Gigabajtowa autostrada

Jeśli potrzebujesz bardzo szybkiego dysku twardego, to Raptor X 150 GB jest akurat dla Ciebie. Szybszego dysku Serial ATA nie znajdziesz

Dyski z serii Raptor to znana seria napędów, która ciągle zbiera najwyższe oceny za wydajność. By jednak utrzymać się w czołówce, trzeba wciąż wprowadzać nowe technologie lub udoskonalać te wykorzystywane dotychczas. Z tego też powodu firma Western Digital zdecydowała się udoskonalić serię Raptorów i wprowadzić do sprzedaży ich trzecią generację.

Ciekawostką jest to, że nowe Raptory sprzedawane są w dwóch wersjach: normalnej (model ADFD) i z przezroczystą szybką (AHFD Raptor X, z dodatkową literką X w nazwie). Raptor X to pierwszy dysk twardy, który zamiast tradycyjnej metalowej obudowy ma część górnej pokrywy wykonaną z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych dysków. Przez okienko widać wirujące talerze i poruszającą się głowicę. Działające ramię z głowicą robi niesamowite wrażenie, szczególnie gdy obserwuje się je podczas zapisu i odczytu danych! Z pewnością seria ta będzie cieszyła się dużym uznaniem wśród modderów, choć dodanie wewnętrznego podświetlenia głowicy mogłoby spotęgować efekt wizualny. Brakującą lampkę można zastąpić zewnętrzną diodą laserową, zamontowaną gdzieś w pobliżu dysku twardego, tak aby wytwarzane przez nią promienie światła padały przez szybkę na talerz i ramię głowic napędu. Rezultat końcowy powinien być równie dobry i widowiskowy.

WD Raptor X 150 GBWD1500AHFD
Ocena ogólna (POWER): 82
Opłacalność (ECONO): 25
Pojemność (deklarowana/zmierzona): 150/139,7 GB
Prędkość obrotowa talerzy: 10 000 obr./min
Czas dostępu do danych: 4,6 ms
Interfejs: Serial ATA/150
Bufor: 16 MB
Gwarancja: 60 miesięcy
bardzo wyskie transfery danych, ciekawy wygląd, duża prędkość obrotowa
wysoka cena
Cena: 1350 zł
www.wdc.com

Nowe Raptory charakteryzują się większą pojemnością, która wynosi teraz 150 GB (najbardziej pojemny dysk z poprzedniej serii Raptorów miał 74 GB), i szesnastomegabajtowym buforem. Prędkość obrotowa się nie zmieniła i nadal jest równa 10 000 obrotów na minutę. Nie wprowadzono również modyfikacji do interfejsu komunikacyjnego Serial ATA 150 MB/s. Szkoda, bo producent mógł zastosować szybszą magistralę Serial ATA II, co z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na osiągi dysku.

Mimo to użytkownicy nowych Raptorów nie będą mieli powodów do narzekań. Średnia prędkość odczytu wynosi 75 MB/s, a zapisu – 66 MB/s. Takie wartości gwarantują nowemu Raptorowi miejsce na czele rankingu wydajności, z dużą przewagą nad rywalami! Po połączeniu dwóch Raptorów w macierz RAID 0 (stripe) ich wydajność wzrasta niemal dwukrotnie. Prędkość odczytu i zapisu w takiej konfiguracji osiąga imponującą wartość 130 MB/s. Oprócz szybkich transferów WD1500AHFD charakteryzuje się również krótkim czasem dostępu do danych – 4,6 milisekundy. Mimo że talerze dysku twardego kręcą się z wysoką prędkością obrotową, urządzenie jest bardzo ciche. Niestety, coś dzieje się kosztem czegoś – podczas pracy przy pełnym obciążeniu temperatura na powierzchni napędu wynosi około 50°C. To dość dużo, ale jednocześnie za mało, aby montować na dysku specjalne chłodzenie.

Niestety, nowe Raptory to najdroższe dyski Serial ATA. 150-gigabajtowy Raptor X WD1500AHFD kosztuje 1350 zł, co dla większości użytkowników na pewno będzie barierą nie do przeskoczenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zwykły dysk SATA o pojemności 150 GB jest czterokrotnie tańszy (kosztuje zwykle 300-350 zł). W profesjonalnych zastosowaniach jednak nie cena, ale możliwości są najważniejsze. Duże prędkości zapisu i odczytu danych skracają obróbkę dużych plików i czas oczekiwania na ich otwarcie. Tego typu dyski idealnie nadają się do stosowania w wydajnych stacjach graficznych i komputerach używanych do projektowania CAD/CAM. Tam wysoka wydajność przekłada się na realne oszczędności.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.