Dogonić mistrza

Acer F-20 to kolejny produkt tej firmy wykonany zgodnie z kanonami kolorystycznymi spod znaku Ferrari. Mieliśmy okazję poznać zalety i wady tego monitora

W ofercie firmy Acer znajdują się urządzenia wzorowane stylistycznie na produktach ze stajni Ferrari. Najpierw powstała seria notebooków w kolorystyce czerwono-czarnej, która do dziś pozostaje w sferze marzeń wielu użytkowników komputerów mobilnych. Teraz możemy kupić również monitory LCD sygnowane znakiem Ferrari.

Jednym z takich ekskluzywnych wyświetlaczy LCD jest 20-calowy monitor F-20, który – podobnie jak wspomniane notebooki – charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem i dobrymi parametrami technicznymi. Panel wyróżnia się ciemną ramą wykonaną z polerowanego akrylu, która ściśle harmonizuje z czerwonymi dodatkami i żółtym znaczkiem stajni Ferrari.

Ekskluzywny wygląd monitora zdradza jego ponadprzeciętne możliwości. Podobnie jak w wyścigach Formuły 1, w których najważniejszy jest czas, w jakim bolidy pokonują okrążenie na torze, również w „elcedekach” jakość wyświetlanego obrazu zależy od czasu reakcji matrycy. F-20 wyposażono w panel typu S-IPS o czasie odpowiedzi wynoszącym 8 ms, który zapewnia wysoki komfort podczas oglądania dynamicznych wyścigów Formuły 1 i wygodną pracę z aplikacjami biurowymi.

Ekran wyświetlający panoramiczny obraz o rozdzielczości 1680×1050 w porównaniu do standardowej „dziewiętnastki” (1280×1024) ma o 35% większą powierzchnię. Na tak dużym ekranie można wyświetlić dwie pełnowymiarowe strony A4 obok siebie. Monitor świetnie spisuje się również podczas wyświetlania filmów DVD, gdyż pozwala zachować ich oryginalny format, bez żadnych cięć i kompresji.

W monitorze zaimplementowana została technologia CrystalBrite. Jest to specjalna warstwa, którą pokryty jest ekran F-20. Jej zadaniem jest wzmocnienie wyświetlanych barw oraz podwyższenie poziomu ostrości obrazu. Niestety, ma ona też i wadę, ponieważ odbijają się w niej nie tylko punkty świetlne, ale wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu monitora. Warstwa CrystalBrite działa prawie jak lustro, a efekt ten się pogłębia, gdy monitor znajduje się w jasnym pomieszczeniu.

Acer F-20
Rozdzielczość nominalna: 1680×1050
Przekątna: 20 cali
Kontrast: 800:1
Jasność: 300 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 8 ms
Typ matrycy: S-IPS
Maksymalne kąty widzenia (poziom/pion): 160/160
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy
wbudowany tuner TV, elegancki wygląd z kolorystyką i oznaczeniem stajni Ferrari, wysoka rozdzielczość, tryb panoramiczny 16:10
widoczne smużenie w dynamicznych grach, powłoka antyrefleksyjna działa jak lustro
Cena: 2800 zł
www.acer.pl

Testowany monitor ma wbudowany tuner telewizyjny i dwa pięciowatowe głośniki, może więc pełnić także funkcję płaskiego, panoramicznego telewizora LCD. Jakość odbieranych stacji TV jest dobra.

Dzięki dużemu współczynnikowi kontrastu 800:1 i dobrej jasności obrazu 300 cd/m2

uzyskano dynamiczne wyświetlanie barw oraz wyrazistość szczegółów obrazu. Dlatego monitor dobrze sprawdza się podczas wyświetlania filmów, edycji tekstu, a także oglądania telewizji. W praktyce okazało się jednak, że F-20 nie jest najlepszą propozycją dla graczy. Smużenie w grach jest widoczne, może nie na tyle, by przeszkadzać w rozgrywce, ale przy szybkich ruchach myszką obraz na chwilę delikatnie się rozmywa.

F-20 wyposażono w szereg złączy wejściowych. Do komunikacji z komputerem służą złącza D-Sub i DVI. Jeżeli jednak chcemy podłączyć do panelu magnetowid lub kamerę, możemy skorzystać z wejść S-Video, SCART i złącza Composite.

Znaczek Ferrari zobowiązuje; niestety, produktu Acera nie śmiałbym porównać do słynnego kierowcy bolidów F1 – Michaela Schumachera, może raczej do jego brata – Ralpha, który zajmuje dobre pozycje na mecie, ale nigdy nie jest pierwszy. Tak samo firma Acer z nowym panelem F-20 próbuje przebić się do czołówki, jednak tym razem się nie udało. Znaczek Ferrari powinien charakteryzować produkty pozbawione wad.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.