rozmija się z praktyką i przykłady omówione w książkach nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Dlatego firmy inwestują we własne laboratoria, w których testują swe usługi.

Czasy, gdy pierwszą pracę rozpoczynało się po studiach, przeminęły, szczególnie jeżeli chodzi o informatykę. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na ukończone studia czy certyfikaty, ale też na praktykę, jaką kandydat już ma. Warto więc już w trakcie studiów wykonać pierwsze kroki zawodowe i podjąć się prostych zleceń, takich jak tworzenie stron WWW czy instalacja małych sieci komputerowych, przechodząc do coraz większych projektów, ukierunkowanych na obraną przez nas specjalizację. Najczęstszą formą zatrudnienia jest w takich wypadkach umowa-zlecenie.

Zarobki specjalistów1)
StanowiskoPłaca2)
Projektant programista5111 zł
Administrator sieci5097 zł
Administrator baz danych4834 zł
Specjalista ds. wsparcia użytkowników3840 zł
1) – dane pochodza z Bazy Danych Wynagrodzeń Całkowitych 2005, przygotowanej przez Hewitt Associates; 2) – całkowite wynagrodzenie brutto (mediana) w skali kraju

Wiedza udokumentowana certyfikatami powinna być poparta także praktyką zawodową. Nawet jeżeli w naszej pracy wykorzystywaliśmy tylko nieliczne umiejętności zdobyte podczas kursu, zawsze działa to na naszą korzyść. Dla pracodawcy będą się liczyły nasza chęć do pracy, zdobywania wiedzy, współpraca z zespołem czy funkcjonowanie w strukturach korporacji. Niskie zarobki z tego typu zatrudnienia zrekompensujemy sobie po kilku latach, podejmując pracę w dobrej, międzynarodowej firmie, i to na pełny etat.

Studia informatyczne

Jeżeli zdecydujemy się na karierę w branży IT, pierwszym ważnym krokiem jest wybór uczelni, na której zdobędziemy przynajmniej tytuł inżyniera. Do wyboru mamy naukę w szkole prywatnej lub państwowej. Nim podejmiemy decyzję, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kadrę dydaktyczną oraz zaplecze techniczne uczelni. Dobra szkoła zagwarantuje dostęp do wykładowców o znanym nazwisku, którzy przekażą nam wiedzę teoretyczną, oraz praktyków zajmujących się przedstawianą technologią na co dzień. Uczelnie prywatne niejednokrotnie zatrudniają do prowadzenia zajęć laboratoryjnych informatyków z renomowanych firm, którzy oprócz podstawowej wiedzy pokażą nam różne niespotykane w podręcznikach „sztuczki”.

Równie ważne jak kadra pedagogiczna jest zaplecze techniczne uczelni. Dostęp do powszechnie stosowanych technologii (np. w ramach umów partnerskich uczelni z producentami) oraz dobre programy nauczania pozwalają na kształcenie wysokiej klasy specjalistów. W takich szkołach studenci bardzo często mają dostęp do najnowszych urządzeń oraz mogą odbywać praktyki zawodowe w najlepszych firmach. Przed rozpoczęciem edukacji warto te informacje dokładnie sprawdzić.

Wśród proponowanych przez uczelnie specjalizacji znajdziemy kilka podstawowych nurtów. Są to sieci komputerowe, telekomunikacja, bazy danych, programowanie oraz grafika i multimedia. Jeżeli idąc na uczelnię, wiemy już, którą specjalizację wybierzemy, pozostaje nam tylko znaleźć szkołę mającą najlepsze zaplecze w tej dziedzinie. Wybór uczelni nie jest zadaniem prostym, dlatego pomocne mogą okazać się różnego rodzaju rankingi oceniające oferowane przez szkoły kierunki (patrz: tabela „Najlepsze uczelnie kształcące specjalistów z branży IT”).

Najlepsze uczelnie kształcące specjalistów z branży IT1)
Szkoły państwoweSzkoły prywatne
1. Politechnika Poznańska1. Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Warsaw Information Technology)
Jednolite studia magisterskie z możliwością uzyskania tylko tytułu inżyniera o specjalnościach takich jak: sieci komputerowe, technologie wytwarzania oprogramowania, inteligentne systemy wspomagania decyzji, inżynieria oprogramowania, systemy informatyczne w zarządzaniu.Pięcioletnie jednolite studia magisterskie z możliwością uzyskania tylko tytułu inżyniera w specjalnościach: sieci komputerowe, bazy danych, inżynieria oprogramowania, informatyka w telekomunikacji, komputerowe wspomaganie grafiki; oraz magistra-inżyniera w specjalnościach: inteligencja komputerowa, teleinformatyka, inżynieria programowo-sprzętowa.
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie2. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie
Studia inżynierskie o specjalnościach: systemy rozproszone i sieci komputerowe oraz inżynieria systemów informatycznych i baz danych; studia uzupełniające magisterskie zaoczne.Studia inżynierskie w ramach specjalizacji bazy danych, inżynieria oprogramowania, programowanie sieciowe i systemowe, multimedia, systemy rozproszone i równoległe czy robotyka. Możliwość kontynuowania nauki w ramach studiów magisterskich ze specjalizacją w bazach danych, inżynierii oprogramowania czy multimediach.
3. Politechnika Warszawska2. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Studia inżynierskie i magisterskie o specjalnościach: inżynieria systemów informatycznych, systemy informacyjno-decyzyjne, elektronika i inżynieria komputerowa, radiokomunikacja i techniki multimedialne, systemy i sieci telekomunikacyjne, teleinformatyka i zarządzanie w telekomunikacji.Studia pierwszego stopnia z możliwością uzyskania tytułu inżyniera w specjalnościach: teleinformatyka, systemy i sieci komputerowe, grafika i animacja komputerowa oraz inżynieria oprogramowania.
4. Politechnika Wrocławska4. Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi
Studia inżynierskie poszerzające wiedzę z różnych aspektów informatyki, studia magisterskie o specjalizacji: inżynieria oprogramowania, systemy informacyjne, systemy i sieci informacyjne.Studia inżynierskie oraz jednolite i uzupełniające magisterskie zakończone tytułem w specjalizacji: grafika i inżynieria audiowizualna, inżynieria oprogramowania, systemy informatyczne w zarządzaniu, grafika komputerowa i teleinformatyka.
6. Politechnika Łódzka11. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania Copernicus we Wrocławiu
Studia inżynierskie dające wiedzę o zastosowaniach informatyki. Studia magisterskie o specjalnościach: sztuczna inteligencja i inżynieria oprogramowania, sieci komputerowe i systemy teleinformatyczne, grafika komputerowa i multimedia, teleinformatyka, systemy informatyczne w zarządzaniu i handlu elektronicznym.Studia inżynierskie siedmiosemestralne o specjalności systemy i sieci komputerowe oraz systemy komputerowe w zarządzaniu.
1) – dane z 2005 roku, przygotowane na podstawie rankingu tygodnika „Wprost” (http://szkoly.wprost.pl/); w tabeli pokazano po pięć najlepszych szkół prowadzących studia na kierunku informatycznym oraz miejsce uczelni w rankingu wszystkich szkół wyższych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.